Bez kategorii
Like

Koniec dotacji do bioetanolu

28/01/2012
391 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Od 1 stycznia 2012 r. w USA zaprzestano subsydiowania produkcji bioetanolu, to efekt oszczędności, jakich w dobie światowego kryzysu szuka amerykańska administracja – poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA).

0


Zniesiona została ulga podatkowa w wysokości 45 centów za galon (to ok. 12 centów za litr, czyli ok. 40 gr za litr) oraz zniesiono cło importowe – 54 centów za galon (ok. 47 gr/l).

Produkcja bioetanolu w USA była subsydiowana od końca lat 70. Dzięki temu produkcja dynamicznie rosła. Benzyna z dodatkiem 10 proc. etanolu jest powszechnie używana w tym kraju, obecnie planuje się nawet zwiększyć udział bioetanolu w paliwie do 15 proc.

Według OECD Stany Zjednoczone są największym producentem bioetanolu na świecie. W sezonie 2011/12 jego produkcja szacowana jest na około 52 mld litrów. W 2010 r. Stany wyprodukowały 48,4 mld litrów tego paliwa. Od 2003 r. do 2010 r. produkcja bioetanolu w USA wzrosła czterokrotnie.

Zniesienie ulgi spowodowane jest z oszczędnościami wprowadzonymi przez tamtejszy rząd w związku ze światowym kryzysem. Rocznie na ulgi dla bioetanolu z amerykańskiego budżetu wydawano ok. 6 mld dol. – podała FAPA.

Zapowiedź zniesienia ulg była przedmiotem burzliwej dyskusji w USA. Producenci obawiali się, że
brak wsparcia zmniejszy opłacalność, a zniesienie barier celnych doprowadzi do zalania amerykańskiego rynku brazylijskim ekologicznym paliwem. Na razie jednak w Brazylii spadła produkcja trzciny cukrowej, z której produkuje się biopaliwa, a w 2011 r. brazylijski import bioetanolu z USA osiągnął rekord, w wysokości 1,1 mld litrów. Ponadto wysokie ceny ropy sprawiają, że produkcja bioetanolu w USA jest ciągle opłacalna.

W Stanach Zjednoczonych bioetanol produkuje się z kukurydzy. Na cele paliwowe przeznaczane jest około 40 proc. zbiorów. W ostatniej dekadzie powierzchnia upraw kukurydzy w USA wzrosła o blisko 25 proc.

Za produkcją biopaliw przemawiają takie przesłanki jak bezpieczeństwo energetyczne, redukcja emisji gazów cieplarnianych i dwutlenku węgla pochodzących z sektora transportowego oraz wsparcie dla rolników poprzez zwiększenie popytu na surowce rolne.

Koszty produkcji biopaliw są wyższe od kosztów pozyskiwania paliw mineralnych. O koszcie wytwarzania biopaliw decyduje cena surowca, która stanowi 55-70 proc. kosztów produkcji. Kolejnym dużym składnikiem kosztów produkcji biopaliw jest energia, która stanowi do 20-25 proc. kosztów całkowitych.

(PAP)

0

Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758