Bez kategorii
Like

Koncesja telewizyjna TVN

30/07/2011
522 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Jesienia 2010 TVN przegapila termin zlozenia wniosku o przedluzenie koncesji dla TVN 24 i musiala starac sie o nowa koncesje. Dostala ja jednak bez problemu od KRRiT na poczatku stycznia 2011. Moze KRRiT nie powinna byla tak sie spieszyc ?

0


Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przedstawila w koncu marca Sejmowi, Senatowi, Prezydentowi i Premierowi sprawozdanie o dzialalnosci za rok 2010.   

KRRiT jest zobowiazana do zagwarantowania wlasciwej, zgodnej z prawnie okreslonymi zasadami, roli mediow elektronicznych w zyciu kraju i spoleczenstwa.

Do zadan KRRiT nalezy tez zapewnienie spoleczenstwu, za pomoca dzialan w ramach upowaznien ustawowych, tresci oraz uslug medialnych zgodnych z jego prawami i potrzebami, oraz przepisami i standardami, krajowymi i miedzynarodowymi.

Ustawa o Radiofonii i Telewizji okresla ze koncesji nie udziela sie, jezeli np. rozpowszechnianie programow przez wnioskodawce mogloby spowodowac zagrozenie dla bezpieczenstwa i obronnosci panstwa oraz zagrozenia dla bezpieczenstwa informacji niejawnych. 

Ustawa o Radiofonii i Telewizji okresla tez ze koncesja moze byc cofnieta, jezeli np. (i) rozpowszechnianie programu powoduje zagrozenie bezpieczenstwa i obronnosci panstwa, lub (ii) nastapi ogloszenie upadlosci nadawcy, lub tez (iii) nastapi przejecie bezposredniej lub posredniej kontroli nad dzialalnoscia nadawcy przez inna osobe.

W marcu 1997 roku TVN otrzymal od KRRiT koncesje ponadregionalna. Przewodniczacym KRRiT byl wtedy Boleslaw Sulik.

KRRiT udzielila wiec w 1997 waznej koncesji telewizyjnej spolce ktorej piramidalna struktura wlasnosciowa byla nastepujaca:  

ITI Holdings SA, Luxembourg

                  (90%)               — 10% CME (Ron Lauder)

ITI Media Group, Curacao

                 (100%)

N-Vision BV, Amsterdam

                 (49%)                — 51% 3W Investments SA (w tym Wyrzykowski)

ITI TV Holding, Polska

                 (67%)

TVN Sp. z.o.o., Warszawa    — 33% CME (Ron Lauder)

Wiekszosciowe udzialy w TVN byly wiec z rekach spolki offshore z Curacao (ITI Media Group) i malej spolki 3W Investments SA, ktorej udzialowcem byl m.in. czlonek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrow.

Koncesja TVN byla oparta o udzial w przedsiewzieciu CME Laudera (33% udzialow) ale CME Laudera wkrotce opuscila scene, tracac przy tym 44 milionow $.

Na czym byla wiec oparta koncesja TVN ? Na doswiadczeniu Mariusza Waltera w Radiokomitecie PRL i na doswiadczeniu Jana Wejcherta w dokach w Dublinie ?  

W KRRiT pracowali i pracuja ludzie z wyzszym wyksztalceniem, wiec przeanalizowanie informacji o udzialowcach TVN, gdzie az roi sie od spolek offshore przez ktore przeplywaly dziesiatki milionow $ z Panamy, powinno od razu zapalic czerwone instytucjonalne swiatlo.

Przewodniczacy KRRiT, Jan Dworak, czlowiek samodzielnie myslacy i internowany podczas stanu wojennego Jaruzelskiego i Kiszczaka, powinien zareagowac.

Polska nie jest republika bananowa. Polska przewodzi radzie Unii Europejskiej.

Do tego KRRiT ma statutowe obowiazki wobec polskiego spoleczenstwa, co jest dobrze wytlumaczone w jej raporcie na rok 2010. Polskie spoleczenstwo czeka.     

 

Ciad dalszy w poniedzialek, w odcinku "Medialny Tygrys Europy".

   

0

Stanislas Balcerac

Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!

676 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758