Bez kategorii
Like

Komunikat z 356. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

17/10/2011
460 Wyświetlenia
0 Komentarze
11 minut czytania
no-cover

Zakończyło się 356. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

0


 

 

 

Radio Maryja, 2011-10-16

O dokonanych podczas zebrania plenarnego wyborach, przede wszystkim nowego sekretarza generalnego, piszą w komunikacie biskupi po zakończonych obradach Konferencji Episkopatu Polski. Zapowiadają też list Episkopatu o obrzędach pogrzebu związanych z kremacją zwłok i piszą o chrześcijańskim obowiązku pamięci modlitewnej za zmarłych. Nawiązując do sytuacji społecznej, zwracają uwagę na zauważalny wzrost tendencji do usuwania religii z przestrzeni publicznej. Biskupi wzywają do przeciwstawiania się tego rodzaju naciskom.

Obrady plenarne Episkopatu odbywały się w Przemyślu, a okazją do zebrania w tym miejscu był srebrny jubileusz święceń biskupich metropolity przemyskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp. Józefa Michalika. Dzisiaj w katedrze przemyskiej odbyłs się Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II – (uroczystość i msza –

,  homilia –

, audio). To także podziękowanie za 25 lat posługi biskupiej ks. abp. Józefa Michalika  (artykuł i rozmowa).

 

Komunikat z 356. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski



W 33. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, w tygodniu poprzedzającym pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II, biskupi zgromadzeni na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski raz jeszcze dziękowali Bogu za jego beatyfikację.

1. Obrady plenarne Episkopatu odbywały się w Przemyślu, a okazją do zebrania w tym miejscu był srebrny jubileusz święceń biskupich metropolity przemyskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika. Zebranie plenarne poprzedziła wizyta biskupów we Lwowie, gdzie sprawowali Mszę św. w katedrze ślubów króla Jana Kazimierza, który w 1656 r. oddał naszą Ojczyznę pod opiekę Najświętszej Maryi Panny. Biskupi modlili się przy grobie św. abp. Józefa Bilczewskiego oraz nawiedzili także katedry obrządku greckokatolickiego i ormiańską.

2.Konferencja Episkopatu odbywała się w obecności nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore. Obradom przewodniczył abp Józef Michalik. Gośćmi zebrania plenarnego byli metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki i abp Edward Nowak, były sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
 

3. Nawiązując do niedawnych wyborów parlamentarnych, biskupi wyrażają ubolewanie, że ponad połowa Polaków nie wzięła udziału w głosowaniu. Tym samym nie skorzystała z możliwości wpływania na kształt stanowionego w Ojczyźnie prawa. Tym goręcej apelują do parlamentarzystów, których obywatele obdarzyli swoim zaufaniem, aby nie szczędząc sił dbali o dobro człowieka, rozwój życia społeczno-gospodarczego Ojczyzny i promowanie kultury.
 

4. Zebranie plenarne wybrało nowego sekretarza generalnego. Został nim bp Wojciech Polak, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Biskupi podziękowali abp. Stanisławowi Budzikowi, który przez ponad 4 lata sprawował tę funkcję, życząc mu owocnej posługi w archidiecezji lubelskiej.
 

5. Zebranie plenarne dokonało też wyboru członków i przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, którym został bp Grzegorz Ryś. Wchodzi ona w skład Komisji ds. Duszpasterstwa. W miejsce wybranego na sekretarza Episkopatu Polski bp. Wojciecha Polaka, delegatem ds. Polonii został wybrany bp Wiesław Lechowicz. Biskupi wybrali też nowego przewodniczącego Komisji ds. Misji – biskupa ełckiego Jerzego Mazura. Sprawozdanie z 10-letniej działalności złożył dotychczasowy przewodniczący tej komisji bp Wiktor Skworc, któremu Episkopat wyraził wdzięczność za pracę w okresie dwóch kadencji. Najbliższa Niedziela Misyjna niech będzie dla nas okazją do modlitwy w intencji misji i misjonarzy oraz ofiarnego wsparcia materialnego tego dzieła Kościoła.
 

6. Zgromadzeni wysłuchali informacji biskupa polowego Józefa Guzdka o spotkaniu byłych żołnierzy alumnów, którzy w ramach represji wobec Kościoła katolickiego zostali przymusowo powołani do odbycia dwuletniej służby wojskowej. W latach 1959-80 taką służbę odbyło, głównie w trzech specjalnych jednostkach, ponad 3 tysiące alumnów.
 

7. Episkopat zwraca uwagę na zauważalny wzrost tendencji do usuwania religii z przestrzeni publicznej. Biskupi wzywają do przeciwstawiania się tego rodzaju naciskom, które są niezgodne z Konstytucją, mówiącą, że "władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym" (art. 25 ust. 2). Biskupi przypominają też zapis o misji telewizji publicznej i wartościach chrześcijańskich. Ustawa o radiofonii i telewizji z 1992 roku jasno określa, że "audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości" (art. 18 ust. 2 Ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, Dz. U. 1993 r. Nr 7 poz. 34). Dwa lata później Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że przepis ten "zgodny jest z zasadą demokratycznego państwa prawnego" oraz "z zasadą równości" wyrażoną w Konstytucji.
 

8. W trakcie obrad biskupi przyjęli tekst listu pasterskiego "O szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu związanych z kremacją zwłok". Będzie on odczytany we wszystkich świątyniach w Polsce w niedzielę 13 listopada.
 

9. Październik to miesiąc rozpoczęcia zajęć naukowych i dydaktycznych na wyższych uczelniach. W tych dniach obchodzony był także Dzień Edukacji. Biskupi wyrażają swoją wdzięczność nauczycielom i wychowawcom za codzienny trud kształcenia młodego pokolenia. Apelują, aby ten proces był łączony z trudem wychowywania. Równocześnie podzielają opinię przedstawicieli środowisk akademickich dotyczącą obniżającego się poziomu kształcenia na naszych wyższych uczelniach.
 

10. Zgromadzeni na zebraniu plenarnym podziękowali wiernym za ofiarowanie 1% podatku na rzecz Caritas, która przeznaczy otrzymane środki dla ludzi potrzebujących. Wyrazili też wdzięczność wolontariuszom za zaangażowanie w pracę charytatywną Caritas oraz wszystkim ludziom dobrej woli za materialne wsparcie ofiar suszy w Afryce.
 

11.Zbliża się miesiąc listopad, a wraz z nim wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Naszym chrześcijańskim obowiązkiem, zwłaszcza w tym okresie, jest pamięć o zmarłych wyrażona modlitwą, ofiarą Mszy św. i nawiedzaniem cmentarzy. Biskupi przypominają wiernym, że w pierwszych ośmiu dniach listopada można zyskać odpust zupełny dla dusz cierpiących w czyśćcu.

Wszystkim wiernym w kraju i na emigracji biskupi z serca błogosławią
Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce
zgromadzeni na 356. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

 

Przemyśl, 14-16 października 2011 r.

Źródło: KEP

  

Recydywa antyklerykalizmu

Do przeciwstawiania się wzrastającym tendencjom do usuwania religii z przestrzeni publicznej w naszej Ojczyźnie wezwali polscy biskupi obradujący w Przemyślu. W zdecydowanych słowach stanęli w obronie zaatakowanego ponownie znaku krzyża, tym razem umieszczonego w Sejmie. Przypomnieli też zarządowi telewizji publicznej, że zgodnie z prawem audycje powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości. – To zdumiewające, że są to ludzie, którzy jeszcze niedawno byli poszukującymi chwały pod sztandarem krzyża, w cieniu krzyża, a dzisiaj ten krzyż chcą zwalczać – ubolewał ks. abp Józef Michalik. W czasie konferencji podsumowującej 356. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski przewodniczący tego gremium zwrócił uwagę, że budzenie upiorów nienawiści, antyklerykalizmu czy podziałów w Narodzie jest wyrazem nieodpowiedzialności. Podkreślił, że ludzie reprezentujący takie postawy kompromitują się sami. – Kto chce usunąć krzyż z przestrzeni publicznej w Polsce, ten chce wprowadzać własną ideologię nienawiści i swoją rację za wszelką cenę postawić na tym miejscu – powiedział ks. abp Michalik…”  – czytaj dalej tutaj

 

Przypominam o modlitwach i podpisach pod petycją w intencji uwolnienia skazanej na śmierć chrześcijanki – "kliknij" tutaj.

 

Polecam również Polski punkt widzenia – 15.10.2011 – Polski punkt widzenia: rozmowa z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim

 

  

homilia wideo

homilia – audio: http://www.radiomaryja.pl/dzwieki/2011/10/2011.10.16.h.mp3

uroczystość

artykuł: http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=1139590

http://www.episkopat.pl/

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20111017&typ=wi&id=wi01.txt

ks. prof. Waldemar Chrostowski:

http://www.youtube.com/watch?v=dL36WIDldCI&feature=related

 

0

raven59

„Przypatrzcie sie krukom: nie sieja ani zna

446 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758