Publiczna prezentacja odtajnionych dokumentów, dotyczących zbrodni katyńskiej, przez Narodowe Archiwum USA.
Komitet Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej wyraża swoją wdzięczność Kongresowi Stanów Zjednoczonych, Prezydentowi Stanów Zjednoczonych oraz Administracji Narodowego Archiwum USA za udostępnienie dokumentacji katyńskiej.
Komitet Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej w porozumieniu z Libra Institute oraz innymi organizacjami Polonii amerykańskiej popierał tę inicjatywę i został zaproszony do wzięcia udziału w publicznej prezentacji odtajnionej dokumentacji katyńskiej na Kapitolu w Waszyngtonie (DC) w dniu 10 września 2012 r.
Wiele organizacji reprezentujących Polonię amerykańską od wielu lat angażowało się w działalność mającą na celu odtajnienie dokumentacji katyńskiej oraz publiczne zaprezentowanie jej w czasie ceremonii upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej w różnych miejscach w USA gdzie znajdują się pomniki katyńskie, jak Jersey City [NJ], Baltimore [MD], Hartford [CT], Chicago [IL], itd. Poza tym, wiele organizacji polonijnych w USA przygotowało różne seminaria, odczyty oraz inne imprezy dotyczące omawianej sprawy.
Komitet Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej został powołany w 1986 roku w New Jersey przez Józefa Płońskiego, Stanisława Paszula, Lucjana Rutkowskiego, Mariana Morawskiego, Stanisława Wolffa, Ryszarda Winowskiego, Waltera Sosulskiego, Andrzeja Pityńskiego i innych członków środowiska katyńskiego. Komitet ściśle współpracował z Burmistrzem Jersey City Anthony Cucci oraz Radą Miejską nad wzniesieniem pomnika ku czci ofiar zbrodni katyńskiej, która miała miejsce w czasie II wojny światowej. Rezultatem tej akcji było odsłonięcie pomnika katyńskiego w 1991 roku.
W czasie II wojny światowej Polska straciła około 6 milionów swoich obywateli, którzy zginęli po nazistowsko-sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku. Polscy żołnierze walczyli na obydwu frontach z agresorem nie tylko na terenie kraju, ale również w ramach sił sprzymierzonych. W marcu 1940 roku około 25.700 polskich obywateli, członków polskich elit, w tym ponad 8 tys. oficerów armii: generałów, pułkowników, majorów, kapitanów, etc., profesorów, księży oraz innych członków polskiej inteligencji zostało skazanych na śmierć przez Józefa Stalina, szefa sowieckiej tajnej służby bezpieczeństwa Lawrientija Berię, Mołotowa, Kalinina, Kaganowicza, Woroszyłowa oraz innych wysokich przedstawicieli władzy sowieckiej. W 1943 roku armia niemiecka odkryła około 4 tys. zwłok polskich oficerów w masowych grobach w lasach katyńskich koło Smoleńska. Inne miejsca kaźni polskich obywateli, takie jak Piatichatki i Miednoje zostały odkryte dopiero po 50-u latach, jednakże do dzisiaj pełne rozmiary zbrodni katyńskiej nie są znane. Wiele szczegółów dotyczących okoliczności samej zbrodni oraz jej rozmiarów są ciągle trzymane w tajemnicy przez Federację Rosyjską oraz inne kraje wchodzące w skład Wielkiej Koalicji w czasie II wojny światowej.
Komitet Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej apeluje do agencji rządowych oraz Kongresu Stanów Zjednoczonych o ujawnienie kompletu dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej. Proces odtajniania i ujawniania powinien również objąć wszystkie dokumenty dotyczące olbrzymiej liczby egzekucji, mordów, zabójstw oraz innych przestępstw, które miały miejsce w czasie II wojny światowej i po niej, aż do upadku Związku Radzieckiego. Apelujemy również do Rządu Stanów Zjednoczonych, aby wywierał nacisk na władze Federacji Rosyjskiej oraz Rzeczpospolitej Polski, aby ujawniły w całości dokumentację katyńską. Nalegamy również na Kongres USA, aby utworzył państwowo-prywatny Instytut Katyński, którego misją byłoby promowanie badań różnych aspektów zbrodni katyńskiej oraz ujawnianie całej prawdy o Katyniu społeczeństwu.
Powinniśmy również pamiętać o wielu innych ofiarach sowieckiego terroru jaki miał miejsce od 1917 roku do czasów nam współczesnych: Ukraińcach, Białorusinach, Litwinach, Łotyszach, Estończykach, Rosjanach oraz wielu innych narodowościach, które cieprpiały pod sowieckim reżimem. Jesteśmy pewni, że wielu sowieckich zbrodniarzy uniknęło kary i żyje do dzisiaj. Rząd niemiecki płacił odszkodowania i rekompensaty ofiarom nazistowskiego terroru. Domagamy się, aby podobne odszkodowania i rekompensaty zostały również przyznane rodzinom ofiar zbrodni katyńskiej. Tylko w ten sposób może dojść do pojednania z historią za te straszne zbrodnie. Domagamy się, aby te starania jak najszybciej zakończyły się sukcesem, co w pewnym stopniu zaleczyłoby rany potomstwu oficerów zamordowanych w Katyniu.
Krzysztof Nowak
Przewodniczący Komitetu Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Opublikowane za zgodą Komitetu Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej
C
Blog przeznaczony do publikacji materialów dziennikarzy obywatelskich przygotowanych na zlecenie Nowego Ekranu lub artykulów i listów nadeslanych do Redakcji