Bez kategorii
Like

Komisja do Spraw UE – pytania

28/12/2011
545 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Pytania zadane na drugim posiedzeniu Komisji do Spraw UE (02.12.2011)

0


Poseł Gabriela Masłowska (PiS) – spoza składu Komisji:
Mam pytanie dotyczące sprawowania polskiego przewodnictwa w UE, a konkretnie – do przedstawicieli MF. Pojawiają się informacje, że już w grudniu Europejski Trybunał Sprawiedliwości ogłosi wyrok w sprawie zgodności z prawem unijnym przepisów polskiego prawa ograniczającego limity inwestycji zagranicznych OFE. Jak wiemy, ten limit wynosi w tej chwili 5 proc., co zmusza do angażowania aktywów na rynku krajowym OFE. To jest sytuacja w tej chwili bardzo ważna, dlatego że istniejące rozwiązania ułatwiają pozyskiwanie kapitału polskim przedsiębiorstwom. Wpływają także pozytywnie na instytucje naszego rynku finansowego. Między innymi, można przypuszczać, że czołowe miejsce w gronie giełd starego kontynentu pod względem liczby ofert publicznych, które zajmuje giełda warszawska, jest także powiązane z obecnymi korzystnymi rozwiązaniami.

Sprawa jest wielkiej wagi, dlatego że aktywa OFE w tej chwili stanowią około 230 mld. zł, czyli prawie 16 proc. PKB. Zmiana tych przepisów oznaczać będzie przyzwolenie na wypływ dziesiątek miliardów złotych z Polski na inwestycje za granicą. Oczywiście, pojawia się tu kwestia korzyści dla członków OFE. Dysponujemy wieloma wypowiedziami, opartymi na wnikliwych badaniach, z których wynika, że przy co najmniej neutralnym wpływie na korzyści dla członków OFE, inwestycje OFE w Polsce wpływają bardzo pozytywnie na polski wzrost gospodarczy. Tego, uważam, nie można bagatelizować w istniejącej sytuacji finansów państwa i w poszukiwaniu czynników podtrzymujących wzrost gospodarczy.

Dlatego, na przykład, jeśli ktoś ma wątpliwości co do tego, można się zapoznać z takimi pracami, które są publikowane nawet na stronach internetowych NBP, między innymi, doktora Eryka Łona z katedry bankowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, i innymi pracami. Dysponuję informacją, gdyby państwa to interesowało. Dlatego też chcę zadać pytanie, czy w ramach sprawowania polskiego przewodnictwa w UE przedstawiciele MF podjęli i jakie działania, aby nie dopuścić do zmiany przepisów w tym zakresie, aby wyperswadować w organach UE, które nas chcą tego kapitału na skróty pozbawić, że zmiana tych przepisów byłaby wysoce niekorzystna dla Polski, a w rezultacie także dla UE. Czy podjęli państwo ten temat?

I mam drugie pytanie, ponieważ nie jestem członkiem tej Komisji, czy kwestie tego rodzaju, dotyczące dziesiątek miliardów złotych, w warunkach obecnie trudnej sytuacji gospodarczej i finansowej, związane ze zmianą limitu inwestycji dla OFE na rzecz zwiększenia limitu inwestycji zagranicznych – mówi się nawet do 20 proc., słyszałam i o 30 proc. – czy te kwestie były przedmiotem posiedzenia tejże Komisji? I kiedy to miało miejsce? A jeśli nie, to chciałabym zaapelować, żeby takie posiedzenie Komisji jak najszybciej zwołać i zaprosić tutaj przedstawicieli naszych instytucji rynku finansowego, między innymi, Komisji Nadzoru Finansowego, Giełdy i wielu innych ekspertów, aby Komisja w tej sprawie zajęła zdecydowane stanowisko. Dziękuję bardzo.

http://orka.sejm.gov.pl/SQL2.nsf/Main7?OpenForm&SUE

0

Gabriela Mas

38 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758