Bez kategorii
Like

Kim jest i kogo bronił płk. Mikołaj Przybył ? Kim był, kim jest gen. brygady Krzysztof Parulski.

11/01/2012
518 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Naczelny prokurator wojskowy gen. Krzysztof Parulski nie dał zgody na poniedziałkową konferencję, ani nie uzgadniał z płk. Mikołajem Przybyłem treści wygłoszonego przez niego wtedy oświadczenia – poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa

0


Mikołaj Przybył kierując od 2007 Wydziałem ds. Przestępczości Zorganizowanej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, czyli od czasu powstania wydziału, poprzez wniesione przez Wydział akty oskarżenia, sądy wojskowe skazały 98 osób. Żaden z oskarżonych nie został uniewinniony. – Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu jest bardzo dynamiczną jednostką. CBA właśnie z tą prokuraturą prowadzi najpoważniejsze,wielowątkowe i skomplikowane śledztwa dotyczące nieprawidłowości i podejrzenia popełnienia przestępstw korupcyjnych w polskim wojsku – ocenia Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.
 

  

Tyle o obrońcy, prokuraturze „pistolecie”, jak sam mówił, człowiekiem honoru i lojalnym podwładnym generała. To właśnie on strzelając sobie w „głowę”, łutem szczęścia uchodząc z życiem, następnego dnia w udzielonym telefonicznie wywiadzie, mówił – „bronił firmy i prokuratora Parulskiego,”, oraz „że bardzo żałuje tego co zrobił, bo naraził rodzinę na cierpienie, ale z drugiej strony musiał stanąć w obronie honoru Wojska Polskiego".

Kim zatem jest gen. Parulski, że potrzebuje swojego podwładnego, jako obrońcy?


 


Czas PRL – u

Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, równoległe kształcił się w Centrum Szkolenia Oficerów Politycznych – Szkoły Podchorążych Rezerwy w Łodzi. W październiku 1982 został powołany do zawodowej służby wojskowej w Prokuraturze Wojsk Lotniczych w Poznaniu.

W 1983 zdał egzamin prokuratorski, a w 1985 otrzymał nominację prokuratorską. Za swoją aktywną pracę na rzecz PRL w roku 1994 odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi PRL. Od 1996 był zastępcą Wojskowego Prokuratora Garnizonowego w Poznaniu, Odznaczony w roku 2001 Srebrnym Krzyżem Zasługi PRL przez Aleksandra Kwaśniewskiego., Kawaler innych resortowych odznaczeń PRL – Srebrny Medal za Długoletnią Służbę, Złoty Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny", Złoty Medal "Za zasługi dla obronności kraju"



III RP

Po równoległym awansie, w latach 2002–2005 Wojskowym Prokuratorem Garnizonowym w Warszawie. W 2002 został prezesem Stowarzyszenia Prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej. Objął także funkcję redaktora naczelnego wydawanego przez tę organizację kwartalnika "Prokurator".  Od 2005 był zastępcą Wojskowego Prokuratora Okręgowego w Poznaniu.

6 lipca 2007 zrzekł się stanowiska zastępcy Wojskowego Prokuratora Okręgowego w Poznaniu oraz prokuratora wojskowego. Decyzję tę podjął po krytyce jego osoby i Stowarzyszenia Prokuratorów RP przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, deklarując nadzieję, że tym samym zakończy personalne aspekty powstałego sporu i umożliwi ministrowi sprawiedliwości skupienie się nad reformą prokuratury (…).

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał go 20 lutego 2008 na Naczelnego Prokuratora Wojskowego i zastępcę Prokuratora Generalnego. 11 sierpnia 2010 prezydent Bronisław Komorowski awansował go ze stopnia pułkownika na stopień generała brygady


 Dziś – wielka wojna prokuratur. Los Parulskiego przesądzony? Po samobójczej próbie płk. Przybyła Andrzej Seremet chce odwołania szefa prokuratury wojskowej.

Sam Parulski złożył oświadczenie – „nie wydawałem zgody na poniedziałkową konferencję, ani nie uzgadniałem z płk. Mikołajem Przybyłem treści wygłoszonego przez niego wtedy oświadczenia” – przypomnieć jednak należy że zgoda na konferencję, czy treść oświadczenia Przybyła, nie jest przedmiotem śledztwa. Prowadzone ono jest z art.151. kk.Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Czekamy na ruch protektorów – Tuska i Komorowskiego.

 

 

 

 

  

 

  

 

 

 

 
 

 

font-size: large;

0

Andrzej Slonawski

Moje działania dziennikarskie poświęcone są ludzkim sprawom w myśl zasady - "razem z Wami, wspólnie dla Was", oparte na dewizie - "jeśli uważasz, że zrobiłeś już wszystko, znaczy to - że masz wiele spraw do załatwienia". Mam tez wspaniałą Rodzinę, oraz sprawdzonych przyjaciół

190 publikacje
123 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758