Jedzenie to podstawowy element życia – czynność, którą wypełniamy każdego dnia. Czasami mamy problemy z różnymi aspektami dotyczącymi jedzenia – nadmierny apetyt, nadwaga, alergie itp. Różne to typu objawy mogą prowadzić do chorób, ale dzięki wizycie u dietetyka możemy sobie z tym poradzić. Kiedy warto pójść do dietetyka? Oto odpowiedź. Przyczyny nadwag mogą mieć różne podłoże. Do najczęstszych z nich zalicza się czynniki dziedziczne – po prostu to rodzice przekazują w genach dzieciom charakterystyczne zdolności metaboliczne. To czy będziemy szybko przetwarzać pożywienie w energię, czy będzie nam się odkładał tłuszcz mamy zapisane po części w genach. Na to nie mamy wpływu. Oprócz tego dochodzą do tego kwestie fizjologiczne. Waga ciała może zależeć od apetytu i diety. Hormony pobudzające metabolizm są […]
Jedzenie to podstawowy element życia – czynność, którą wypełniamy każdego dnia. Czasami mamy problemy z różnymi aspektami dotyczącymi jedzenia – nadmierny apetyt, nadwaga, alergie itp. Różne to typu objawy mogą prowadzić do chorób, ale dzięki wizycie u dietetyka możemy sobie z tym poradzić. Kiedy warto pójść do dietetyka? Oto odpowiedź.
Przyczyny nadwag mogą mieć różne podłoże. Do najczęstszych z nich zalicza się czynniki dziedziczne – po prostu to rodzice przekazują w genach dzieciom charakterystyczne zdolności metaboliczne. To czy będziemy szybko przetwarzać pożywienie w energię, czy będzie nam się odkładał tłuszcz mamy zapisane po części w genach. Na to nie mamy wpływu. Oprócz tego dochodzą do tego kwestie fizjologiczne. Waga ciała może zależeć od apetytu i diety. Hormony pobudzające metabolizm są odpowiedzialne za to, by pobudzać także apetyt- ich wzmożone działanie powoduje czasami zaburzenia. Ogólnie dochodzą też kwestie problemów układu trawiennego – nietolerancje pokarmowe, alergie, wrzody czy niewydolność wątroby, nerek, albo tarczycy – to najczęstsze przyczyny problemów z utrzymaniem wagi. Oprócz tego do czynników zalicza się także psychologie – niektórzy ludzie nadmiernym apetytem reagują na stres, smutek i inne wzburzone emocje.
Samodzielne poradzenie sobie z nadwagą nie jest prostą sprawą. Ułożenie zbilansowanej i zdrowej diety wiąże się z koniecznością posiadania wiedzy, a tą z kolei ciężko zdobyć. Łatwo o pomyłkę, dlatego w tej sytuacji wizyta u dietetyka jest kwestią wartą rozważenia
Każdy dietetyk traktuje swoich pacjentów indywidualnie. Jeżeli starania nie przynoszą rezultatów zawsze można zmienić strategię działania. Rady dietetyka będą pomocnie tylko, gdy chcemy schudnąć, ale także, gdy chcemy zmienić tryb życia. Dietetyk może dobrać odpowiednią dietę także w przypadku różnego rodzaju schorzeń np. celiakii, albo pomóc kobietom planującym macierzyństwo.
Jeżeli samodzielne próby walki z kilogramami nie przynoszą rezultatów, wtedy warto udać się do dietetyka, który każdego pacjenta rozpatruje w sposób bardzo indywidualny. Stąd pierwszym etapem wizyty jest wywiad. Zadawane są pytania dotyczące aktualnego stanu zdrowia i przebytych dotychczas chorób. Wówczas lekarz stara się znaleźć przyczyny nadwagi. Dosyć często okazuje się, że są to problemy na tle psychicznym, mogą na przykład dotyczyć braku akceptacji własnej osoby i taki pacjent powinien udać się do psychologa, bo problem jest dużo głębszy i dietetyk może okazać się bezradny. Jeżeli natomiast zostanie stwierdzone, że problem związany jest z nieodpowiednio prowadzonym trybem życia, wówczas należy zmienić złe nawyki i wprowadzić zdrową i zbilansowaną dietę. Jeżeli zobaczyłeś/zobaczyłaś dietę lub chcesz ulec, którejś modnej diecie – idź do dietetyka. On najlepiej zna trendy dietetyczne, ale i przeciwwskazania i pomoże Ci zapanować nad sytuacją.