Każdy ma taką władzę, na jaką sobie zasłużył
06/10/2012
677 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
„Nie będziemy tutaj mówić o problemach, bo wszyscy je znamy. My chcemy porozmawiać o tym, jak im zaradzić (…) Trzeba dogadać się w sprawach najważniejszych ponad podziałami, spory odłożyć na bok.”
Słowa posłanki Beaty Kempy wypowiedziane podczas spotkania z mieszkańcami Sosnowca 3 października 2012 roku, wybrzmiały bardzo mocno. Mówczyni wypowiedziała je z pełną świadomością. Zwróciła uwagę na to, że polityk pełni rolę służebną wobec swoich wyborców i to właśnie oni powinni rozliczać go z deklaracji i obietnic. „Poseł i senator może i powinien sprawować władzę na terenie całego kraju. Jeżeli poseł będzie daleko od ludzi, to będzie początek jego końca!” – dodała w przemówieniu parlamentarzystka. Tego dnia w Domu Rzemiosła przy ul. Kościelnej 16 w Sosnowcu otwarto biuro europosła Tadeusza Cymańskiego, kandydata na premiera Solidarnej Polski. Powstanie biura wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców Sosnowca – „Będą się tu odbywać darmowe porady prawne dla wszystkich potrzebujących pomocy” – dodał Przemysław Wydra, przewodniczący Solidarnej Polski w Zagłębiu.
Otwarcie biura poprzedziła konferencja prasowa z udziałem posłanki Beaty Kempy prokuratora Bogdana Święczkowskiego oraz szefa wojewódzkich struktur Solidarnej Polski Michała Wójcika. Rolę gospodarza pełnił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu Przemysław Wydra. Jako pierwsza głos zabrała Beata Kempa. Okazała radość z przyjazdu na Śląsk i do Zagłębia. Doceniła aktywną pracę śląskich struktur Solidarnej Polski. Wyraziła troskę o miejsca pracy w tym najgęściej zaludnionym regionie Polski. Ostrzegła przed katastrofalnymi skutkami podpisania przez polski rząd pakietu klimatycznego (utrata 150 tysięcy miejsc pracy, wzrost cen energii nawet do 50%, spadek PKB o 1,5%). Posłanka podkreśliła doniosłą rolę inicjatywy Ludwika Dorna, który podjął się organizacji miliona podpisów w siedmiu krajach UE, aby przedłożyć je Parlamentowi Europejskiemu jako inicjatywę obywatelską w tej sprawie. Akcja ruszyła już w piątek (28.09.2012r) w Sejmie RP i ma wielu zwolenników wśród przedstawicieli różnych ugrupowań. Odniosła się też do sprawy umorzenia śledztwa dotyczącego korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Jako były członek komisji badającej „aferę hazardową” zaapelowała do premiera Tuska i prokuratora Seremeta o opublikowanie wszystkich dowodów: „Społeczeństwo ma prawo znać ten materiał, aby ocenić postawy moralne osób, biorących udział w tej sprawie”. Zdaniem Bogdana Święczkowskiego opinie publikowane na łamach prasy nie są poparte wystarczającą wiedzą, aby całość rzetelnie ocenić. Choć śledztwo zostało umorzone, można do niego wrócić, o ile pojawią się nowe dowody. Na zakończenie Michał Wójcik zaprosił media na wielkie wydarzenie – debatę z udziałem dużej liczby europosłów w sprawie pakietu klimatycznego. Odbędzie się ona w Katowicach w siedzibie Sejmiku Województwa Ślaskiego w dniach 13-15 listopada 2012 roku.
Tadeusz Cymański, który dojechał na spotkanie prosto z Warszawy, swoje wystąpienie rozpoczął od pochylenia się nad problemem demografii w naszym kraju. Stwierdził, iż dzisiaj załamanie demograficzne jest głębokie, ale w przyszłości stanie się dramatem: „Dziś na jednego emeryta pracują cztery osoby, za dwadzieścia lat będą tylko dwie”. Zdaniem posła dzieci są najważniejszą częścią społeczeństwa, dlatego powstał program Solidarnej Polski dla rodziny. Państwo powinno chronić tę podstawową komórkę społeczną, aby Polki chciały rodzić dzieci we własnym kraju, a nie emigrować z całymi rodzinami za granicę, skonstatował mówca. Wyjeżdżają od nas najlepsi – dobrze wykształceni fachowcy, którzy nigdy tu nie wrócą – to, zdaniem Tadeusza Cymańskiego, najboleśniejsza strata dla ojczyzny. Europoseł skrytykował tzw. opiekę socjalną rządu Tuska i głodowe kryterium socjalne, które uprawnia do skandalicznie niskiego zasiłku na dzieci. W tym miejscu padły pytania z sali, dotyczące poziomu kształcenia w szkołach i warunków nauki. Poruszono temat nauczania historii, w który aktywnie włączyła się Solidarna Polska. Członkowie partii i sympatycy zebrali 150 tysięcy podpisów pod obywatelską inicjatywą przywrócenia lekcji historii w szkole ponadgimnazjalnej, która została skierowana do Laski Marszałkowskiej. Wszelkie propozycje w tej dziedzinie rządu P.O. to, zdaniem posła swoisty makijaż, odwracanie uwagi od indolencji sprawujących władzę. Tymczasem społeczeństwo karmione chorą propagandą nie dostrzega, że ci, którzy są gnębieni głosują na swoich gnębicieli.
Europoseł zaznaczył, iż cechą polskiej demokracji jest zbyt szybkie i gwałtowne rozwarstwienie społeczeństwa. Istnieje spora grupa ludzi w naszym kraju, która, pomimo chęci do pracy i wykształcenia, została wykluczona społecznie! Tadeusz Cymański uznał to zjawisko za karygodne i oburzające. Zaapelował o bardziej sprawiedliwe rozłożenie kosztów kryzysu: „Pokażcie mi kraj, w którym osoba otrzymująca 630 zł renty musi płacić podatki?” – dodał. Słowa mówcy wywołały żywą reakcję zgromadzonych.
Posłanka Beata Kempa podsumowała dyskusję słowami: „Nie będziemy tutaj mówić o problemach, bo wszyscy je znamy. My chcemy porozmawiać o tym, jak im zaradzić (…) Trzeba dogadać się w sprawach najważniejszych ponad podziałami, spory odłożyć na bok.” Wskazała na inicjatywy ustawodawcze Solidarnej Polski, które czekają w Sejmie na swoją kolej. Należą do nich min.: Ustawa o konfiskacie majątku przestępcom, Ustawa o uchyleniu immunitetu posłom i senatorom, wreszcie autorska propozycja Beaty Kempy, aby posłowie i senatorowie sprawowali swoje mandaty tylko dwie kadencje. Spotkanie przedłużyło się ponad zaplanowany czas. Wśród zgromadzonych w sali Domu Rzemiosła mieszkańców Sosnowca dało się słyszeć słowa poparcia dla propozycji liderów Solidarnej Polski.
Ewa Węglarz
rzecznik prasowy Solidarna Polska Śląsk