Często odnosze wrażenie, że odpowiedź na proste pytania, kierowane do Premiera Donalda Tuska bądź ministrów jego rządu, przerasta możliwości percepcyjne tych panów. Poniżej przykład. Wielu blogerów zastanawia się, o której godzinie 10 kwietnia 2010r. wystartował TU-154M z lotniska w Okęciu – dostepne w przestrzeni publicznej informacje nie są jednoznaczne. Pytanie o godzine wylotu samolotu i sposobu ustalenia tej godziny wydają się banalnie proste i można by sądzić, że minister kierujący państwową komisją na tak proste pytanie odpowie bez większych problemów – nic bardziej mylnego. Na następujące dwa proste pytania: 1. Czy komisja, której jest Pan przewodniczącym, ustaliła, o której godzinie w dniu 10 kwietnia 2010 r. nastąpił wylot rządowego samolotu TU-154M z lotniska Okęcie? 2. Na podstawie jakich danych komisja ustaliła godzinę wylotu w dniu […]
Często odnosze wrażenie, że odpowiedź na proste pytania, kierowane do Premiera Donalda Tuska bądź ministrów jego rządu, przerasta możliwości percepcyjne tych panów. Poniżej przykład.
Wielu blogerów zastanawia się, o której godzinie 10 kwietnia 2010r. wystartował TU-154M z lotniska w Okęciu – dostepne w przestrzeni publicznej informacje nie są jednoznaczne. Pytanie o godzine wylotu samolotu i sposobu ustalenia tej godziny wydają się banalnie proste i można by sądzić, że minister kierujący państwową komisją na tak proste pytanie odpowie bez większych problemów – nic bardziej mylnego.
Na następujące dwa proste pytania:
1. Czy komisja, której jest Pan przewodniczącym, ustaliła, o której godzinie w dniu 10 kwietnia 2010 r. nastąpił wylot rządowego samolotu TU-154M z lotniska Okęcie?
2. Na podstawie jakich danych komisja ustaliła godzinę wylotu w dniu 10 kwietnia 2010 r. rządowego samolotu TU-154M?
Pan minister Jerzy Miller odpowiada następująco:
– odpowiedzi na pytania będzie zawierał raport końcowy,
– należy cierpliwie czekać na zakończenie prac komisji i nie naciskać na komisję, bo to może przeszkadzać szanownej komisji w pracy i co więcej, roztrząsanie różnych kwestii dotyczących katastrofy na innych forach mogłoby wprowadzić niepotrzebny zamęt i zakłócić prace komisji,
– najważniejsze zaś jest to, że prace komisji mają charakter niejawny i o tym, jakie informacje będą udzielane decyduje prezes Rady Ministrów (Donald Tusk).
Poniżej tekst odpowiedzi na zapytanie poselskie.
Szanowny Panie Ministrze!
W nawiązaniu do pisma z dnia 28 września 2010 r. (sygn. SPS-024-7864/10) przekazującego zapytanie posła na Sejm RP pani Jolanty Szczypińskiej w sprawie godziny wylotu samolotu TU-154M z lotniska Okęcie w dniu 10 kwietnia 2010 r. uprzejmie informuję, iż wszystkie istotne kwestie mające związek z okolicznościami katastrofy samolotu TU-154M o numerze 101 w dniu 10 kwietnia 2010 r. niedaleko wojskowego lotniska w Smoleńsku zostaną umieszczone w raporcie końcowym, który będzie zawierał również analizy i wypracowane w toku prac badawczych zalecenia profilaktyczne. Niezwłocznie po zakończeniu i przyjęciu raportu końcowego zostanie on upubliczniony zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami w tym względzie.
Z uwagi na fakt, iż powierzone ekspertom KBWL LP zadanie polega na przeprowadzeniu szerokiej i wnikliwej analizy wszystkich zbieranych informacji, w szczególności okoliczności katastrofy, należy poczekać na efekty ich działań, mając przy tym na względzie, iż wszelkie naciski, w tym również oczekiwanie szybkiego zakończenia prac, nie wpływają pozytywnie na proces badawczy. Ponadto ich roztrząsanie na innych forach mogłoby wprowadzić tylko niepotrzebny zamęt i zakłócić prace komisji.
Jednocześnie pragnę zauważyć, iż zgodnie z §10 rozporządzenia ministra obrony narodowej z dnia 26 maja 2004 r. w sprawie organizacji oraz zasad funkcjonowania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (Dz. U. Nr 138, poz. 1464, z późn. zm.)działalność komisji w czasie badania wypadku lub poważnego incydentu lotniczego ma charakter niejawny. Decyzję w przedmiocie udzielania informacji o przebiegu i rezultatach badań prowadzonych przez komisję podejmuje prezes Rady Ministrów(vide: art. 14a ww. rozporządzenia).
Z wyrazami szacunku
Minister
Jerzy Miller
Warszawa, dnia 1 października 2010 r.
Już kiedyś pisałem, że ministrowie rządu Donalda Tuska nie chcą odpowiadać wprost na postawione pytania, wolą (jak w powyższym przykładzie) kluczyć i w konsekwencji nieodpowiadać.
Takie zachowanie każe zadać sobie jedno pytanie – co ma do ukrycia minister Miller, że nie chce podać godziny wylotu TU-154M z lotniska w Polsce? Należy zastanowić się na ile wiarygodne są przekazywane opinii publicznej informacje dotyczące katastrofy smoleńskiej.
Na zakończenie zadajmy sobie pytanie – jeżeli konstytucyjny minister nie raczy odpowiedzieć na proste pytanie Posła RP, to co ten minister odpowie na nasze pytania i watpliwości.
Poniżej linki.
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/7A96E8D9
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/0F4F7864
32 lata, z wyksztalcenia prawnik, dzialam publicznie, nie lubie prostych odpowiedzi