BIZNES
Like

Kaszlometr

29/12/2013
1383 Wyświetlenia
3 Komentarze
3 minut czytania
Kaszlometr

Pomocny przy diagnozowaniu chorób układu oddechowego kaszlometr czy super czuły czujnik wykrywający gazy szkodliwe dla człowieka – to tylko niektóre przykłady wynalazków poczynionych w ostatnim czasie przez studentów i naukowców z Politechniki Gdańskiej.

0


 

Kaszlometr czyli urządzenie, które może pomóc w diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego skonstruowali dwaj studenci z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej – Bartosz Różański i Bartosz Król. Wynalazek pozwala ocenić częstotliwość występowania kaszlu (nagrywa i analizuje epizody kaszlu) u osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego. Projekt innowacyjnego urządzenia został uznany za najlepszą pracę inżynierską w Polsce w 2013 roku.

 

 

Z kolei Katarzyna Dunst – kończąca w tym roku inżynierię biomedyczną na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG – wpadła na pomysł skonstruowania super czułego czujnika wykrywającego tlenek siarki, związki azotu i inne obecne w środowisku gazy szkodliwe dla człowieka.

Studentka opracowała swój projekt teoretycznie. Teraz chce przystąpić do testów praktycznych, których celem będzie m.in. znalezienie optymalnej dla wydajności urządzenia temperatury. W połowie maja Dunst otrzymała Diamentowy Grant przyznany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prawie 190 tys. zł pozwoli pracować nad zagadnieniem przez najbliższe trzy lata.

 

 

Kaszlometr oraz super czuły czujnik gazów to tylko przykłady wynalazków opracowanych przez studentów i naukowców z PG. Wiele nowych technologii powstaje choćby w zespołach badawczych prowadzonych przez prof. Andrzeja Czyżewskiego w Katedrze Systemów Multimedialnych. Opracowane tutaj cyber-oko pomagające w badaniu stanu świadomości pacjentów w śpiączce i umożliwiające sparaliżowanym komunikowanie się ze światem, wygrało plebiscyt na „Polski Wynalazek 2013 roku”. W planach zespołu jest skonstruowanie cyber-łóżka.

 

Dwa inne wynalazki z Katedry Systemów Multimedialnych PG otrzymały złote medale na odbywających się w czerwcu w Poznaniu targach Innowacje – Maszyny – Technologie 2013. Były to interfejs komputerowy, który pomaga m.in. w wykrywaniu zaburzeń lateralizacji u dzieci w wieku szkolnym oraz system pozwalający uszanować prywatność w systemach monitoringu (wykrywa on i zamazuje twarze, tablice rejestracyjne itp.)

 

Trzej studenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG – Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak, opracowali z kolei aplikację na smartfony pozwalającą sprawdzić, czy ktoś jest pod wpływem narkotyków. Wynalazek ten – oparty na analizie obrazu oka, zaprezentowany zostanie w lipcu podczas światowego finału konkursu technologicznego Imagine Cup w Petersburgu.

Z kolei Szymon Talbierz i Natalia Kujawska – doktoranci z Uniwersytetu Gdańskiego, skonstruowali fotobioreaktor – płaskie akwarium na stelażu, które poruszane silnikiem podąża za słońcem i służy do przemysłowej hodowli alg, z których można wytwarzać biopaliwa. Urządzenie to zdobyło już dwie główne nagrody – międzynarodowej konferencji Bioconnect 2012 w Poznaniu oraz Pierwszej Krajowej Giełdy Wynalazczości Studenckiej w Kielcach.

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

3 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758