Zanim przejdę do konkretnych rozważań o generowaniu i przemieszczaniu się prądu elektrycznego pozwolę sobie zacytować kilka definicji prądu przemiennego/zmiennego.
Wikipedia:
Prąd przemienny(ang. alternating current, AC) – charakterystyczny przypadek prądu elektrycznego okresowo zmiennego, w którym wartości chwilowe podlegają zmianom w powtarzalny, okresowy sposób, z określoną częstotliwością. Wartości chwilowe natężenia prądu przemiennego przyjmują naprzemiennie wartości dodatnie i ujemne (stąd nazwa przemienny). Najczęściej pożądanym jest, aby wartość średnia całookresowa (tzn. składowa stała) wynosiła zero.
Stosunkowo największe znaczenie praktyczne mają prąd i napięcie o przebiegu sinusoidalnym. Dlatego też, w żargonie technicznym często nazwa prąd przemienny oznacza po prostu prąd sinusoidalny. Jeśli zakłócenia lub nieliniowość powodują zdeformowanie sinusoidalnego kształtu, wówczas taki niesinusoidalny przebieg nosi nazwę przebiegu odkształconego.
Prąd okresowo zmienny– szczególny przypadek prądu zmiennego. Jak sama nazwa wskazuje, prąd taki zmienia się w sposób okresowy tak, że jego wartości chwilowe powtarzają się w równych odstępach czasu (okresach), w tej samej kolejności i w tym samym kierunku.
Innymi słowy zmiany wartości chwilowych takiego prądu przebiegają zgodnie z odpowiednią funkcją okresową.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%85d_przemienny
eioba.pl
Do tej pory mowa była cały czas o prądzie stałym, w którym elektrony poruszały się w jednym ustalonym kierunku. Prąd zmienny natomiast może pulsować (wtedy również poruszają się w jednym kierunku, ale natężenie w różnych chwilach nie jest stałe, lecz pulsuje). Taki prąd nazywamy pulsującym. Natomiast częściej spotykamy prąd przemienny – pulsuje on w obu kierunkach, co chwila zmieniając kierunek przepływu.
http://www.eioba.pl/a/st/podstawy-elektroniki-prad-zmienny#ixzz1nz2SERZ3
zgapa.pl
Prąd zmienny to taki, który nie jest stały co do wartości jego natężenia, które zmienia się w czasie. Prąd przemienny jest szczególnym przypadkiem prądu zmiennego i ze względu na jego wyjątkowy charakter, elektrycy nazywają go odrębnym określeniem.
Kiedy w polu magnetycznym przewodnik porusza się tam i z powrotem, kierunek przepływu prądu w tym przewodniku będzie zmieniał tak często, jak ruch fizyczny tego przewodnika. Zatem harmoniczny (sinusoidalny) ruch tego przewodnika z częstotliwością 50Hz wywoła w nim analogiczny ruch ładunków.
http://www.zgapa.pl/zgapedia/Pr%C4%85d_zmienny.html
sciaga.pl
PRĄD PRZEMIENNY
Nazywamy taki prąd, którego wartość natężenia i kierunek przepływu zmieniają się okresowo. Najczęściej spotykanym prądem przemiennym jest prąd sinusoidalny.
http://www.sciaga.pl/tekst/53466-54-prad_zmienny
PCLab.pl
Zmienny prąd elektryczny
Według definicji, prądem zmiennym nazywa się prąd zmieniający w czasie swoją wartość lub kierunek.
http://pclab.pl/art28965-8.html
Już z tych kilku przykładów widać zarysowującą się tendencję. Absolutna większość jest przekonana, że prąd płynie w różnych, zmieniających się z zadaną czestotliwością kierunkach.
Gdybym tą wiekszość zapytał o działanie diod półprzewodnikowych, czy też innych urządzeń elektrycznych, to taka sama absolutna większość twierdziłaby, że ten element zainstalowany w obwodzie przepuszcza prąd tylko w jednym kierunku.
Jeszcze większa ilość powiedziałyby, że w gniazdku jeden przewód to faza, a drugi to zero.
Pytanie: Dlaczego tylko jeden przewód w gniazdu to faza, jeżeli prąd płynie na zmianę raz w jednym, a raz w drugim kierunku?
Pytanie 2: Czy komputer włączony do obwodu przez diody półprzewodnikowe ma prawo pracować, jeżeli prąd może dopływać do niego tylko z jednego kierunku?
Pytanie 3: Który z parametrów prądu wypływającego z generatora jest zmienny?
G – generator
K – komputer
F – przewód z fazą
g – gniazdko
Fizyka dla tych, którzy chca zrozumiec! Polityka dla tych, którzy zrozumieli!