Bez kategorii
Like

JAPONIA PODWYŻSZYŁA POZIOM KRYZYSU NUKLEARNEGO W FUKUSHIMIE NA NAJWYŻSZY SIÓDMY STOPIEŃ

12/04/2011
473 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Japońska rządowa agencja do spraw bezpieczeństwa nuklearnego zdecydowała się podwyższyć poziom katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima Daiichi z 5 na 7, najwyższy stopień na międzynarodowej skali

0


 

Japońska rządowa agencja do spraw bezpieczeństwa nuklearnego zdecydowała się podwyższyć poziom katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima Daiichi z 5 na 7, najwyższy stopień na międzynarodowej skali.
Nuklearna i Przemysłowa Agencja Bezpieczeństwa (Nuclear and Industrial Safety Agency) podjęła tę decyzję w poniedziałek. Oświadczyła, że zniszczona elektrownia emituje ogromną ilość radioaktywnych substancji, które stwarzają zagrożenie dla ludzi i środowiska na ogromnej przestrzeni wokół.

Agencja użyła Międzynarodowej Skali Wypadków Nuklearnych i Radiologicznych (International Nuclear and Radiological Event Scale) tzw.INES, by zmierzyć poziom.
Skala została zaprojektowana przez grupę międzynarodowych ekspertów, by określić wielkość wypadku nuklearnego przy pomocy skali od 0 do 7.

18 marca, w tydzień po silnym trzęsieniu ziemi – agencja ustaliła poziom wypadku w Fukushimie na 5 – ten sam poziom, co Three Mile Island w 1979.

Poziom 7 dotychczas został ustalony tylo raz w 1986 po Czarnobylu na terenie b.ZSRR, kiedy to setki tysięcy terabekereli radioaktywnego jodu 131 zostały wpuszczone do atmosfery. Jeden terabekerel = trylion bekereli

Agencja sądzi że skumulowany efekt skażenia z Fukushimy nie osiągnie poziomu z Czrnobyla

Oficjalnie Nuclear Safety Commission we wtorek rano odbyła konferencję, podczas której wyjasniła przyczynę zmiany oceny stopnia zagrożenia.

opracowane na podstawie:
http://www3.nhk.or.jp/daily/english/12_05.html

 

UPDATE

Eksperci uważają, że dotychczasowe wielkości wypuszczonych radioaktywnych substancji stanowią około 10% tego skażenia, jakie nastąpiło po Czarnobylu.

Jednak TEPCO przyznaje, że z czasem ilość substancji radioaktywnych może przekroczyć nawet poziom skażenia, jaki nastąpił po Czarnobylu. Jest to mało prawdopodobne, bo może nastąpić tylko w wypadku, gdy całość materiałów radioaktywnych z elektrowni atomowej Fukushima 1 zostanie wypuszczona do środowiska. Skoro Czarnobyl miał jeden reaktor, który wybuchł, a Fukushima ma trzy uszkodzone reaktory – skażenie może być trzy razy wyższe.

Dziesiątki tysięcy terabekereli radioktywnych substancji opuściły elektrownię atomową
Większość skażenia nastąpiła bezpośrednio po trzęsieniu ziemi i tsunami.

W Czarnobylu reaktor eksplodował, a pożar rozprzestrzenił radioaktywny pył, natomiast w Fukushimie cztery zniszczone reaktory są wciąż schładzane .

Stopień 7 zagrożenia na międzynarodowej skali oznacza, że wypadek „powoduje zagrożenie dla człowieka i środowiska na wielkiej przestrzeni”, a także „wypuszczenie na zewnątrz znaczącej ilości materiału radioaktywnego z rdzenia reaktora”.

Największe zdumienie budzi fakt, że Japonii zajęło cały miesiąc, żeby zdecydować się na zmianę stopnia zagrożenia, czyli przyznać publicznie, że doszło do tak rozległego skażenia.
 
Od 370 000 do 630 000 terabekereli radioaktywnych substancji zostało wypuszczonych do atmosfery z reaktorów 1, 2 i 3.
Większość pochodzi z reaktora nr 2, który 15 marca został uszkodzony eksplozją wodoru.
 
Czynniki rządowe twierdzą, że nie przyznawały się wczesniej do zwiększonego zagrożenia, aby uniknąć paniki.

Przy ocenie zagrożenia dla zdrowia eksperci twierdzą, że  Czarnobyl był zdecydowanie gorszy. Co najmniej 31 ludzi zginęło podczas wybuchu i wkrótce potem. W Fukushimie tylko 20 pracowników doniosło obrażenia.
W Czarnobylu zdiagnozowano 6 000 przypadków raka tarczycy 
 Wg ekspertów Fukushima może spowodować kilka przypadków raka tarczycy i od 200 do 1500 przypadków białaczki i innych nowotworów w ciągu najbliższych 50 lat. W tym okresie 20 milionów Japończyków umrze z powodu nowotworów nie mających żadnego związku z Fukushimą.
 
Zwiększa się zasięg ewakuacji. Jednak w tej chwili ewakuacja nie obejmuje osób mieszkających w okreslonym promieniu od Fukushimy, lecz ściśle określone miejsca, gdzie wykryto podwyższone promieniowanie, które skumulowane może zaszkodzić w dłuższym okresie. W Iitate promieniowanie obecnie wynosi 20 milisievertów na rok. Podobnie w Katsurao, Namie, część Minamisoma i Kawamata. Z tych miejscowości ludnośc będzie ewakuowana w ciągu najbliższego miesiąca.
Pięć innych miejscowości może również być ewakuowanych, jeśli skażenie się pogorszy.
Są to Hirono, Naraha, Kawauchi, Tamura i Minamisoma.
Rząd japoński nie zdecydował się poszerzyć zony ewakuacyjnej do 50 mil od Fukushima 1 – mimo ponagleń I.A.E.A, USA i Australii.
Międzynarodowa agencja atomistyki z siedzibą w Wiedniu w niedzielę oznajmiła, że pomiar promieniowania w sobotę wyniósł 0,4 do 3,7 mikrosievertów/ godzinę w odległości od 20 do 40 mil od uszkodzonej elektrowni Fukushima 1. 
W tym tempie japońskiemu rządowi zajmie od 225 dni do 5,7 lat, aby przekroczyć ustalony poziom 20 milisievertów/rok, przy którym decyduje się na ewakuację ludności.

 
 opracowane na podstawie: http://www.nytimes.com/2011/04/13/world/asia/13japan.html?pagewanted=3&_r=1&ref=asia

 

0

sigma

188 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758