HYDE PARK
Like

Jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku

27/04/2021
604 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku

Założenie spółki może być jednym z pierwszych kroków podczas tworzenia firmy. Procedura ta obwarowana jest przepisami prawa, dlatego też przydatna może być pomoc prawnika. Jak założyć spółkę z o.o. Spółka z o.o. to jedna z najpopularniejszych form prawnych dla nowo zakładanych firm. Za jej wyborem przemawia fakt, iż charakteryzuje się ona ograniczoną odpowiedzialnością wspólników za zobowiązania spółki – tylko do wysokości wniesionego wkładu. Ma ona własną osobowość prawną, a więc jest bytem odrębnym od wspólników. Dzięki takiej regulacji, w przypadku, gdy przedsiębiorstwo odniesie sukces, wspólnicy podzielą między siebie zysk, natomiast jeśli firma zbankrutuje – nie będą musieli odpowiadać za jej długi, a stracą tylko swój wkład. Spółkę z o.o. można założyć na dwa sposoby – albo notarialnie, albo online. Opcja […]

0


Założenie spółki może być jednym z pierwszych kroków podczas tworzenia firmy. Procedura ta obwarowana jest przepisami prawa, dlatego też przydatna może być pomoc prawnika.

Jak założyć spółkę z o.o.

Spółka z o.o. to jedna z najpopularniejszych form prawnych dla nowo zakładanych firm. Za jej wyborem przemawia fakt, iż charakteryzuje się ona ograniczoną odpowiedzialnością wspólników za zobowiązania spółki – tylko do wysokości wniesionego wkładu. Ma ona własną osobowość prawną, a więc jest bytem odrębnym od wspólników. Dzięki takiej regulacji, w przypadku, gdy przedsiębiorstwo odniesie sukces, wspólnicy podzielą między siebie zysk, natomiast jeśli firma zbankrutuje – nie będą musieli odpowiadać za jej długi, a stracą tylko swój wkład.

Spółkę z o.o. można założyć na dwa sposoby – albo notarialnie, albo online. Opcja online jest prostsza niż tryb notarialny. Wymagane są te same dokumenty, ale cała procedura przebiega sprawniej i jest tańsza. Tryb rejestracji spółki online to inaczej procedura S24. Żeby skorzystać z tej opcji, należy posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny, albo profil zaufany w ePUAP. Wszystkie dane spółki, umowę spółki i jej wniosek rejestrowy wprowadza się wygodnie do systemu. Tam dokumenty przesyłane są do sądu. W tym trybie rejestracja spółki następuje już w 7 dni od wypełnienia formularza

Zakładanie spółki z o.o. – obowiązkowe elementy

Obowiązkowe przy zakładaniu spółki jest posiadanie kapitału zakładowego, którego wysokość wynosi minimum 5000 złotych. Co więcej, żeby dopełnić wszelkich formalności, obligatoryjne jest stworzenie i podpisane umowy spółki lub aktu założycielskiego, jeśli mowa o jednoosobowej spółce. Żeby założenie spółki było zgodne z prawem, dokumenty muszą przyjąć formę aktu notarialnego. Istotne są także elementy, które muszą zawierać umowa czy akt założycielski. Znaleźć się w nich muszą przynajmniej firma i siedziba spółki, przedmiot jej działalności, całkowita wysokość kapitału zakładowego. Co więcej, w umowie zawrzeć należy informację o tym czy wspólnik może posiadać więcej niż jeden udział oraz jaka jest liczba i wartość nominalna udziałów, które należą do każdego ze wspólników. Jeśli czas trwania spółki jest oznaczony, informacja to powinna również znaleźć się w akcie notarialnym.

Inne obowiązkowe elementy procedury rejestracji spółki to wniesienie wkładów, powołanie zarządu. Spółkę należy też wpisać do Krajowego Rejestru Sądowego. Opłata za wpis wynosi 600 złotych. Do kosztów doliczyć należy też obsługę prawną, jeśli z niej korzystamy. Podmiot będzie też do funkcjonowania potrzebował numeru NIP oraz numeru REGON, spółkę należy też zgłosić do ZUS-u. Po dokonaniu powyższych formalności, spółka musi mieć też założony rachunek bankowy. Jeżeli księgowość  będzie prowadzona przez podmiot zewnętrzny, podpisanie z nim umowy, jak również miejsce przechowywanie dokumentacji księgowej zgłosić należy do Urzędu Skarbowego.

Czy korzystać z pomocy prawnika przy zakładaniu spółki?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy przy zakładaniu spółek warto korzystać z pomocy prawnika. Na stronie https://slupinska.eu/dla-biznesu/zakladanie-spolek/przeczytamy więcej szczegółów odnośnie tej czynności. Poziom skomplikowania dokumentacji, konieczność znajomości przepisów prawa, skłaniają ku korzystaniu z pomocy prawnej. Prawnik, który będzie uczestniczył w założeniu spółki, może podjąć się kompleksowej obsługi prawnej przedsiębiorstwa. Znając sprawy i  charakterystykę podmiotu, będzie w stanie znaleźć najlepsze rozwiązania dla bieżących problemów prawnych. Ponadto, profesjonalista, który jest na bieżąco z nowelizacjami i projektami ustaw, będzie w stanie dopasować wewnętrze regulacje w spółce do obowiązujących przepisów. 

Artykuł powstał przy merytorycznej wsparciu adwokat z Poznania – Marleny Słupińskiej-Strysik.

0

kampanieonline

253 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758