Po czym poznać, że pralka jest brudna? Pierwszymi zauważalnymi sygnałami mogą być wyraźne ślady niedoprania odzieży, osad z detergentów pozostający na materiale i częściach urządzenia oraz przykry zapach wydobywający się z bębna. Konsekwencje zaniedbań mogą być jednak dużo poważniejsze niż te wyłącznie estetyczne. Ignorowanie wspomnianych symptomów nierzadko prowadzi do poważnych usterek, takich jak zatkanie układu hydrostatycznego czy uszkodzenie grzałki, co w konsekwencji skraca żywotność urządzenia. Ponadto brud jest siedliskiem bakterii i grzybów. Powody, by zadbać o czystość pralki, są zatem bardzo wymowne. Podpowiadamy, jak wyczyścić pralkę. 1. O czym pamiętać, czyszcząc pralkę? 2. Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami? 3. Profesjonalne środki do czyszczenia pralki Mówiąc o tym, jak wyczyścić pralkę, należy uwzględnić kilka etapów pracy. Nie wystarczy opłukać szufladki na […]
Po czym poznać, że pralka jest brudna? Pierwszymi zauważalnymi sygnałami mogą być wyraźne ślady niedoprania odzieży, osad z detergentów pozostający na materiale i częściach urządzenia oraz przykry zapach wydobywający się z bębna. Konsekwencje zaniedbań mogą być jednak dużo poważniejsze niż te wyłącznie estetyczne. Ignorowanie wspomnianych symptomów nierzadko prowadzi do poważnych usterek, takich jak zatkanie układu hydrostatycznego czy uszkodzenie grzałki, co w konsekwencji skraca żywotność urządzenia. Ponadto brud jest siedliskiem bakterii i grzybów. Powody, by zadbać o czystość pralki, są zatem bardzo wymowne. Podpowiadamy, jak wyczyścić pralkę.
Mówiąc o tym, jak wyczyścić pralkę, należy uwzględnić kilka etapów pracy. Nie wystarczy opłukać szufladki na detergenty czy powierzchownie wytrzeć wnętrze. Sprawdź poniższe porady od Netto, aby rzeczywiście doprowadzić urządzenie do porządku.
Aby skutecznie wyczyścić pralkę, należy zadbać o każdy z jej elementów. Podpowiadamy, w jaki sposób się nimi zająć.
Wyjmij szufladę z pralki i zanurz ją w wodzie z dodatkiem odpowiedniego środka czyszczącego – poniżej znajdziesz kilka pomysłów na domowe mikstury oraz propozycje specjalistycznych preparatów. Gdy zgromadzone osady namiękną, wystarczy usunąć je gąbką lub szczoteczką. Później opłucz szufladę pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha. Wyczyść także komorę, z której szuflada została wyciągnięta. Jeśli zdecydujesz się na czyszczenie szuflady sodą, wsyp proszek do pojemnika i włącz jeden z programów prania.
W środku pralki najwięcej uwagi wymaga uszczelka. Jeśli nie jest bardzo brudna, prawdopodobnie wystarczy umyć ją ściereczką i płynem do naczyń. Jeśli jednak zebrały się w niej trudniejsze do usunięcia ślady, musisz użyć sody oczyszczonej lub jednego z profesjonalnych środków czyszczących oraz szczoteczki. Działaj dokładnie, odchylając gumę i czyszcząc wszelkie zakamarki. Dokładnie osusz gumę i pozostaw otwarte drzwiczki, by wyschła samoistnie.
Nie zapomnij o filtrze! To na nim zbierają się zabrudzenia usuwane podczas prania z odzieży i tekstyliów. Jeśli element zapcha się, wszystko pozostanie we wnętrzu pralki. Aby wyczyścić filtr, odłącz pralkę od prądu. Usuń ochronną przesłonę i dokładnie wypłucz filtr w roztworze wody i octu. Gdy wyschnie, zamontuj go na stałym miejscu. W niektórych pralkach, niestety, aby dostać się do filtra, trzeba usunąć całą listwę maskującą. W większości jednak jest łatwo dostępny w dolnej części, pod kwadratową lub prostokątną klapką.
Nie zawsze musisz kupować profesjonalne środki do czyszczenia pralki – domowe sposoby, o których przeczytasz na netto.pl, mogą być równie skuteczne.
Pierwszym środkiem, który okaże się przydatny, jest ocet. Świetnie poradzi sobie z usunięciem kamienia osadzającego się na elementach pralki oraz uporczywych zabrudzeń. Wystarczy wlać szklankę octu do bębna lub szuflady na detergenty, a następnie uruchomić cykl prania w możliwie najwyższej temperaturze. Później pozostaje tylko uchylić drzwi i odczekać, aż wnętrze wyschnie. Szmatką nasączoną octem możesz wyczyścić również metalowe i gumowe elementy.
Z zabrudzeniami i brzydkim zapachem bardzo dobrze poradzi sobie także soda oczyszczona. Wsyp ok. 3/4 szklanki proszku do komory na detergenty i uruchom najdłuższy program z wysoką temperaturą. Możesz także przygotować papkę z sody i octu, nałożyć mieszaninę na zabrudzone miejsca i zostawić na kilka godzin. Później pozostaje tylko zmyć preparat i wytrzeć wskazane miejsca do sucha
W sklepach znajdziesz specjalne środki przeznaczone do czyszczenia pralek. Są to płyny, kapsułki i odkamieniacze. Istnieją także preparaty wielofunkcyjne i wieloskładnikowe, łączące kilka właściwości. Stosowane zgodnie z instrukcjami skutecznie usuną zabrudzenia, osady i resztki detergentów, docierając także do trudno dostępnych miejsc.
Sposób użytkowania zależy od typu środka. Niektóre dają długotrwały efekt po pierwszym zastosowaniu, inne wymagają regularnego użycia, na przykład raz w miesiącu. Najczęściej wystarczy wlać odpowiednią ilość płynu do dozownika lub wrzucić kapsułkę, a następnie włączyć pustą pralkę na jeden z dłuższych i wyższych temperaturowo programów. Warto także przynajmniej raz na pół roku zastosować odkamieniacz. Nie tylko skutecznie usunie on kamień, ale także zapobiegnie jego ponownemu osadzaniu się.
Zdaniem niektórych, przy czyszczeniu pralki znakomicie sprawdzają się tabletki do zmywarki – głównie dlatego, że oba urządzenia działają w podobny sposób i są podobnie skonstruowane. Wystarczy jedną tabletkę umieścić w bębnie, a drugą w szufladzie na detergent, a następnie włączyć program prania o temperaturze 60 lub 90 stopni Celsjusza. Szybko usuniesz w ten sposób kamień, osady, zalegające we wnętrzu pralki bakterie oraz nieprzyjemny zapach.