Bez kategorii
Like

Jak wybierać? Aspekt techniczny.

17/10/2011
528 Wyświetlenia
0 Komentarze
10 minut czytania
no-cover

Gdy już było wiadomo, że kończy się kadencja Sejmu i Senatu, co oznacza, że wyborów nam nie uniknąć, na łamach środków masowego przekazu odbyły się dyskusje na temat ich jakości.

0


Właściwie nikt nie zwracał uwagi na wadliwość prawa wyborczego. Wszyscy skoncentrowali się na aspektach technicznych samego procesu wyborczego, tj. możliwości fałszowania w procesie głosowania (karuzela kart do głosowania), ewidentnych ingerencjach w proces przeliczania głosów wyjętych z urn wyborczych (podwójne głosy – karty nieważne), manipulacjach w komputerowym systemie wyborczym.

 

Bardzo ciekawe dane statystyczne przytaczał komentator "OHV", z których za najważniejsze chyba uznał te, dotyczące ilości głosów nieważnych, cytuję fragment jednego z jego komentarzy:

 

15 076 705 wydanych kart
14 369 503 głosów ważnych

http://lazacylazarz.nowyekran.pl/post/29888,uniewazniamy-wybory-podpisz-protest-wyborczy#comment_247278

 

W tym duchu wypowiadała się większość komentatorów, a wielu z nich rozszerzali to zagadnienie o inne aspekty:

 

samo przeliczenie nic nie da. Musimy wiedziec na jakich listach byly dodatkowe krzyzyki.

 

http://electrino.nowyekran.pl/post/29928,protestowac-li-tylko-powazne-argumenty#comment_247596

 

W notce "Niezapomnij Ciemnoto: – Fałszowano wybory, to już są fakty …", bloger "ForensicTools" opisuje dzisiaj najbardziej rozpowszechniony sposób fałszowania wyborów:

 

Mówienie o fałszowaniu wyborów to podobno kolejna teoria spiskowa. A jednak okazuje się, że nie, bo to są już fakty. Wybory na masową skalę były fałszowane? Świadczy o tym 700 tys. nieważnych głosów? Policja zatrzymała sprawcę-to czubek góry lodowej?

AP pisze – „To najpoważniejszy incydent wyborczy” – o tym co wyprawiano w Skarżysku Kamiennej. Okazuje się bowiem, że tamtejsza Policja zatrzymała szefa komisji wyborczej, który dopisywał krzyżyki do kart. W ten sposób głosy stawały się nieważne. Ale czy tak nie było w całym kraju? Czy to nie powinno napawać niepokojem? A może to dobitny dowód i przykład na to jak sfałszowano te wybory w całym kraju?

 

 

 

Już z tych kilku cytatów widać tendencję, ale gdy temu zagadnieniu poświęciłem trochę uwagi, to doszedłem do wniosku, że pies jest schowany głębiej.

 

Przyjrzyjmy się procedurze wyborów:

 

Ktoś tam wybiera Obwodową Komisję Wyborczą (OKW). Oczywiście wszystkie partie starają się umieścić w niej na funkcyjnych miejscach swoich ludzi.

 

OKW otrzymuje spiski wyborców, pieczątkę, i karty do głosowania.

 

Do Komisji dołączają się mężowie zaufania. Wszyscy "pilnują" kart wyborczych i samego aktu głosowania.

 

Po zamknięciu lokalu wyborczego Komisja przelicza głosy znajdujące się w urnach do głosowania.

 

Liczą i przeliczają, liczą i przeliczają, liczą i przeliczają, aż na końcu sporządzają protokoł.

 

Kopię protokołu (lub drugi oryginał) wywieszają do wglądu gawiedzi, a …. dalej zgodnie z komentarzem "OHV":

 

 przewodnicząca gdzieś latała (biegała) by wprowadzic dane z ich obwodu, potem wracała bo system ich nie przyjał itd itd…

 

http://electrino.nowyekran.pl/post/29928,protestowac-li-tylko-powazne-argumenty#comment_247406

 

Wniosek? Wybory skończyły się na etapie sporządzania protokołów. Dalej trwała zabawa wystukiwianian danych na klawiaturze.

 

Jakaś paniusia, którą tego dnia zwali "przewodniczącą" , coś tam podyktowała jakiemuś pacanowi, a on to coś wpisał do systemu komputerowego.

 

Kto da mi dzisiaj gwarancję, że dane w komputerze i dane na protokołach to te same dane?

 

Ewidentnie widać, że proces wybierania był przerwany i nie ma związku, między głosami wrzuconymi do urny, a danymi opublikowanymi przez PKW.

 

TO MUSI BYĆ ZMIENIONE!

 

Wybory nie mogą zależeć od wygłupów szalonych wyborców, humorków jakiś tam paniuś-przewodniczących,  oraz poglądów stukaczy po klawiaturze.

 

Moja propozycja dotyczy technicznego aspektu procesu wyborczego i ma na celu uczynienie tego procesu przejrzystym, sprawiedliwym i nie poddającym się lokalnym prowokacjom.

W procesie wyborów, najważniejszy akt, to akt głosowania. Z odgłosów dochodzących z "linii frontu" wynika, że to właśnie podczas tego aktu wszyscy starają się załatwić swoje interesy i dlatego dochodzi do masowych poruszeń.

 

Wniosek jest ewidentny – to właśnie w ten akt trzeba wprowadzić radykalne zmiany.

 

Lokal wyborczy powinien być wyposażony w komputer centralny, do którego powinny być podłączone następujące peryferia:

 

– skanery automatyczne paszportów – na stolikach komisji wyborczej;

– skaner ręczny paszportów – na stoliku przewodniczącego OKW

– skanery kart wyborczych – w kabinach do głosowania;

– monitory:

– pierwsze – na stolikach komisji wyborczej i przewodniczącego OKW

– drugie – w kabinach do głosowania

 

Provider Internetu – państwowa firma IT

 

System tworzenia i przekazywania danych – szyfrowany

 

Procedura głosowania:

 

1. Wyborca, który przybył do lokalu wyborczego podaje do wglądu OKW swój paszport

 

2. Po sprawdzeniu danych ze spisem wyborców paszport wstawia się w skaner automatyczny, który przekazuje dane na serwer głosujących, w celu kontroli czysto]ci głosowania (jeden wyborca – jeden głos)

 

3. Wyborca otrzymuje kartę plastykową do głosowania i udaje się do kabiny

 

4. Kabina jest wyposażona w "klawiaturę" do głosowania i sensorowy monitor. Każdy przycisk klawiatury odpowiada jednemu kandydatowi, którego nazwisko jest napisane obok danego przycisku.

 

5. Wyborca naciska odpowiedni, wybrany przez siebie przycisk, a na ekranie wyświetla się nazwisko wybranego przez niego kandydata. Jeżeli wszystko się zgadza wyborca dotyka ekranu, czym poświadcza swój wybór.

 

6. Gdy głosowanie zostało zakończone – skaner oddaje kartę do głosowania.

 

7. Wyborca podchodzi do stolika Komisji wyborczej, oddaje kartę do głosowania i otrzymuje paszport.

 

Uwaga:

 

1. system pracuje w ten sposób, że po włożeniu paszportu do skanera, system wydaje kartę do głosowania, a po włożeniu karty do głosowania w jej wyjściową pozycję – system oddaje paszport

2. Jeżeli skaner automatyczny nie może odczytać danych z paszportu, to wyborca podchodzi do skanera ręcznego i tam dane z paszportu wprowadza się do systemu.

 

3. Przenośne systemy do głosowania składają się z monitora, obudowanej klawiatury pozwalającej zachować tajemnicę głosowania, gniazd na kartę do głosowania i skanery dla paszportu.

 

4. Wyklucza się głosowanie korespondencyjne.

 

Nie tak dawno na łamach NE ukazała się notka pt. "Kaczyński opowiedział się za wzmocnieniem instytucji referendum", w której autor pisząc o konferencji prasowej z udziałem Prezesa PiS, zwrócił uwagę na tą okoliczność, że demokratyzacja życia publicznego wymaga wzmocnienia pozycji referendum w procedurze sejmowej.

 

Nie mogę się nie zgodzić z Prezesem Kaczyńskim, ale muszę jednoznacznie stwierdzić, że dopóki nie będzie stworzony opisany w tej notce system do głosowania, to instytut referendum nie będzie nigdy wdrożony na trwałe w system polityczny w Polsce.

0

waldemar.m http:/electrino.pl

Fizyka dla tych, którzy chca zrozumiec! Polityka dla tych, którzy zrozumieli!

356 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758