Olszówka wdeptał w ziemię Kwaśnego wraz z jego antydemokratycznym pomysłem Filip Olszówka, fot. FB Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie Jakub Kwaśny, (wcześniej SLD, teraz Nasz Dom Tarnów), zaproponował przyjęcie istotnych zmian w statucie Młodzieżowej Rady Miejskiej, które zamiast uczyć demokracji, zakładały likwidację demokratycznych wyborów do tejże Rady Młodzieżowej! Po proteście (niżej podpisanego) radnego Marka Ciesielczyka przeciw tej próbie wprowadzenia nie mających nic wspólnego z demokracją zapisów statutowych, gdy stało się jasne, że projekt Kwaśnego zostanie odrzucony przez Radę Miejską w Tarnowie, Komisja Oświaty zaproponowała wycofanie z porządku obrad w dniu 28 stycznia punktu dotyczącego projektu zmian w statucie autorstwa Kwaśnego. Ciekawszą jednak jest opinia na temat tego kuriozalnego pomysłu b. działacza tarnowskiej Rady Młodzieżowej Filipa Olszówki, obecnie studenta prawa Uniwersytetu […]
Olszówka wdeptał w ziemię Kwaśnego wraz z jego antydemokratycznym pomysłem
Filip Olszówka, fot. FB
Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie Jakub Kwaśny, (wcześniej SLD, teraz Nasz Dom Tarnów), zaproponował przyjęcie istotnych zmian w statucie Młodzieżowej Rady Miejskiej, które zamiast uczyć demokracji, zakładały likwidację demokratycznych wyborów do tejże Rady Młodzieżowej!
Po proteście (niżej podpisanego) radnego Marka Ciesielczyka przeciw tej próbie wprowadzenia nie mających nic wspólnego z demokracją zapisów statutowych, gdy stało się jasne, że projekt Kwaśnego zostanie odrzucony przez Radę Miejską w Tarnowie, Komisja Oświaty zaproponowała wycofanie z porządku obrad w dniu 28 stycznia punktu dotyczącego projektu zmian w statucie autorstwa Kwaśnego.
Ciekawszą jednak jest opinia na temat tego kuriozalnego pomysłu b. działacza tarnowskiej Rady Młodzieżowej Filipa Olszówki, obecnie studenta prawa Uniwersytetu Warszawskiego, który – co warto odnotować – dwa lata temu startował w wyborach do Rady Miejskiej w Tarnowie z tej samej listy co Kwaśny – Nasz Dom Tarnów.
Zaproponowane przez Kwaśnego zastąpienie demokratycznych wyborów członków Młodzieżowej Rady Miejskiej przez „wskazanie” ich przez samorząd uczniowski, Olszówka komentuje jako „odebranie uczniom możliwości bezpośredniego decydowania o swoich reprezentantach w MRM, w gruncie rzeczy odsuwa ich od samego funkcjonowania Rady”.
Rozwiązanie funkcjonujące do tej pory, czyli normalne wybory radnych, które chce anihilować Kwaśny, zdaniem Olszówki „kształtują demokratyczne postawy”. „Odebranie tej możliwości (tj. demokratycznych wyborów, czego chce Kwaśny, przyp. MC) wydaje się być równie absurdalne… jak wybór rady gminy przez rady … osiedli”.
Niedemokratyczny system, zaproponowany przez Kwaśnego, według jego byłego kolegi z listy tego samego komitetu wyborczego „nie budzi zaufania”, „może osłabić jakiekolwiek zainteresowanie (Radą, przyp. MC), „na pewno wypatrzy tylko jej (Rady) sens, jako częściowo choćby demokratycznej reprezentacji młodzieży”.
Proponowane przez b. działacza SLD zgłaszanie kandydatów (do Rady) przez organizacje „pozbawione jest jakiegokolwiek pierwiastka demokratycznego” – zdaniem Olszówki – i „może skutkować zniechęceniem młodzieży do instytucji Młodzieżowej Rady Miejskiej i poczuciem braku realnego wpływu na jej wkład i funkcjonowanie”.
Olszówka jest zwolennikiem dotychczasowego, demokratycznego rozwiązania, to jest startu uczniów w przeprowadzanych w szkołach powszechnych wyborach, a nie ich nominacji do Rady.
Inna absurdalna regulacja, zaproponowane przez Kwaśnego, (iż to dorosła Rada Miejska wybiera do Rady Młodzieżowej uczniów „wg kolejności zgłoszeń”), jest zdaniem Olszówki „zupełnie sprzeczna z duchem demokracji, samorządności i równości”.
20-letni student Filip Olszówka tak ocenia niedemokratyczne propozycje zmiany statutu Młodzieżowej Rady Miejskiej autorstwa 35-letniego wykładowcy akademickiego, Jakuba Kwaśnego, który pełni funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie:
„…już na etapie wyborów Młodzieżowa Rada Miejska pozbawiona jest swoich najbardziej podstawowych założeń, to jest demokratycznego charakteru wpływającego na kształtowanie obywatelskich i pluralistycznych postaw w społeczeństwie. Proponowane rozwiązania pozostawiają pole dla arbitralności i systemowej nierówności procesu wyborczego, a także stwarzają ryzyko upolitycznienia MRM, które uważam za mogące mieć skutek katastrofalny dla wykonywania funkcji przez ten organ”.
W ten to perfekcyjny sposób student prawa Uniwersytetu Warszawskiego dał niezłą naukę (by nie rzec nauczkę) demokracji prawie dwa razy starszemu wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z tytułem doktora (sic!)
Jakub Kwaśny z prawej, tutaj z Janem Hartmanem
Marek Ciesielczyk
Radny Rady Miejskiej w Tarnowie
Tel. 601 255 849
dr.ciesielczyk@gmail.com
dr politologii Uniwersytetu w Monachium, wykładowca sowietologii w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu (Małopolska), obecnie Redaktor naczelny pisma "Prawdę mówiąc" oraz portalu www.prawdemowiac.pl, więcej patrz: www.marekciesielczyk.com