ITI Panama powstała w 1983 roku, w cieniu Ministra Spraw Zagranicznych ZSRR Andrieja Gromyki i operacji wywiadowczych Paktu Warszawskiego wokół USA. Ludzie zakładający ITI Panama znali Andrieja Gromykę już od połowy lat 40-tych.
Andriej Gromyko (1909-1989) byl czolowym aparatczykiem sowietow wystawionym przed dekady do nadzorowania wroga USA.
Gromyko przeszedl przez wszystkie szczeble kariery jako ekspert do walki z amerykanskim imperializmem: specjalista od ekonomii USA w latach 30-tych, ambasador sowietow w Waszyngtonie w 1943 roku, przedstawiciel sowietow w ONZ w Nowym Jorku w 1946 roku, negocjator podczas kryzysu kubanskiego w 1962 roku i w koncu negocjator ukladow zbrojeniowych z USA w latach 60 i 70-tych.
W uznaniu swoich zaslug w walce z amerykanskim imperializmem, Gromyko piastowal funkcje Ministra Spraw Zagranicznych ZSRR przez 28 lat (1957-1985) i zakonczyl swoja kariere najpierw jako Wice Premier a nastepnie jako Przewodniczacy Rady Sowietow. Gromyko zostal takze czlonkiem Politbiura w 1973 roku i ksztaltowal od tego czasu polityke zagraniczna ZSRR.
Podczas wykonywania swoich funkcji jako przedstawiciel ZSRR w ONZ, Gromyko poznal tam mloda tlumaczke pochodzaca z Warszawy, Mirke Indich. Poniewaz Mirka Indich wladala biegle jezykami polskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim, zostala przydzielona do tlumaczenia przemowien Andrieja Gromyko.
Mirka Indich przyjechala do USA przez Czechy i Niemcy, gdzie pracowala dla agencji UNRRA (Unites Nations Rehabilitation and Relief Administration) co pozwalalo jej na utrzymywanie bliskich kontaktow z amerykanskimi zolnierzami.
W koncu lat 40-tych, Mirka Indich poznala Hermana Taubera (takze z Polski), ktory mieszkal i dzialal w Ameryce Lacinskiej juz od konca lat 30-tych. Para pobrala sie i osiedlila sie w Curacao (Antyle holenderskie). Herman Tauber prowadzil rozlegle, choc blizej nieokreslone interesy w Ameryce Srodkowej. Z czasem Herman Tauber zrobil podobno fortune, chociaz niewiadomo w jakim dokladnie sektorze dzialalnosci.
W latach 80-tych, ZSRR i Pakt Warszawski zainicjowaly rozbudowe struktur w Ameryce Lacinskiej, ktory mialy byc zapleczem do prowadzenia akcji na terenie USA. Centrum operacyjne mialo miescic sie w Wenzueli, Panama oferowala latwy dostep do miedzynarodowej sieci bankowej a karaibskie wyspy oferowaly anonimowosc zakladanych spolek handlowych.
Andrej Gromyko, czlonek Politbiura i Minister Spraw Zagranicznych a przede wszystkim sowiecki beton, forsowal twarda linie wobec USA, w obliczu poczatkow powolnego rozkladu Ukladu Warszawskiego. Po wpadce z instalacjami rakietowymi na Kubie w 1962 roku nalezalo postepowac ostroznie i dyskretnie.
Ambitne plany operacyjne musialy byc wsparte odpowiednimi srodkami finansowymi.
ITI Panama powstala 12 maja 1983 roku, jej dyrektorem zostal pan Herman Tauber, rezydent Antyli holenderskich i znawca Wenezueli (gdzie mial swoj biznes) a do tego malzonek Mirki Indich, ktora pracowala z Gromyko juz w polowie lat 40-tych.
Rozkradanie pieniedzy FOZZ bylo nadzorowane i kontrolowane przez Sowietow. Zmieniono tylko sposob wykorzystania uzyskanych srodkow, z uwagi na zmiany geopolityczne.
Kuba: wieza z urzadzeniami szpiegowskimi wybudowana przez ZSRR w latach 70tych
Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!