Dlaczego miedzynarodowa grupa montujaca w pospiechu ITI Holdings SA na kilka miesiecy przed Okraglym Stolem wybrala wlasnie Luksemburg ? Po pierwsze, Luksemburg dysponowal dogodnym kadrem fiskalno-prawnym (Holding 29) ktory pozwalal strukturom luksemburskim na odsprzedanie (po roku) udzialow w spolkach ulokowanych w innych krajach z minimalnym podatkiem. Bylo to idealne rozwiazanie dla struktur przygotowujacych sie do wziecia udzialu w przyszlych prywatyzacjach (uwlaszczeniach) w Polsce. Po drugie, w Luksemburgu realizowal swoje wyznaczone zadania utworzony w 1979 roku Bank Handlowy International SA (BHI). Ten specyficzny bank byl wlasnoscia polskiego panstwa, czyli nas wszystkich, ale nadzor wlascicielski sprawowaly PRL-owskie instytucje: NBP, Bank Handlowy i Polska Kasa Opieki. W 1983 roku Szefem Departamentu Kredytowego w BHI zostal wirtuoz PRL-owskich finansow, Grzegorz Zemek. Pan Zemek byl wizjonerem, stworzyl innowatorski koncept Fiskalnej […]
Dlaczego miedzynarodowa grupa montujaca w pospiechu ITI Holdings SA na kilka miesiecy przed Okraglym Stolem wybrala wlasnie Luksemburg ?
Po pierwsze, Luksemburg dysponowal dogodnym kadrem fiskalno-prawnym (Holding 29) ktory pozwalal strukturom luksemburskim na odsprzedanie (po roku) udzialow w spolkach ulokowanych w innych krajach z minimalnym podatkiem. Bylo to idealne rozwiazanie dla struktur przygotowujacych sie do wziecia udzialu w przyszlych prywatyzacjach (uwlaszczeniach) w Polsce.
Po drugie, w Luksemburgu realizowal swoje wyznaczone zadania utworzony w 1979 roku Bank Handlowy International SA (BHI). Ten specyficzny bank byl wlasnoscia polskiego panstwa, czyli nas wszystkich, ale nadzor wlascicielski sprawowaly PRL-owskie instytucje: NBP, Bank Handlowy i Polska Kasa Opieki.
W 1983 roku Szefem Departamentu Kredytowego w BHI zostal wirtuoz PRL-owskich finansow, Grzegorz Zemek.
Pan Zemek byl wizjonerem, stworzyl innowatorski koncept Fiskalnej Optymalizacji Zagospodarowanych Zasobow (FOZZ) czyli polska odpowiedz na koncept private equity. Polak potrafi. Niestety pan Zemek, przebywajacy aktualnie w wiezieniu, wciaz nie chce podzielic sie operacyjnymi detalami FOZZ.
W 1988, kiedy montowany byl pospiesznie ITI Holdings SA, w organach BHI zasadaly nastepujace osoby: Zdzislaw PAKULA (NBP), Zenon OLSZEWSKI (Bank Handlowy), Jerzy MALEC (Polska Kasa Opieki), Zbigniew MASLOWSKI (zarzad), Edmund ZAWADZKI, Janusz SAWICKI (Wiceminister Finansow) i Stanislaw ZDZITOWIECKI (zarzad).
W bilansie 1988 BHI mial okolo 75 milionow dzisiejszych Euro w kredytach, skala odpisow siegala 6%. Intrygujacym jest fakt ze od roku 1983 to poczatku lat 90-tych BHI nie mial zyskow, wychodzil jak to sie mowi dokladnie na zero. To co wplywalo w roku, wyplywalo dalej w tym samym roku a w razie potrzeby podniesienia kapitalu proszono uprzejmie polskie spoleczenstwo via PRL czyli NBP, Bank Handlowy i Polska Kasa Opieki o wysuplanie nowej kasy. Raj dla niektorych wybrancow (nie tylko podatkowy).
Amerykanie z Citibanku ktorzy przejeli Bank Handlowy nie chcieli jakos skorzystac z wysokich merytorycznych kompetencji zalogi BHI i bank zostal zamkniety w koncu 2001. Wiekszosc bankierow BHI powrocila do kraju. Jeden z bylych szefow BHI pracuje w innym luksemburskim banku jako osoba kontaktowa dla klientow z Rosji, przynajmniej jego kompetencje i doswiadczenie zawodowe zostaly zauwazone i docenione.
Likwidacja BHI jest historia sama w sobie i tematem na oddzielny wpis.
Ciag dalszy wkrotce, w nastepnym odcinku pod tytulem: "ITI rodzil sie w bulu i nadzieji".
Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!