Matury za pasem. Wielu młodych ludzi szuka swojej ścieżki rozwoju i zastanawia się, jaki kierunek studiów byłby dla nich najlepszy. Jedni mają bardziej sprecyzowane zainteresowania, inni jeszcze się wahają, nie mogąc zdecydować się, co będzie dla nich krokiem w dobrą stronę. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków studiów wciąż pozostaje informatyka. Czy rzeczywiście warto zwrócić się w tę stronę?
Jak wynika z zeszłorocznych danych statystycznych, które na swojej stronie udostępniło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, informatyka była w 2019 roku najchętniej wybieranym kierunkiem studiów przez absolwentów szkół średnich. Zdecydowało się na nią aż 42 tysięcy osób w całym kraju. Daleko w tyle znalazło się zarządzanie (27 tysięcy) oraz psychologia (22 tysiące). Boom informatyczny trwa w najlepsze, a specjaliści przewidują, że zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów w tej dziedzinie utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas.
Olbrzymie zainteresowanie informatyką na różnych uczelniach w całym kraju, w tym na przykład we Wrocławskiej Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej Horyzont (https://horyzont.eu), wynika z wielu mocno zróżnicowanych czynników.
Pierwszym z nich są oczywiście zainteresowania kandydatów na studia. Rozwój technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach w naszym kraju, wpływa na zachowania coraz młodszych pokoleń. Już małe dzieci mogą uczyć się programowania poprzez zabawę, co często determinuje ich dalszy rozwój oraz oczywiście kluczowe wybory, jak choćby decyzję o konkretnym kierunku studiów.
Na studia informatyczne decydują się także młodzi ludzie, którzy mają predyspozycje do nauki w tym kierunku, ale jeszcze nie do końca określili, jaka gałąź interesuje ich najbardziej. Studia pozwalają poznać różne oblicza informatyki, a przez to znalezienie dziedziny dla siebie.
Nie bez znaczenia jest także sytuacja na rynku pracy, ponieważ wielu młodych ludzi podchodzi do wyboru kierunku studiów bardzo rzeczowo.
Według informacji zebranych przez firmę doradztwa HR Sedlak & Sedlak do 2024 roku zatrudnienie informatyków wzrośnie nawet o 17%. Dobrej klasy specjaliści są poszukiwani przez firmy z rozmaitych sektorów, a to oczywiście przekłada się na atrakcyjne zarobki w branży.
Programiści należą do najlepiej zarabiających w naszym kraju, a to także potrafi być dobry powód dla wielu młodych osób, które pragną wejść w życie i szybko się usamodzielnić. Studia informatyczne i praca w zawodzie dają szansę na lepszy start.
Informatyka to dziedzina, która intensywnie się rozrasta się w ostatnich latach. Ścieżek rozwoju jest naprawdę sporo, co daje wiele rozwiązań, dopasowanych do różnych preferencji młodych osób.
Same studia pozwalają dostrzec różne trendy, dają narzędzia oraz uczą myślenia. Nie są w stanie jednak zastąpić własnych poszukiwań, nieustannego dokształcania się oraz samorozwoju w tej dziedzinie.
Dlatego tak ważne, oprócz samych studiów, są rozmaite staże i stypendia (również poza granicami Polski). Każdy miesiąc spędzony na pozyskiwaniu praktycznych umiejętności poszerza horyzonty i pozwala znaleźć odpowiednie zajęcie dla absolwenta.
Dla wielu młodych osób studia informatyczne są przepustką do rozwoju oraz ciekawej kariery. Liczne firmy prowadzą rekrutacje jeszcze wśród studentów, a najlepsi są szybko wychwytywani na rynku.
Informatyka może stać się pasją lub zainteresowaniem, które pozwoli znaleźć interesujące i dochodowe zajęcie, dające sporo wyzwań.
Nie da się ukryć – obecnie programiści są potrzebni w niemal wszystkich sektorach gospodarki. Tworzą oprogramowania, roboty oraz wspierają wykorzystanie sztucznej inteligencji na przykład w przemyśle, transporcie i logistyce.
Ścieżek rozwoju przybywa z roku na rok. Warto zatem rozważyć taką ścieżkę kariery – z dużą szansą na wielki sukces.