Bez kategorii
Like

Impresja filmowa z Wenzhou

24/12/2013
1417 Wyświetlenia
5 Komentarze
3 minut czytania
Impresja filmowa z Wenzhou

Sukces gospodarczy Chin nie ma sobie równych w dziejach ludzkości. Przyznał to sam Milton Friedman, którego recepty ekonomiczne przecież nie zawsze, a nawet nie przede wszystkim były stosowane w realizacji polityki reform i otwarcia, rozpoczętej u schyłku lat 70-tych pod kierownictwem Deng Xiaopinga. Dzięki tym reformom setki milionów mieszkańcow Kraju Srodka wykorzystały sposobność wydobycia się z zamkniętego kręgu ubóstwa. Ale nie wszędzie sukces ten wygladał jednakowo. Jedne regiony Chin rozwijały się szybciej, inne wolniej. Jedne postawiły na elektronikę, inne na przemysł ciezki, jeszcze inne na przemysł lekki. Jedną z najdynamiczniej rozwijających się prowincji Chin był Zhejiang.

0


Zhejiang to prowincja licząca 101,8 tys. km2, czyli 3 razy mniej niz Polska. Za to ludna, bo zamieszkana przez 55 mln ludzi. Jest położona na południe od Szanghaju. Oprócz stołecznego, obfitującego w zabytki i nowoczesne budynki Hangzhou, są tam i inne dynamiczne milionowe miasta, jak Ningbo, Quanzhou, Taizhou, Jinhua, Shaoxing czy Wenzhou. Są też urokliwe miasta, niczym Wenecja pełne kanałów i mostów, jak Wuzhen czy Xitang.

Przyjrzyjmy sie bliżej Wenzhou, miastu, które zrobiło światową karierę jako wielkie centrum przemysłu obuwniczego. O mieście tym dowiedziałem się pod koniec lat 90-tych z miesięcznika „China Today”. Wenzhou leży na południu prowincji Zhejiang. Liczy 3 mln ludności, a rejon metropolitarny – 5,2 mln. Wenzhou to, podobnie jak cała prowincja, obszar niebywale dynamicznego rozwoju. Po inauguracji pod koniec lat 70-tych polityki reform, jesteśmy świadkami eksplozji przedsiebiorczosci mieszkancow tej prowincji. Wskaźniki wzrostu przekraczały srednią krajową, i tak przecież jedną z najwyższych na świecie. Powstawały liczne rodzinne przedsiebiorstwa. W rezultacie prowincja Zhejiang jest obecnie czołowym dostawca m. in. artykułow biurowych i obuwia (zwłaszcza sportowego), nie tylko na rynek Chin, ale i na rynki światowe. Niektóre tutejsze firmy stały się szeroko znane, np. Alibaba.com z Hangzhou to jeden z największych na świecie portali e-commerce, istna mekka firm importujących towary z Chin, Wahaha z Hangzhou to największy w Kraju Środka producent napojów, Beifa z Ningbo to z kolei największy w swiecie producent długopisów, a koncern samochodowy Geely z Hangzhou przejął dział szwedzkiej grupy Volvo produkujący auta osobowe oraz brytyjską firmę Manganese Bronze Holdings produkującą słynne londynskie taksówki. Samo miasto Wenzhou z mnóstwem wytwórni obuwia i zapalniczek stało się ich największym producentem na świecie. Wielu mieszkańców miasta wzbogaciło się też na handlu nieruchomościami. Dzięki swej żyłce do przedsiebiorczości, a także elastyczności (tutejsze firmy często zmieniają profil działania, by sprostać zapotrzebowaniu rynku), mieszkańcy Wenzhou bywają nazywani ¨Żydami Wschodu¨. Podobnie jak inni mieszkańcy prowincji Zhejiang, często wyjeżdzają do innych krajow, gdzie prowadzą sklepy, hurtownie, zakłady produkcyjne i usługowe, restauracje itd. Są też obecni w Polsce i innych krajach Europy.

Sukces miasta i prowincji ma swoje przełożenie na poziom życia mieszkańców, na rozwój infrastruktury, na budownictwo mieszkaniowe, na szereg inwestycji dostosowanych do rosnących oczekiwań ludności. Jak to wygląda obecnie? Krótkiej odpowiedzi udzieli Wam, drodzy Forumowicze, niniejsza impresja filmowa. Trwa ona okolo 3:20, po czym ponawiana jest jeszcze raz, ale już bez muzyki:

0

ArturZ

23 publikacje
22 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758