Potrącenia z wynagrodzenia pracownika są możliwe jedynie w przypadkach wskazanych w kodeksie pracy. Przepisy określają także dopuszczalną wysokość takich potrąceń.
Potrącanie z wynagrodzenia
Katalog potrąceń, do dokonywania których pracodawca jest zobowiązany jest określony w art. 87 kodeksu pracy. Zgodnie z § 1 chodzi o:
1. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
2. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
4. finansowe kary porządkowe.
Potrąceń z tych tytułów dokonuje się zgodnie z określoną powyżej kolejnością. Oznacza to, że roszczenia alimentacyjne mają pierwszeństwo przed innymi roszczeniami. Ponadto nie należy zapominać również o tzw. potrąceniach dobrowolnych, które zostały określone w treści art. 91 kodeksu pracy. Na dokonanie takich potrąceń pracownik musi wyrazić zgodę na piśmie.
Wysokość dokonywanych potrąceń
W tej kwestii należy wskazać przede wszystkim przepisy określające maksymalną wysokość kwotową potrącenia z wypłaty, jak również przepisy określające kwotę wolną od potrącenia, czyli sumę która musi zostać pracownikowi po dokonaniu potrąceń.
Wysokość potrącenia
Wysokość potrącenia określają przepisy art. 87 § 3 i 4 kodeksu pracy. Wedle ich brzmienia w odniesieniu do roszczeń alimentacyjnych stwierdzonych tytułem wykonawczym mogą być potrącane do wysokości 3/5 wynagrodzenia. W razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia. Często może zdarzyć się tak, iż z jednej wypłaty dokonane ma być kilka potrąceń. W takiej sytuacji łączna kwota potrąceń (w odniesieniu do innych należności i zaliczek pieniężnych) nie może przekroczyć połowy wynagrodzenia. Jeżeli jednym z potrącanych roszczeń jest roszczenie alimentacyjne, to łącznie nie może być potrącone więcej niż 3/5 wynagrodzenia.
Kwota wolna od potrąceń
Zgodnie z art. 88 kodeksu pracy od potrąceń wolna jest kwota:
1. minimalnego wynagrodzenia za pracę – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
2. 75 % wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
3. 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108.
wieszjak.pl