Plebiscyt … Linia Korfantego… Ustawa o woj. śląskim.. Związek Górnoślązaków-Bund der Oberschlesier ..”obchody 90 rocznicy”
16.00 rozpoczęcie uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach (okolice Ronda gen. Ziętka)
Przemarsz wojska (uczestnicy: kompania honorowa, orkiestra, oddział wojska) rusza z ulicy Korfantego (spod Hotelu Katowice) pod Pomnik Powstańców Śląskich
Ok.16.10 wciągnięcie flagi na maszt, odegranie Hymnu Państwowego
Ok. 16.20 przywitanie gości, organizator (prezes Stowarzyszenia Powstania Śląskie 90 Krystian Szulc)
Ok. 16.30 wystąpienie gości (premier Donald Tusk, przedstawiciel Prezydenta RP, marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz, prezydent Katowic Piotr Uszok)
Ok. 16.50 wręczenie nagród w konkursie „Powstania śląskie w mojej okolicy” organizowanego przez stowarzyszenie Powstania Śląskie 90 pod patronatem wojewody śląskiego
Ok. 17.00 uroczysty Apel Pamięci (wojsko)
salwa honorowa (wojsko)
Ok.17.10 zaproszenie do składania kwiatów i wieńców
Orkiestra gra Rotę, następnie „Od bytomskich strzelców”
Ok. 17.20 defilada pododdziałów
Koniec oficjalnych okoliczności
Ok. 17.30 rozpoczęcie inscenizacji „Walki o Katowice w III Powstaniu Śląskim”.
Inscenizacja odbywa się w parku obok Pomnika Powstańców Śląskich
……………………
-Plebiscyt na Górnym Śląsku był przeprowadzony 20 marca 1921 i poprzedzony dwoma powstaniami ludności Śląska domagającej się przyłączenia regionu do Polski .
-Plebiscyt był nadzorowany przez Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową na Górnym Śląsku z siedzibą w Opolu. Na czele tej angielsko-francusko-włoskiej Komisji stał generał francuski Henri Le Rond. Zastępcą Le Ronda był gen. Armando de Marinis (Włoch), Wielką Brytanię reprezentował płk Harold Percival. Do Komisji byli oddelegowani przedstawiciele Polski, Niemiec, Watykanu i Czechosłowacji. Polskę reprezentował konsul generalny Daniel Kęszycki.
Polska i Niemcy zaczęły tworzyć organy plebiscytowe w lutym 1920. W Bytomiu powstał Polski Komisariat Plebiscytowy (PKPleb.) z Wojciechem Korfantym na czele. Jego siedziba znajdowała się w Hotelu Lomnitz. Zastępcami Korfantego byli: Konstanty Wolny (CHZL), Józef Rymer (NPR) i Józef Biniszkiewicz (PPS). Szefem Wydziału Administracyjnego został prawnik Paweł Kempka[2]. Na czele Niemieckiego Komisariatu Plebiscytowego (Plebiszitskommissariat fur Deutschland) stanął burmistrz Rozbarku dr Kurt Urbanek. Siedziba niemieckiego Komisariatu znajdowała się w Katowicach w hotelu "Centralnym" przy ul. Dworcowej.
Polska gwarantowałą specjalny status na terenach plebiscytowych
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19200730497
W dniu 30 grudnia 1920r. Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku postanowiła, że uprawnionym do głosowania zastaną osoby, które dnia 1 stycznia 1921r. miały ukończony 20 rok życia i
Do udziału w głosowaniu uprawnionych było 1 220 524 osób. Wśród głosujących 19,3% stanowili tzw. emigranci górnośląscy, czyli osoby które na Górnym Śląsku się urodziły, ale z niego wyemigrowały.
W 1919 strona polska zaproponowała, aby dopuścić do głosowania także tych Ślązaków, którzy mieszkali poza Górnym Śląskiem[3], licząc że pozwoli to zyskać głosy Polaków pracujących w Zagłębiu Ruhry[4]. Międzysojusznicza Komisja zgodziła się na ten postulat, który w rezultacie obrócił się przeciw Polsce, gdyż zaledwie 10 120 osób przybyłych na plebiscyt zagłosowało za Polską, gdy tymczasem za Niemcami opowiedziało się 182 288 osób[potrzebne źródło].
Plebiscyt objął 1573 gminy Górnego Śląska w powiatach: bytomskim, katowickim, gliwickim, tarnogórskim, rybnickim, pszczyńskim, strzeleckim, opolskim, lublinieckim, kozielskim, kluczborskim, głubczyckim i części powiatu prudnickiego.
W głosowaniu udział wzięło 1 190 846 uprawnionych
Na obszarze plebiscytowym za Polską opowiedziało się 560 obwodów gminnych oraz 112 obwodów dworskich natomiast za Niemcami 604 obwody gminne oraz 233 obwody dworskie.
Kompromisu nie zdołano osiągnąć i przewodniczący Komisji Międzysojuszniczej przesłał Radzie Najwyższej w dniu 30 kwietnia 1921 wykluczające się projekty: proniemiecki – projekt angielsko/włoski i propolski projekt francuski.
Plany te, za sprawą Wojciecha Korfantego, polskiego komisarza w Komisji Międzysojuszniczej, przedostały się do opinii publicznej. Wywołało to najpierw gigantyczną falę strajków, w których udział wzięło prawie 190 tys. Ślązaków oraz polską interwencję dyplomatyczną, w trakcie której, na podstawie wyników plebiscytu, zaproponowano podział Górnego Śląska wzdłuż Linii Korfantego w większości zgodnej z propozycją gen. Henri Le Ronda.
W związku z dalszymi niekorzystnymi postanowieniami dla Polaków Wojciech Korfanty wbrew zakazowi Warszawy wydał w dniu 3 maja 1921 rozkaz o rozpoczęciu III powstania śląskiego.
Zamiarem głownym było utrzymania linii Korfantego – biegnącej wzdłuż biegu Odry do Krapkowic .
Polsce zostały przyznane natomiast liczne miasta, których ludność opowiedziała się w znacznej większości za przyłączeniem do Niemiec, m.in. Katowice, Mysłowice, Królewska Huta, Mikołów, Pszczyna, Rybnik, Żory, Tarnowskie Góry i Lubliniec (poza miastami w tej części obszaru plebiscytowego najczęściej ludność opowiedziała się za przynależnością do Polski, co odzwierciedlało zasadę większości polskiej w okolicznych wsiach, a mniejszości w samych miastach). Pomimo że Polsce przyznano mniejszą część Górnego Śląska znalazła się tam jednak większość zakładów przemysłowych. Z 82 kopalń, 14 stalowni i 37 wielkich pieców w Polsce znalazły się: 63 kopalnie, 9 stalowni i 22 wielkie piece.
W skrócie. Polska popełniła kardynalne błędy
– liczono na głosy "emigrantów" .
To co przedstawia się jako sukces jest w istocie porażką .
Zostaliśmy "ograni" przez możnych tego świata –
"wolny świat" pominął milczeniem polskie gwarancje ustawodawcze -statut organiczny Województwa Śląskiego.
"wolny świat" pominął milczeniem czystki etniczne (podobne do tych z Jugosławii) –
Realizowane przez niemieckie oddziały np. bataliony Freikorpsu "Oberland" z Bawarii dokonały mordu w Strzebniowiehttp://pl.wikipedia.org/wiki/Selbstschutz
Aktualnie próbuje się narzucić punkt widzenia – "wojna domowa" http://wyborcza.pl/1,91446,9520672,Prof__Wozniczka__powstania_slaskie_zbyt_malo_znane.html
Jaka wojna?
Polacy nie występowali przeciwko ludności cywilnej , nie dokonywali eksterminacji inteligencji i elementu nastawionego pro-niemiecko.
Polska dawała gwarancje swobód i rozwoju na terenach plebiscytowych.!!!!
Dzisiaj "obchody 90 rocznicy" – dzisiejsza Polska udziela swobód na cenzurowanie historii przez potomków
założycieli Związek Górnoślązaków-Bund der Oberschlesier
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_G%C3%B3rno%C5%9Bl%C4%85zak%C3%B3w_(1919-1924)
Czy Naród Polski zapomniał o Śląsku ?
chyba tak – sądząc po "obchodach 90 rocznicy"
Tych co przetrwali tak mordowano w 39r.
http://www.1wrzesnia39.pl/download.php?s=19&id=23666