Niejednokrotnie by podnieść wartość merytoryczną i wizualną swojej pracy uczniowie odnajdywali rodziny ofiar — wykonując tym samym niekiedy pionierską pracę w pozyskiwaniu informacji, zdjęć i dotąd nieznanych pamiątek.
Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Wspólnota Pokoleń zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do udziału w III edycji konkursu ogólnopolskiego "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…" – Katyń 72 lata po zbrodni.
Zadanie konkursowe polega na stworzeniu strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Zadanie wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwania informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w dotychczasowych edycjach zbierając informacje sięgały nie tylko do opublikowanych już materiałów czy internetu. Niejednokrotnie by podnieść wartość merytoryczną i wizualną swojej pracy uczniowie odnajdywali również rodziny ofiar, wykonując tym samym niekiedy pionierską pracę w pozyskiwaniu informacji, zdjęć i pamiątek dotąd nieznanych.
Konkurs pozwala spojrzeć na Zbrodnię Katyńską jako na tragedię poszczególnych osób i rodzin, a nie masowy mord. Uczniowie poznają sylwetki pomordowanych i ich rodzin, dowiadują się o ich życiu prywatnym, dokonaniach, sukcesach i roli jaką niejednokrotnie pełnili w życiu publicznym niepodległej Polski. Konkurs nie tylko uczy historii, ale także kreuje społeczne postawy wśród pokolenia młodych Polaków.
Imię i nazwisko bohatera pracy konkursowej powinno znajdować się na tzw. „Liście Katyńskiej” lub „Ukraińskiej Liście Katyńskiej”, zamieszczonej pod adresem internetowym: http://www.katedrapolowa.pl/ofiary.php. Praca nie może dotyczyć osoby upamiętnionej w poprzednich edycjach konkursu. Lista upamiętnionych bohaterów znajduje się w załączniku na dole strony.
Każda praca musi zawierać wypełnioną metrykę pracy konkursowej (do pobrania na dole strony).
[Na stronie IPN znjduje się kilka przykładowych prac nagrodzonych w poprzednich edycjach konkursu]
Na prace konkursowe czekamy do 6 lipca 2012 r. (decyduje data stempla pocztowego). Prosimy o przesyłanie prac na adres:
Biuro Edukacji Publicznej IPN
ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa
z dopiskiem „Konkurs”
Szczegółowe zasady udziału w konkursie zawarte są w regulaminie zamieszczonym na dole strony.
Nagroda
Nagrodą w dotychczasowych dwóch edycjach konkursu były wyjazdy edukacyjne do miejsc pamięci związanych z II wojną światową, a przede wszystkim Zbrodnią Katyńską. W poprzednich latach laureaci (wraz ze swoimi opiekunami) odwiedzili Katyń oraz Charków. Laureaci bieżącej edycji dotrą do Miednoje – kolejnego polskiego cmentarza wojennego ofiar Zbrodni Katyńskiej. W trakcie tygodniowego objazdu edukacyjnego jego uczestnicy przemierzą ponad 2,5 tysiąca kilometrów i odwiedzą m.in. takie miejsca jak Mińsk, Katyń czy Moskwę.
Warunkiem uczestnictwa laureatów i ich opiekunów w wyjeździe edukacyjnym jest posiadanie ważnego paszportu i dostarczenie go organizatorom do 25 sierpnia 2012 r. Paszport musi być ważny co najmniej do 31 maja 2013 r.
Współfundatorem wyjazdu jest Fundacja PKO Banku Polskiego.
Poniżej film z wyjazdu edukacyjnego na Ukrainę (2011):
Uwaga: Organizatorzy konkursu mają prawo do zmiany formy nagrody (na podstawie § 16. Regulaminu konkursu).
Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej www.ipn.gov.pl/katyn72 do 5 sierpnia 2012 r.
Pliki do pobrania:
Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... -- Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą kaądego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos... Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...