4 października w klubie Hybrydy odbyła się prapremiera bardzo interesującego filmu. Przemysław Wipler podsumował 2 lata działalności FR.
Podsumowując:
Roczne podsumowanie pracy
Fundacji Republikańskiej
październik 2010 – wrzesień 2011
II urodziny Fundacji Republikańskiej to właściwy moment na podsumowanie kolejnego roku naszej pracy. Był to czas dużych zmian: przeprowadziliśmy się z lokalu przy pl. Konstytucji do nowej siedziby przy ul. Kopernika, zespół Fundacji poszerzył się o kilkoro nowych pracowników, a do grona ekspertów dołączyło kolejnych kilkanaście osób. Dzięki temu mogliśmy prowadzić bardzo dynamiczną działalność. Zachęcamy więc państwa do przyjrzenia się realizowanym przez nas w ostatnim roku projektom. Prosimy również o wspieranie Fundacji darowiznami i zachęcanie do tego innych osób!
Przemysław Wipler
Prezes Fundacji Republikańskiej
Wydaliśmy cztery numery naszego kwartalnika „Rzeczy Wspólne”:
Premierze każdego nowego numeru towarzyszyły spotkania i panele dyskusyjne. Pisali dla nas m.in. Paweł Dobrowolski, Krzysztof Feusette, Piotr Gociek, Grzegorz Górny, Andrzej Maśnica, dr Rafał Matyja, prof. Andrzej Nowak, Radosław Pyffel, Jan Rokita, prof. Krzysztof Rybiński, Leszek Skiba, Wiktor Świetlik, prof. Zbigniew Stawrowski, Paweł Szałamacha, prof. Krzysztof Szczerski, Łukasz Warzecha, prof. Andrzej Waśko, Marcin Wolski, dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Zorganizowaliśmy dwa kolejne kongresy, w których wzięło udział ok. 300 osób:
v III Kongres Republikański (13 listopada 2010, Warszawa) – „O co walczymy? Republikanie, wolnościowcy, obywatele”
v IV Kongres Republikański (09 kwietnia 2011, Warszawa) – „Raport o stanie państwa”
Przeprowadziliśmy cykl pięciu debat europejskich:
v 22 lutego – „Na wschodzie bez zmian? – Państwa Trójkąta Weimarskiego wobec polityki wschodniej UE”
v 29 marca – „UE a prawa chrześcijan na świecie – zadania dla polskiej prezydencji”
v 18 kwietnia – „Kiedy będziemy bezpieczni? – Prezydencja wobec bezpieczeństwa energetycznego UE”
v 17 maja – „Jak ważne jest nasze morze? – polska prezydencja wobec Strategii dla Morza Bałtyckiego”
v 14 czerwca – „Podsumowanie prezydencji węgierskiej – wnioski dla Polski”
Przedstawiciele Fundacji Republikańskiej kilkunastokrotnie gościli w telewizji:
Przemysław Wipler, Stanisław Tyszka, Bartłomiej Radziejewski i Krzysztof Bosak uczestniczyli jako eksperci i jako komentarzy w opiniotwórczych programach takich stacji, jak
v TVN24
v TVN CNBC
v TVP Info
v TVP1
v Polsat News
v TV Trwam
Ukazało się kilkadziesiąt publikacji członków zespołu Fundacji i naszych ekspertów w tytułach takich jak:
v Rzeczpospolita
v Nasz Dziennik
v Gazeta Polska
v Super Express
v Forbes
v Doradca Podatkowy
v Moja Rodzina
Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej zrealizowało następujące projekty:
v 500 dni spokoju. To pierwszy w historii III RP raport przedstawiąjący weryfikację realizacji wszystkich obietnic z programu rządu. Na stroniewww.500dnispokoju.pl, opublikowaliśmy 195 analiz kolejnych obietnic złożonych w expose przez premiera Donalda Tuska.
v Projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika. Wraz z uzasadnieniem i przeglądem podobnych rozwiązań na świecie umieszczony jest na stroniewww.rzecznikpodatnikow.pl Projekt opracowany został przez Zespół ds. Podatków CAFR i złożony w Sejmie przez klub Prawa i Sprawiedliwości.
v Raport o Zawodach Regulowanych. Przygotowaliśmy raport analizujący ograniczenia dostępu do 380 zawodów i rekomendujący zmniejszenie liczby zawodów reglamentowanych do 102 zawodów. Raport odbił się echem i w oparciu o przedstawione w nim dane ukazało się wiele publikacji prasowych.
v Raport o Prywatyzacji w latach 2008-2011.Przeprowadziliśmy kompleksową analizę planów i realizacji polityki prywatyzacyjnej rządu PO-PSL.
v Projekt Deregulacyjny. W przygotowaniu jest duża publikacja o deregulacji będąca efektem seminariów, które odbyły się w Fundacji i która zawiera teksty dotyczące takich dziedzin jak prawo podatkowe, prawo handlowe, ubezpieczenia czy telekomunikacja.
v Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych.Projekt został przygotowany w ramach akcji „Kibice za bezpieczeństwem” prowadzonej we współpracy z Ogólnopolskim Związek Stowarzyszeń Kibiców. Obecnie trwa zbiórka 100 tys. podpisów, które umożliwią złożenie obywatelskiego projektu.
v Raport o Szkolnictwie Technicznym. Przygotowaliśmy report oceniający kondycję szkół technicznych i zawodowych w Polsce i proponujący rozwiązania naprawcze.
v Cztery szkolenia z zakresu polityki gospodarczej dla posłów z klubu PiS.Polityka podatkowa, Polityka fiskalna i zadłużenie, Polityka monetarna, Polityka prywatyzacyjna.
We wrześniu odbyła się Szkoła Letnia Akademii Młodych:
W Popowie pod Warszawą 20 maturzystów i studentów przez pięć dni uczestniczyło w zorganizowanych przez nas wykładach i seminariach. Realizacja obozu była możliwa dzięki grantowi otrzymanemu od Fundacji BZ WBK.
Do zespołu Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej dołączyło kilkunastu nowych ekspertów. Obecnie zespół liczy 41 ekspertów. Są to:
Wojciech Arndt, Janusz Batko, Małgorzata Brennek, Krzysztof Brosz, Marcin Chludziński, mec. Michał Czarnik, Łukasz Czernicki, dr inż. arch. Michał Domińczak, Tomasz Gigol, Artur Gluziński, Michał Góras, Paweł Gruza, Marcin Horała, mec. Stanisław Kłapkowski, mec. Rafał Koniecek, Michał Kot, Łukasz Kryśkiewicz, dr Dariusz Piotr Kucharski, dr Grzegorz Kwaśniak, dr Michał Lewandowski, dr Bogusław Marzec, Aleksy Miarkowski, Michał Pełka, Jacek Piecha, mec. Bartosz Piechota, Radosław Piekarz, mec. Dawid Rapkiewicz, Maciej Rapkiewicz, dr Marcin Romanowski, Szymon Ruman, Przemysław Schmidt, mec. Jacek Siński, Krzysztof Szczucki, Piotr Tutak, dr Stanisław Tyszka, Jan Urmański, Czesław Warsewicz, dr Krzysztof Andrzej Wąsowski, Przemysław Wipler, dr Rafał Wójcikowski i Marek Wróbel.
Na stronach Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej ukazało się trzydzieści pięć komentarzy i analiz:
W ciągu ostatniego roku opublikowaliśmy 35 komentarzy na stronie Centrum Analiz. Dotyczyły one przede wszystkim zagadnień prawnych i gospodarczych, ich autorami byli m.in. Przemysław Wipler, Bogusław Marzec, Grzegorz Kwaśniak, Stanisław Tyszka, Krzysztof Bosak, Bartosz Piechota, Rafał Koniecek, Radosław Piekarz, Aleksy Miarkowski, Marcel Klinowski i Marcin Wrotniak.
W ramach Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej pracę prowadziły cztery stałe zespoły:
v Zespół ds. podatków
v Zespól ds. rodziny
v Zespół ds. transportu
v Zespół ds. deregulacji
Zorganizowaliśmy trzydzieści dwa otwarte „Spotkania Czwartkowe”:
v mec. dr Krzysztof Wąsowsk – Zakaz stadionowy. Granice ochrony obywatelskich wolności i praw
v Przemysław Wipler – Jakiej polityki gospodarczej potrzebuje Polska?
v mec. Bartosz Piechota – Zamówienia publiczne a dobro wspólne
v Krzysztof Bosak – Czy polską edukację da się naprawić?
v prof. Krystyna Pawłowicz – Mit wolności gospodarczej –
v prof. Antoni Dudek – IPN po 10 latach
v Radosław Pyffel – Polska – Chiny. Krajobraz po A2
v Mikołaj Barczentewicz – Barczentewicz vs. Komorowski – walka o dostęp do informacji publicznej
v dr Stanisław Tyszka – III RP jako paser, czyli krótka historia reprywatyzacji
v Ryszard Terlecki – Czy Polska potrzebuje polityki historycznej
v Bronisław Wildstein – Czas niedokonany
v Rafał Ziemkiewicz – "Zgred" – nowy "Żywot człowieka poczciwego"?
v Rafał Matyja – Państwowcy – niemile widziani w III RP?
v Piotr Tutak– Dlaczego Polska nie posiada silnego rządu? Próba zmian w latach 2005-2007
v Konrad Pecelerowicz – Historia i tradycja polskiego ruchu korporacyjnego
v Marcin Kamiński –Polska bez długu – czy to możliwe?
v Paweł Gruza –Rzecznik Praw Podatnika – czy jest nam potrzebny?
v Grzegorz Braun –Eugenika – w imię postępu?
v red. Piotr Falkowski –Czy polska polityka potrzebuje think – tanków?
v Daniel S. Zbytek – Azja Południowa: tygiel islamu i globalizacji
v Wojciech Tomaszewski – Źródła potęgi cywilizacji chińskiej
v Jerzy Polaczek: Infrastruktura w stanie chaosu
v pokaz filmu "Mgła" oraz dyskusja z udziałem Joanny Lichockiej, Jacka Sasina i Adama Kwiatkowskiego
v red. Bronisław Wildstein, Bartłomiej Radziejewski: O chorobie postpolityki
v red. Piotr Nisztor, red. Krzysztof Galimski,autorzy książki "Kto naprawdę ich zabił" : Czego nie wiemy o 10/04?
v mec. Rafał Koniecek: Odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie. Czyli jak państwo rozlicza się ze swoich błędów?
v Paweł Gruza: Polski system podatkowy. Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?
v dr Leszek Bosek: Dla kogo in vitro? przegląd projektów ustaw bioetycznych
v Przemysław Wipler: O co walczymy? Plan działania na II rok funkcjonowania Fundacji Republikańskiej
v Mateusz Matyszkowicz: Ile obywatela w młodym Polaku
v Jacek Piecha: Deregulacja a proces stanowienia prawa
Zespół Fundacji Republikańskiej obecnie współtworzą:
v Agnieszka Krześniak – studentka politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ma szerokie doświadczenie pracy w III sektorze: współpracowała m.in. z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, Fundacją św. Kamila oraz z europejską organizacją Youth Empowerment Partnership Programme (YEPP). Od kwietnia 2010 jest zastępcą kierownika Centrum Inicjatyw Lokalnych Wrzeciono. W Fundacji Republikańskiej koordynuje funkcjonowanie biura.
v Aleksandra Miernik – absolwentka europeistyki na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studentka dziennikarstwa w Collegium Civitas. Interesuje się bezpieczeństwem energetycznym, mediami, PR. W Fundacji Republikańskiej odpowiada za komunikację i PR.
v Krzysztof Bosak – od czternastu lat zaangażowany w działalność społeczną i polityczną. Pracował w Parlamencie Europejskim, był najmłodszym posłem na Sejm V kadencji, członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oraz Rady Programowej TVP. Na zaproszenie TVN uczestniczył w VI edycji Tańca z Gwiazdami. Studiował architekturę i ekonomię, interesuje się filozofią, polityką gospodarczą i problematyką regulacji rynku mediów. W Fundacji zajmuje się koordynacją projektów i przygotowywaniem analiz. Okazjonalnie komentuje wydarzenia w mediach.
v Marcel Klinowski – student na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się bezpieczeństwem energetycznym, odnawialnymi źródłami energii i transportem publicznym. Autor i współautor komentarzy oraz raportów z zakresu energetyki i transportu. Animator kampanii społecznych m.in. akcji "Kibice za bezpieczeństwem". W Fundacji zajmuje się fundraisingiem oraz koordynowaniem kluczowych projektów.
v Mariusz Paczkowski – student prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Interesuje się działalnością instytucji finansowych, transportem publicznym i prawem europejskim. W Fundacji Republikańskiej jest analitykiem w zakresie deregulacji prawa. Jest przedsiębiorcą.
v Bartłomiej Radziejewski – redaktor naczelny "Rzeczy Wspólnych", politolog, publicysta, eseista. Publikował m.in. w "Rzeczpospolitej", "Polsce The Times", "Gościu Niedzielnym", "Frondzie". Lublinianin, mieszka w Warszawie.
v Piotr Trudnowski – student kolegium MISH UW. Był prezesem Koła Wschodniego UW. W pierwszym roku działalności Fundacji był odpowiedzialny za budowę zespołu wolontariuszy. Publikował m.in. w miesięczniku Stosunki Międzynarodowe, dzienniku Rzeczpospolita, portalach Wirtualnej Polski i wPolityce.pl. Obecnie współpracuje z redakcją Rzeczy Wspólnych i przygotowuje realizację nowych projektów FR.
v dr Stanisław Tyszka – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i studiów doktoranckich na Wydziale Historii i Cywilizacji w European University Institute we Florencji. Studiował też filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze. Adiunkt na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Dyrektor Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej.
v Przemysław Wipler – Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim (studia ukończone z wyróżnieniem). Pracował na kierowniczych stanowiskach administracji państwowej (zbudował od podstaw i kierował Departamentem ds. Dywersyfikacji w Ministerstwie Gospodarki), w renomowanych międzynarodowych firmach doradczych (doradztwo podatkowe w firmach Deloitte, Ernst & Young) i organizacjach pozarządowych (Centrum im. Adama Smitha). Posiada doświadczenie w tworzeniu strategicznych dokumentów rządowych (m.in. Polityka Rządu RP dla przemysłu naftowego w Polsce, Polityka dla przemysłu gazu ziemnego), pracy legislacyjnej, przygotowywaniu kompleksowych analiz i opinii prawnych. Współautor projektu reformy systemu podatkowego i radykalnego obniżenia kosztów pracy przygotowanego w ramach Centrum im. Adama Smitha. Reprezentował RP w unijnych grupach roboczych, zespołach negocjacyjnych, komisjach dwustronnych ds. współpracy gospodarczej. Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Republikańskiej. Mąż i ojciec dwóch córek i syna.
v Marcin Wrotniak – student prawa na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie w Poitiers. Prezes i jeden z współzałożycieli Międzywydziałowego Koła Nauk o Państwie, Prawie i Polityce "Centesimus Annus". Obecnie udziela porad prawnych pro bono w Klinice Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz pracuje w spółce doradztwa podatkowego MMR Consulting. Interesuje się historią idei, web designem i piłką nożną. W Fundacji zajmuje się elektronicznymi kanałami komunikacji.
v Marek Wróbel – Absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1990-1995 pracował jako dziennikarz (m. in. w Panoramie TVP 2 i dzienniku Parkiet). Od 1995 roku pracuje jako specjalista public relations. Od 2001 roku prowadzi własną agencję Neuron PR. W latach 2006-2007 był szefem gabinetu politycznego ministra gospodarki Piotra Woźniaka. Prowadzi szkolenia, wykłady i warsztaty (współpracuje m. in. z Uniwersytetem Warszawskim i Szkołą Główną Handlową), współpracownik pism specjalistycznych. Fundator i prezes zarządu fundacji internetPR.pl. Sygnatariusz i członek Rady Etyki Public Relations, członek Rady Nadzorczej Polskiego Stowarzyszenia Public Relations (2003-2005 i od 2009). Fundator i Członek Zarządu Fundacji Republikańskiej. Interesuje się polityką, historią, hi-fi, muzyką (metal), buduje i kolekcjonuje modele kolejowe, strzela z łuku, trochę gotuje. Mąż i ojciec.
Zostań dobroczyńcą
Fundacji Republikańskiej!
Jeśli wierzysz, że Polska potrzebuje organizacji, które prowadzą działalność taką, jak wyżej opisana – wspomóż działania Fundacji Republikańskiej. Zacznij regularnie nas wspierać finansowo. Nawet niewielkie wpłaty mają znaczenie!
Fundacja Republikańska
Alior Bank 84 2490 0005 0000 4520 9156 1754
Z dopiskiem: Darowizna na cele statutowe
Zapraszamy do współpracy i do kontaktu z Fundacją Republikańską!
Fundacja Republikańska
Ul. Kopernika 30, IV piętro, p. 421
biuro@republikanie.org
tel. 22 891 07 37
Jeszcze Polska nie zginela / Isten, áldd meg a magyart Polak, Wegier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki // Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát.