Bez kategorii
Like

Hugo Boss przeprosił za wykorzystywanie pracowników przymusowych do szycia mundurów dla nazistów (Niemców?)

09/11/2011
618 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Przeprosiny są oczywiście ważnym aktem. Jednak brakuje tu uczciwej oceny sytuacji – przecież nie wszyscy Niemcy byli nazistami, ale większość była w jakimś stopniu (często najwyższym) odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków…

0


Jak pisało wpolityce.pl (22.09.2011):

Niemiecki dom mody Hugo Boss przeprosił za wykorzystywanie pracowników przymusowych z Polski i Francji do szycia mundurów dla nazistów w czasie II wojny światowej. Oświadczenie zbiegło się z wydaniem nowej książki o historii firmy – informuje BBC.

Firma Hugo Boss wykorzystywała do pracy w swoich fabrykach 140 robotników przymusowych z Polski oraz 40 francuskich jeńców wojennych.

Jak ustalił autor książki pt. "Hugo Boss, 1924-1945" Roman Koester, założyciel firmy Hugo Ferdinand Boss był lojalnym nazistą. "Jest jasne, że Hugo F. Boss wstąpił do partii nie tylko dlatego, że prowadziło to do kontraktów na produkcję mundurów, ale również dlatego, że był zwolennikiem narodowego socjalizmu" – napisał.



Chociaż książkę wydano za pieniądze firmy, nie miała ona żadnego wpływu na jej treść – zapewnił autor, historyk z Uniwersytetu Bundeswehry w Monachium.

"Hugo Boss, 1924-1945" przedstawia historię człowieka, który w 1924 roku założył fabrykę odzieży w mieście Metzingen w południowych Niemczech. Jednym z jego pierwszych większych zleceń było złożone przez partię nazistowską zamówienie na brunatne koszule.

W 1938 roku firma produkowała już mundury wojskowe, między innymi dla SS i Wehrmachtu. Od 1940 Hugo Boss wykorzystywał do pracy robotników przymusowych, głównie kobiety. Umieszczano ich w obozie niedaleko fabryki, w którym – jak napisał Koester – "poziom higieny i zaopatrzenia w żywność był momentami wybitnie niepewny".

Autor zauważył jednak, że w 1944 r., na rok przed zakończeniem wojny, Boss starał się poprawić warunki bytowe pracujących w jego fabryce robotników przymusowych.

Na swojej stronie internetowej firma przekazała wyrazy "głębokiego ubolewania" wszystkim, którzy "ucierpieli w fabryce kierowanej przez Hugo Ferdinanda Bossa pod rządami narodowych socjalistów".

Po wojnie Boss został osądzony i skazany na karę grzywny za swoje związki z nazistowskimi strukturami. (PAP)

Przeprosiny są oczywiście ważnym aktem. Jednak brakuje tu uczciwej oceny sytyacji – przecież nie wszyscy Niemcy byli nazistami, ale większość była w jakimś stopniu (często najwyższym) odpowiedzialna za zniszczenie przedwojennej Polski oraz ludobójstwo lub prześladowania Polaków, choćby przez popracie dla Hitlera i jego partii. Mundury szyto więc dla niemieckiej armii a nie nazistowskiej – takiej nie było. Ponadto za przeprosinami powinna iść również rekompensata materialna dla ofiar i ich rodzin.

Pytanie: ile jeszcze niemieckich interesów skorzystało na cierpieniu Polaków?

0

SejsmoAntypolonizmu

Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego panstwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, zlych stereotypów na temat Polaków nie zostal w zinstytucjonalizowany sposób podjety. Problem ma nazwe: antypolonizm.

158 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758