Hiszpański rząd zabroni eksmisji tych, którzy nie są w stanie płacić za mieszkania – zapowiedział premier Mariano Rajoy. Decyzję tę podjęto po kolejnym samobójstwie osoby, która straciła dom.
1.
Od początku kryzysu w 2008 roku w Hiszpanii mieszkania straciło 350 tysięcy rodzin.
Do ostatniego samobójstwa związanego z eksmisją doszło w Barakaldo w Kraju Basków. Mieszkanka miasta wyskoczyła z czwartego piętra. Był to trzeci taki wypadek w ciągu niespełna 20 dni.
Na wiadomość o samobójstwie rząd zdecydował powołać komisję ekspertów, w skład której wejdą przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych. Premier Mariano Rajoy zapowiedział, że jedną z decyzji komisji będzie czasowy zakaz eksmisji.
W wielu hiszpańskich miastach odbyły się tymczasem protesty przeciwko polityce banków. Sprawiedliwość i człowieczeństwo – głosiły napisy na transparentach.
To nie jest nic innego, jak terroryzm państwa i bankierów. Inaczej nie mogę tego nazwać – mówili uczestnicy manifestacji. Głosy społeczeństwa poparł Kościół. Sędziowie zaś zaapelowali o szybką zmianę prawa hipotecznego. Ich zdaniem, obecne jest niesprawiedliwe.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ewa Wysocka – Barcelona/Siekaj
2.
Tymczasem w Polsce…
…zmiany idą w dobrym kierunku. (…) Od listopada 2011 roku możemy już wraz z dłużnikiem eksmitować jego domowników.
Od 2005 roku nie wykonujemy już eksmisji „na bruk”. Mogę eksmitować do lokalu socjalnego, pomieszczenia tymczasowego, lub – to bardzo pomocna nowość – do noclegowni.
(fragmenty wypowiedzi komornikaArtura Zielińskiegoz Inowrocławia)
http://obserwatorium.nowyekran.pl/post/76680,bohater-naszych-czasow-wg-gazety-wyborczej
3.
Analiza opublikowanych przez Dziennik Gazeta Prawna danych dotyczących ilości osób z wybranych siedmiu dużych miast, którzy zostali eksmitowani w 2011 roku oraz w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2012 roku, ukazuje niemalże czterokrotny wzrost przypadków eksmisji.
W oparciu o dane uzyskanych przez DGP, można wręcz już mówić o lawinowej fali zjawiska eksmisji w Polsce. Czegoś takiego dotąd nie było. Jego skalę obrazuje porównanie danych dla Warszawy, Szczecina, Wrocławia, Lublina, Torunia, Poznania, Gdańska i Krakowa z okresu styczeń-grudzień 2011 do okresu styczeń-5 czerwiec 2012 r. O ile w Warszawie w 2011 r. wyeksmitowano 600 osób, o tyle już 5 czerwca odnotowano 1543 wyroki eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego (wzrost o 257 proc).
http://www.administrator24.info/artykul/id3344,coraz-wiecej-lokatorskich-eksmisji-w-polsce
4.
Doszło już do tego, że w Polsce AD 2012 utajnia się… dane dotyczące ilości posiłków wydawanych najuboższym przez MOPS-y!
Brak jest powszechnie dostępnej informacji o orzeczonych i przeprowadzonych eksmisjach w skali całego kraju.
5.
Gdyby w Hiszpanii choć na jeden dzień wprowadzić prawo takie samo jak w Polsce to wybuchłaby rewolucja.
Ale to ONI, nie MY, demonstrują publicznie.
Jeszcze?
10 11. 2012