Wybierając grzejnik do łazienki musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przeważnie bowiem wiemy tylko, iż takie grzejniki zbudowane są z pionowych przewodów – kolektorów, które połączone są szeregiem poziomych rurek. Co to jednak oznacza? Grzejniki łazienkowe charakteryzują się przeróżnym wzornictwem. Najbardziej popularne, a jednocześnie najprostsze są, tak zwane, drabinki, jednakże rurki mogą być też wyginane w różne kształty. Mogą tworzyć bardziej urozmaicone wzory, takie są przykładowo grzejniki narożnikowe i okrągłe. W wielu firmach można zamówić grzejnik „na miarę”, o oryginalnym kształcie i wzorze. Większość producentów produkuje grzejniki białe. Inne kolory, jeśli nie są dostępne w ofercie, bez trudu można zamówić. Oferowane są też grzejniki chromowane, jednak są one droższe niż modele lakierowane. Grzejniki do łazienki tworzone są najczęściej ze […]
Wybierając grzejnik do łazienki musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przeważnie bowiem wiemy tylko, iż takie grzejniki zbudowane są z pionowych przewodów – kolektorów, które połączone są szeregiem poziomych rurek. Co to jednak oznacza?
Grzejniki łazienkowe charakteryzują się przeróżnym wzornictwem. Najbardziej popularne, a jednocześnie najprostsze są, tak zwane, drabinki, jednakże rurki mogą być też wyginane w różne kształty. Mogą tworzyć bardziej urozmaicone wzory, takie są przykładowo grzejniki narożnikowe i okrągłe. W wielu firmach można zamówić grzejnik „na miarę”, o oryginalnym kształcie i wzorze.
Większość producentów produkuje grzejniki białe. Inne kolory, jeśli nie są dostępne w ofercie, bez trudu można zamówić. Oferowane są też grzejniki chromowane, jednak są one droższe niż modele lakierowane.
Grzejniki do łazienki tworzone są najczęściej ze stali, spotkać też można miedziane. Powierzchnię zewnętrzną zwykle maluje się farbą proszkową, by później poddać ją procesowi wypalania w temperaturze 180-230°C. Pozwala to osiągnąć gładkie powłoki, gdzie brak zacieków.
Wybierając grzejnik pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę na jego moc grzewczą. Dystrybutorzy często prezentują uproszczony dobór ich mocy (100-130 W/m2), przy prognozie, iż temperatura wewnętrzna w łazience będzie wynosić +25°C. Przy projektowaniu instalacji centralnego ogrzewania niezbędne staje się wyliczenie zapotrzebowania ciepła dla każdego z pomieszczeń, w tym także łazienki. Inaczej bowiem będą rozkładać się straty ciepła w łazience z oknem, inaczej zaś w pomieszczeniu w środku budynku.
Stalowe grzejniki rurowe należy montować w układach zamkniętych i szczelnych, które są zabezpieczone przeponowym naczyniem wzbiorczym. Na wytrzymałość instalacji centralnego ogrzewania wpływa także jakość wody. Jeśli chcemy opróżnić grzejnik z wody, należy to tylko zrobić, kiedy sytuacja jest naprawdę awaryjna. Zalecane ciśnienie robocze nie powinno przekraczać 0,6 MPa, dla niektórych typów – 0,4 MPa. Maksymalna temperatura wody to 95°C. Z powodu małych przekrojów wewnętrznych rurek, które powodują duże opory hydrauliczne, grzejniki takiego typu powinno stosować się w instalacjach posiadających pompę. Można je jednakowoż montować w instalacjach z rur stalowych, z tworzyw sztucznych i miedzianych.
Do większości grzejników możemy dokupić grzałki elektryczne. Są one alternatywnym źródłem ciepła poza sezonem grzewczym. Taki grzejnik w wersji wodno-elektrycznej z powodzeniem możemy wykorzystywać przez cały rok. Sprawdza się świetnie, gdy chcemy na przykład wysuszyć ręczniki, dogrzać pomieszczenia wiosną i jesienią (wtedy centralne ogrzewanie jest wyłączone, a przecież zdarzają się zimne dni, a szczególnie noce).