Bez kategorii
Like

Grypa

28/09/2011
467 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Grypa sezonowa zbiera co roku większe żniwo niż jej bardziej medialne odmiany jak: grypa ptasia czy świńska.

0


 Grypa to podobnie jak przeziębienie infekcja rozwijająca się w górnych drogach oddechowych, wywołana przez wirusy przenoszone drogą kropelkową.

 Pierwszy wzmożony okres zachorowań przypada na listopad drugi na marzec.

Są trzy typy wirusa A, B i C. Sprawcą groźnych pandemii jest wirus A, za sezonowe zachorowania i epidemie odpowiada wirus B. Najłagodniejszy wirus C atakuje dzieci. Od zakażenia do wystąpienia objawów czasem mija zaledwie kilka godzin. Jeśli infekcja prawidłowo leczona i bez powikłań to najdokuczliwsze objawy utrzymują się 2-6 dni, choć osłabienie może utrzymywać się do 3 tygodni..

 Z grypą należy zwrócić się do lekarza, ponieważ często daje ona komplikacje. Do najczęściej pojawiających się powikłań należy zapalenie oskrzeli, płuc u małych dzieci oskrzelików, a także zapalenie ucha środkowego czy zatok. Czasem może też dojść do zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia, opon rdzeniowo- mózgowych lub mózgu. Grypa może też zaostrzyć przebieg choroby przewlekłej, szczególnie astmy, wieńcówki, niewydolności krążenia, nerek.

 Leczenie zależnie od wieku i stanu pacjenta lekarz dobiera kurację. Czasem zaleca tylko łagodzenie objawów i wypoczynek. Ważne aby w czasie najostrzejszych objawów infekcji być w łóżku i dać organizmowi siłę na walkę z chorobą. Czasem lekarz może zapisać antybiotyk , gdy istnieje ryzyko nadkażenia. U osób starszych lub ze znacznie obniżoną odpornością może zalecić leki przeciwgrypowe hamujące namnażanie się wirusa. Warunkiem skuteczności jest zastosowanie leku najpóźniej w ciągu 48 godzin od wystąpienia objawów grypy. Nie stosuje się ich często gdyż mają działanie uboczne.

0

blik

System jest nieuleczalny, pozostaje wiec Pacjent.

4 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758