Bez kategorii
Like

Gruziński film „Tragedia Kaczyńskich – Polska po Lechu Kaczyńskim”

04/04/2011
526 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Omówienie filmu „Tragedia Kaczyńskich – Polska po Lechu Kaczyńskim”. Omówienie autorstwa Olgi Alehno ukazało się na portalu Niezależna.pl. Tam też zamieszczony został film nadany w gruzińskiej telewizji.

0


 

Na portalu Niezależna.pl zamieszczone zostało omówienie filmu nadanego 2 kwietnia w Pierwszym Programie Gruzińskiej Telewizji Państwowej. Poniżej pełny tekst zamieszczony na Niezależna.pl. Na portalu tym zamieszczony jest pełny film nadany przez gruzińską telewizję. Na Nowym Ekranie film został zamieszczony przez: Nico031.

 

Gruziński film „Tragedia Kaczyńskich” – 2011-04-03, 15:31

W sobotę 2 kwietnia wieczorem Pierwszy Program Gruzińskiej Telewizji Państwowej nadał reportaż reżysera Vacho Sanaii poświęcony tragiczniej śmierci Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Ten półgodzinny reportaż zatytułowano „Tragedia Kaczyńskich – Polska po Lechu Kaczyńskim” (tekst aktualizowany).

Gruziński dziennikarz ilustruje swój reportaż zdjęciami z Warszawy pogrążonej w smutku, z zapalonymi zniczami na Krakowskim Przedmieściu i zdjęciami Prezydenta wśród żałobnych kwiatów.

Opowiadając gruzińskim widzom o tragedii 10 kwietnia 2010 r. Vacho Sanaja odtwarza w ostatnie minuty rozmowy rosyjskiej wieży kontroli lotów w Smoleńsku z centralą w Moskwie, a później pilotami polskiego Tu-154M.

Swoją opowieść Sanaia uzupełnia komentarzami dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego, posła PiS Adama Hofmana, posłów PO – Michała Szczerby i Michała Jarosa. Również przed kamerami występują nie związani z Kremlem eksperci rosyjscy. Dopełniają film komentarze gruzińskie. Między innym, w reportażu pojawia się ambasador Gruzji w Polsce Konstantin Kawtaradze.

Autor filmu również przypomina o wsparciu śp. Lecha Kaczyńskiego dla narodu gruzińskiego latem 2008 roku. Wtedy to prezydenci Polski, Litwy, Estonii i Ukrainy oraz premier Łotwy odwiedzili w Tbilisi lidera Gruzji Micheila Saakaszwili by wesprzeć Gruzinów w warunkach rosyjskiej agresji.

Film kończy wywiad z Jarosławem Kaczyńskim.

Vacho Sanaja: Jakie jest Pana zdanie na temat śledztwa w sprawie katastrofy?
Jarosława Kaczyński: W rzeciwistości nie istnieje śledztwo. Jest to wina rządu polskiego, a śledztwo przeprowadzone przez stronę rosyjską jest dla mnie nie do przyjęcia .
Vacho Sanaja: Czy Pana zdaniem był to zamach?
Jarosława Kaczyński : Wszystko jest mozliwe, ale narazie nie mogę stwierdzić czy był to zamach czy nie.
Vacho Sanaja: Czemu zaczeło się zbliżenia Polski i Rosji po katasrofie?
Jarosława Kaczyński: Muszą działać jakieś mechanizmy, że  Komorowski i Tusk porowadzą taką politykę wobec Rosji.
Vacho Sanaja: Co pan mógłby powiedzieć o dzisiejszych stosunkach polsko-gruzińskich?
Jarosława Kaczyński : Polityka Polski wobec Gruzji już nie będzie taka jaką była prowadzona w czasach mojego Brata. Mój Brat i ja prowadziliśmy samodzielną politikę wobec Gruzji, tak samo  jak w sosunku do krajów postsowieckich, a teraz jeżeli USA będą miały jakąś dobrą propozycję dla Gruzji, to Tusk będzie ją wspierał, ale samodzielnie nie będzie podejmował żadnych działań.

Vacho Sanaia stwierdza, że „wyniki śledztwa rosyjskiego ws. katastrofy smoleńskiej jest przerażające dla Polaków” i stawia pytanie: „Skoro wszystko wskazuje na błąd pilota, to dlaczego nadal czarna skrzynka pozostaje w Moskwie?”
Jan Ołdakowski opowiedział jak ustąpił miejsce w samolocie rodzinom zamordowanych w Katyniu i sam nie poleciał.
Poseł PO Michał Szczerba przekonywał, iż nie ma żadnej potrzeby przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa. Michał Jaros (PO) stwierdził wprawdzie, że wyniki rosyjskiego śledztwa są jednostronne, ale nie widział również absolutnie żadnej potrzeby śledztwa międzynarodowego.
Prokurator Krzysztof Parulski utrzymywał, iż śledztwo wyklucza akt terrorystyczny i zamyka dochodzenie w tym kierunku.
Politolog rosyjski Konstantin Borowoj był przeciwnego zdania i podkreślił, iż katastrofa nie była wypadkiem.
Kacha Gogilaszwili, dyrektor Centrum Europejskich Studiów, wskazał, iż rząd Tuska próbuje ocieplić stosunki między Unią a Rosją.
Konstantin Kawtaradze, były ambasador Gruzji w Polsce, mówił o zasługach śp. Lecha Kaczyńskiego dla Gruzji i wyraził opinię, iż po Jego śmierci stosunki polsko-gruzińskie uległy zmianie, choć nie w stopniu radykalnym. Kawtaradze wyraźnie liczy jeszcze na Partnerstwo Wschodnie.
Giorgi Targamadze, przedstawiciel partii chadeckiej, był bardziej zdecydowany i stwierdził, iż polityka Komorowskiego wobec Gruzji nie będzie już taka jaką prowadził Lech Kaczyński.
Georgi Gabaszwili, reprezentujący Zjednoczony Ruch Narodowy, podkreślił, iż „brakuje Kaczyńskiego, który mocno wspierał integrację Gruzji ze strukturami europejskimi”.
Dawid Usupaszwili, z opozycyjnej wobec Saakaszwilego Partii Republikańskiej, mówił, iż już nigdy nie będzie tak jak w czasach prezydenta Kaczyńskiego, który mimo pogorszenia stosunków z Rosją, popierał Gruzję i Gruzini muszą zapomnieć o takim wsparciu.

Autor: Olga Alehno, | Źródło: 1tv.ge, inf.wł., „

0

raven59

„Przypatrzcie sie krukom: nie sieja ani zna

446 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758