Bez kategorii
Like

Gaz z łupków. Cz.2

01/06/2011
347 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

Zapraszam do tej części, w której przeliczymy otwory na ilość chemii, oraz zajmiemy się środowiskiem.

0


— Do jednego otworu podczas zabiegu szczelinowania średnio wtłacza się od 7,5 do11,3 mln litrów płynu szczelinującego(co stanowi odpowiednik od 3 do 5 basenów olimpijskich) oraz od 450 do 680 ton piasku. Dla porównania jeden basen olimpijski mieści około 2,25 mln litrów wody

— Lokalnie mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w wymagane do szczelinowania objętości wody.


— Do płynu szczelinującego o regulowanych parametrach lepkości, wilgotności, ciężaru właściwego dodaje się w niewielkich ilościach (do kilku procent) odpowiednie substancje chemiczne umożliwiające poprawne wykonanie zabiegu. Jako materiał podsadzkowy (wypełniacz) zamiast piasku, stosować można również materiały ceramiczne, metalowe i plastikowe kulki oraz płyny polimerowe, które przekształcają się w siatkę splątanych włókien.


— Po zakończeniu procesu szczelinowania, z otworu odbierany jest płyn szczelinujący iwykonywany jest test produkcyjny. Oprócz gazu ziemnego, przez jakiś czas, z odwiertu odbierany jest płyn poreakcyjny po zabiegu szczelinowania

 

—W celu wcześniejszego pozyskania wody, drążone są miejscowo studnie lub woda zostaje dowieziona ze źródła.

 

— Firmy wydobywcze zapewniają, że nowoczesne metody szczelinowania hydraulicznego pozwalają na wydobycie gazu w sposób w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Dodają również, że nie ma żadnych dowodów na to, że metoda ta w jakikolwiek sposób wpływa na zasoby wody pitnej.

 

Przeliczmy posiadane dane na ilość chemii jaka będzie wprowadzona do środowiska naturalnego.

 

7,5-11,3 mln litrów wody na otwór i kilka procent (przyjmijmy 5) chemikalii

 

7,5-11,3*10^6  * 5*10^-2 = 37,5-56,5*10^4 l = 375-565 m^3 chemikalii na jeden otwór

 

Nigdzie nie ma rezultatów badań, z których wynikałoby ile tych chemikaliów wraca z wodą szczelinującą, Nigdzie nie ma też informacji o tym, ile materiałów polimerycznych wprowadza się do ziemi zamiast piasku.

 

Jednak jak mantrę powtarza się informację, że firmy wydobywcze "zapewniają", lub że nie ma dowodów wpływu tej metody na środowisko naturalne.

 

A skąd mają mieć takie informacje jeżeli w Raporcie znalazłem mały rozdział poświęcony ochronie środowiska, a w nim zaskakująe, kuriozalne fakty.

 

Okazało się, że Amerykanie najpierw przystąpili do dziurawienia ziemi, a dopiero teraz, gdy ludzie zaczęli coraz głośniej protestować i skarżyć się na chemikalia w wodzie i w powietrzu przystąpili do jakiś tam badań. Można się o tym przekonać z następnej grupy cytatów:

 

 

1.4 Gaz z łupków – Wpływ wydobycia na środowisko naturalne

 

— Firmy wydobywcze zapewniają, że nowoczesne metody szczelinowania hydraulicznego pozwalają na wydobycie gazu w sposób w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego.

 

Dodają również, że nie ma żadnych dowodów na to, że metoda ta w jakikolwiek sposób wpływa na zasoby wody pitnej.

 

—18 Marca 2010 r. U.S. Environmental Protection Agency ogłosiło rozpoczęcie badańnad wpływem wydobycia gazu z łupków na środowisko naturalne. Prace będądotyczyły głównie wpływu szczelinowania hydraulicznego, a w zasadzie wpływuśrodków chemicznych (wykorzystanych w procesie) na zasoby wody pitnej. Wedługprzedstawicieli agencji, badania mogą potrwać nawet dwa lata.

Podobne badania prowadzone są również przez The Energy and Commerce

Committee oraz Penn State University (raport końcowy w 2011).Obawy i wątpliwości wśród opinii publicznej dotyczące konsekwencji środowiskowych i zdrowotnych na skutek wykorzystania chemikaliów przy szczelinowaniu zaczynają rosnąć.

 

— Jednocześnie potrzeba jeszcze 1–2 lat badań aby dokładnie określić ewentualne skutki.

 

Zapewne dlatego w senacie Stanu Pensylwania przygotowywana jest propozycja

wprowadzenia rocznego moratorium na prowadzenie odwiertów gazowych na złożuMarcellus.

 

 

— Dodatkowo, w chwili obecnej nie ma żadnych regulacji prawnych nakazujących korporacjom wydobywczym ujawnianie jakie dokładnie substancje chemiczne wtłaczają do otworów aby tworzyć szczeliny w skałach.

  

ZezwoleniaOperator musi uzyskać zezwolenie uprawniające do prowadzenia wszelkich prac poszukiwawczo–wydobywczych, w tym na wiercenie otworówwiertniczych. Do wniosku o udzielenie zezwolenia zazwyczaj należy dołączyć wynikiprzeprowadzonych studiów, analiz, projektów wiercenia oraz inne informacje techniczne. Zatwierdzenie pozwolenia może wymagać szczególnych działańdotyczących ochrony środowiska.

 

Wyżej pokazaliśmy, że do każdego otworu wprowadza się minimu 375-565 metrów sześciennych chemikalii, ale dla uzyskania zezwolenia na wykonanie takiego odwiertu nie wymaga szczególnych badań dotyczących ochrony środowiska.

 

Kto da gwarancję, że Amerykanie nie będą cisnąć na polskich polityków i urzędników, w celu "złagodzenia" polskich wymagań w tym zakresie.

 

Jeżeli Amerykanie się zorientowali, że chyba popełniono jakieś błędy przy tak lekceważącym podejściu do tego zagadnienia i dzisiaj proponuje się wprowadzenia moratorium na wykonanie wierceń na terytorium, które jest zapleczem zasobów wodnych dla Nowego Jorku, to chyba najwyższy czas bić na alarm i odsunąć od uprawiania propagandy pseudo "niezależne" środki informacji.

 

Znowu może się okazać, że ta "niezależność" dotyczyła rozumu, a nie podległości.

 

cdn

0

waldemar.m http:/electrino.pl

Fizyka dla tych, którzy chca zrozumiec! Polityka dla tych, którzy zrozumieli!

356 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758