Bez kategorii
Like

Friedman i Obama, czyli co dalej z Europą Środkową?

30/05/2011
565 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

To jest przedruk tekstu opublikowanego wczoraj w portalu niezalezna.pl.

0


 W dniu przyjazdu prezydenta USA, Baracka Obamy do Warszawy, w weekendowym wydaniu dziennika "Polska The Times" ukazał sie artykuł George’a Friedmana p.t."Europa Środkowa sama się broni".  Znany amerykański politolog, syn noblisty Miltona Friedmana zwraca w nim uwagę na wydarzenie, które jakoś pomijano.  Oto 12 maja Grupa Wyszehradzka, składająca się z Polski, Słowacji, Czech i Węgier zapowiedziała utworzenie "grupy bojowej" pod dowództwem Polski.  Ma ona osiągnąć zdolność bojową w 2016 roku i być silą niezależną od NATO.  Pierwsze wspólne ćwiczenia, jeszcze w ramach tego paktu przewidziane są w 2013.

  Autor uważa, że za powołaniem tej formacji kryje się nieufność wywołana przez nową strategię NATO przyjętą w listopadzie 2010 oraz przez zacieśniające się więzy między Niemcami, a Rosją i wzmacniającą się pozycję tej ostatniej.  Friedman sądzi, że: "Świat postzimnowojenny skończył się w roku 2008 wraz z kryzysem finansowym i wybuchem wojny rosyjsko-gruzińskiej.  Dziś mamy zupełnie nowa erę, jeszcze nienazwaną.  Na naszych oczach pojawił się pierwszy rozłam w dawnym porządku."  I dalej: "Moim zdaniem decyzja V4, by zaproponować powstanie grupy bojowej pod dowództwem Polski, to jedno z tych mniej szumnych wydarzeń, które z czasem będą uważane za punkt zwrotny. (…)  Nowy sojusz to ostatnia rzecz, jakiej pragnęły państwa Grupy Wyszehradzkiej, a jednak sytuacja zmusiła je do podjęcia takiej, a nie innej decyzji.  I to jest najbardziej istotne."…..

  Tyle Friedman.  Warto jednak zauważyć, ze w podobnej sytuacji znalazł się obecnie prezydent Stanów Zjednoczonych.  Marzył on o "resecie" z Rosją, a także o ograniczeniu obecności USA w w Europie.  Lansowana przez Rosję i przyjmowana z uwagą przez Niemcy koncepcja "Związku Europejskiego" /firmowana m.in. przez Karaganowa/ oraz perspektywa powstania osi Paryż-Berlin-Moskwa po prostu zmusiła Stany Zjednoczone do interwencji.  Temu właśnie zawdzięczamy obecność Baracka Obamy na kolejnym szczycie państw Europy Środkowej w Warszawie.  Mial on charakter roboczy i nie zakończył się uchwaleniem czegokolwiek.  Obama powiedział nawet kilka ciepłych słów pod adresem Miedwiediewa.  Nic to jednak nie znaczy.  Widać wyraźnie, iż USA pragną sojuszu z Europą Środkową, skierowanego przeciw idei "Związku Europejskiego".  Wydaje się, że obecne władze Polski stanowią tu pewną przeszkodę.  Stąd raczej chłodny stosunek dostojnego gościa do nich i jego życzliwość dla Jarosława i Marty Kaczyńskich.  Ubocznym efektem tej sytuacji są fochy Wałęsy, Balcerowicza i Kuźniara.  Friedman w cytowanym wyżej artykule przypomina koncepcję Międzymorza wysuniętą po I wojnie światowej przez Piłsudskiego i zastanawia się nad możliwością rozszerzenia Grupy Wyszehradzkiej.

  Na zakończenie chciałabym wspomnieć o wielkim sukcesie Igora Janke, szefa Salonu24.  Portal ten uzyskał, jako jedyna z mediów polskich wywiad z Barackiem Obamą,  Najciekawszym jego fragmentem był ten, w ktorym prezydent USA podkreślił ważna rolę Internetu w obaleniu dyktatora Egiptu, Mubaraka.  Można to uważać za rodzaj aluzji bądź wskazówki.

  Interesujące są też teksty Mojsiewicza  /TUTAJ/, Starego Wiarusa  /TUTAJ/, a także satyryczny wpis Malibu  /TUTAJ/. 

0

elig

jestem na emeryturze i lubie to

118 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758