Idea forum internetowego jest przeze mnie zgłaszana od samego początku. I pomimo że stworzenie poddomeny i postawienie forum to kwestia max kilku dni, takie forum do tej pory nie powstało ani na Nowym Ekranie, ani na Niepoprawnych, ani na Salonie24.
Wspierać ten pomysł deklarował były już członek Rady Blogerów – Marek Kajdas. Nic nie mówiłem, ale już wtedy do pomysłu RzBiK byłem nastawiony wysoce sceptycznie i miałem przeczucie, że Carcajou wszystko rozpieprzy z gracją słonia w składzie porcelany. A ponieważ moje przeczucia mnie rzadko mylą i na ludziach znam się nieźle okazało się, że miałem rację. Ale postępowanie Carcajou już podsumowywałem niejednokrotnie, między innymi w tym komentarzu i powtarzać tego w tej notce nie zamierzam.
Wracając do tematu to zaproponowałem, że z braku forum ja sam postawię takowe. Forum byłoby otwarte, przeznaczone do wszelkiego rodzaju dyskusji okołopatriotycznych i okołopolitycznych. A także każdych innych, jakich forumowicze sobie zażyczą. A bazę takiego forum upatruję w blogerach i komentatorach Nowego Ekranu, Niepoprawnych czy Salonu24. Forum w żadnym razie nie ma być konkurencją dla któregokolwiek z tych portali. Ma tylko uzupełnić lukę. Każdy jest mile widziany, pod warunkiem, że uszanuje pewne podstawowe zasady.
Ale po kolei. Pierwszą sprawą, jaką trzeba rozważyć, jest domena, na jakiej będzie stało forum. Rozważaliśmy to już z Markiem Kajdasem. Forum zaczyna jako projekt Konfederacji, ale nie jest tylko dla konfederatów. Debata póki co toczy się wewnątrz KraBiK, ale pomysły są mile widziane.
Co do samego forum to przestrzegam przed tzw. Syndromem Omnibusa. To znaczy przed chęcią tworzenia projektu do wszystkiego. Takie skłonności z początku przejawiał Marek Kajdas, ale po mojej perswazji przyznał rację, że nie są nam potrzebne super bajery.
Dobierając funkcje zawsze należy zadać sobie pytanie: po co nam to? Galeria i plikownia wydają się potrzebne. W rzeczywistości przy starcie projektu to one mogą go zamordować. Galeria zżera transfer jak smok. Działa to tak, że udostępniamy obrazek. Ktoś go zauważy i wkleja link na jakimś forum. Potem wielu innych go udostępnia na innym forum. I sumaryczny ruch tych for obciąża nasz serwer, bo to do nas przeglądarki za każdym razem się zwracają o zawartość obrazka. Hotlinkowanie jest w Necie prawdziwym utrapieniem. Ale nawet bez tego hosting grafiki bardzo dużo kosztuje. I zachodzi poważna wątpliwość po co nam to, skoro są serwisy takie jak ImageShack czy Rapidshare? Do tego wkrótce startuje Google Drive, ma mieć 5GB dysku na użytkownika. Jest też Dropbox. To wszystko chyba wystarczy żeby galerię czy plikownię uznać za zbędne.
InnoVision PowerBoard
Najbardziej oczywisty na pozór komercyjny skrypt, osławiony Innovision PowerBoard (IPB). Na IPB stoi na przykład forumowisko.pl. IPB to projekt skierowany do wielkich firm. Ma wiele bajerów, ale też jest ciężki. Na przykładzie forumowiska widać bardzo dobrze, że załadowanie się całej strony trochę jednak czasu zajmuje. Utrzymanie serwera z takim skryptem naprawdę dużo kosztuje, sam skrypt też jest drogi.
Zalety IPB:
mnóstwo dodatków, które nawet ciężko wymienić,
podgląd tematu w trakcie pisania notki,
bardzo rozbudowane panele admina i moderatora,
kontekstowe cytowanie,
łatwość w utrzymaniu i aktualizacji,
brak konieczności grzebania w kodzie forum,
dobry poziom bezpieczeństwa,
Wady:
CENA,
przeładowanie funkcjami, w których można się czasami pogubić,
powolne działanie, powolne ładowanie strony,
skomplikowany Panel Użytkownika,
konieczny odpowiednio mocny serwer,
SimpleMachines Forum v. 2
Osobiście mam wielki sentyment do tego skryptu, którego używałem z powodzeniem długi czas. To skrypt który w całości będzie ważył kilkadziesiąt MB. Dosłownie w dwie godziny można go zwinąć, przesłać mailem i postawić gdzie indziej. Jak to forum wygląda można sobie obejrzeć TUTAJ. Jak widać jest estetyczne i moim zdaniem łatwe w obsłudze. Łatwiejsze od IPB, bo nie plątają nam się po ekranie zbędne funkcje, a Panel Użytkownika nie jest przeładowany.
Niebagatelną zaletą jest też fakt, że SMF jest łatwe w administrowaniu, instalowanie dodatków jest uporządkowane, a admin nie musi za często grzebać w kodzie. To ma znaczenie, bo dzięki temu forum z biegiem czasu nie rozsypuje się od licznych zmian.
Zalety:
szybkość, lekkość, błyskawiczne ładowanie się strony,
zadziała bez zgrzytów nawet na darmowym serwerze,
łatwość w aktualizacji,
nie wymaga za wiele grzebania w kodzie,
zabiera niewiele miejsca,
jest dynamicznie rozwijane,
Wady:
kontekstowe cytowanie trzeba doinstalować,
tagi takie jak YouTube też trzeba w razie potrzeby dodać,
raczej standardowe funkcje,
brak rejestrowania poczynań moderatorów,
brak podziału na junior i senior adminów, wszyscy admini są równi,
phpBB 3
Jest wygodne w obsłudze, ma obszerne narzędzia pracy dla moderatorów. Jak wygląda, można zobaczyć na przykład TUTAJ. Również go nie polecam. Jest znacznie cięższe niż SimpleMachines i znacznie mniej bezpieczne. Ma kiepską reputację jeśli chodzi o odporność na włamania. I z doświadczenia wiem, że phpBB z biegiem czasu robi się ciężkie, powolne i konieczna staje się przesiadka na inny skrypt.
Zalety:
dużo funkcji, łącznie z portalem zawierającym newsy, kalendarz, ankiety itp.,
dużo darmowych dodatków i styli graficznych,
podgląd tematu w trakcie pisania notki,
rozbudowany panel moderatorski,
rejestrowanie działań moderacji,
Wady:
wiele luk w zabezpieczeniach,
ciężki skrypt, bardzo obciąża bazę danych,
kontekstowe cytowanie sprawia wiele problemów,
konieczne zmiany w kodzie, co z czasem może rozłożyć mechanizm forum,
z czasem znacznie traci na szybkości działania,
mało oczywisty rozkład Panelu Użytkownika.
PhpBB 2 mod. by Przemo
Odmianą phpBB jest wersja Przemo, jeszcze wygodniejsza, jeszcze więcej bajerów I JESZCZE CIĘŻSZA. Daleko bardziej skomplikowana w utrzymaniu niż jakikolwiek inny skrypt forum, jaki znam. Zdecydowanie nie polecam, choć dla użytkowników jest faktycznie bardzo wygodna.
Zalety:
dużo funkcji, łącznie z portalem zawierającym newsy, kalendarz, ankiety itp.,
dużo darmowych dodatków i styli graficznych,
kontekstowe cytowanie,
bajery takie jak ocenianie użytkownika, punkty „pomógł”, wskaźniki mana/HP, integracja z GG i wiele innych,
bardzo wygodne w obsłudze, jest pod tym względem klasą samo dla siebie.
Wady:
bardzo ciężkie, obciąża serwer, powoduje z czasem częste błędy serwera bazy danych,
wymaga bardzo wielu zmian w kodzie,
dodawanie nowych stylów graficznych i modów jest bardzo pracochłonne,
bardzo trudne w aktualizacji,
bardzo wrażliwe na ataki i zawiera liczne dziury,
przeładowanie funkcjami bardzo zaciemnia ogólną przejrzystość forum,
jest daleko wolniej aktualizowane niż inne skrypty,
konwersja z Przemo do innych for jest bardzo trudna, często po prostu niemożliwa,
Obie wersje phpBB – klasyczna i zmodyfikowana przez Przemo – są drastycznie wrażliwe na ataki i włamania. Nadają się raczej do małych for, ale w dużych projektach stanowią piętę achillesową.
Wszystkie te skrypty zawierają funkcje takie jak:
szybka odpowiedź w temacie,
panele admina i moderatorskie,
system grup i uprawnień dostępu,
style graficzne i dodatki,
lista nieczytanych postów i tematów,
załączniki i ankiety,
shoutbox,
Po dyskusji ja i Marek Kajdas jesteśmy za zastosowaniem SimpleMachines. Marek Kajdas nie wyklucza konwersji w przyszłości do IPB, co rzecz jasna nie będzie problemem.
Już stoi kanał IRC Konfederacji: #konfederacjablogerów na serwerze irc.rizon.net. Można na ten kanał wejść na przykład za pomocą http://www.rizon.net/chat. W pole Channel wpisujemy #konfederacjablogerow, w pole Nickname wpisujemy nasz nick (bez spacji). Jeśli dobrze wszystko zrobimy przywita nas nasz udomowiony bot Rizon 🙂
Krótko na temat procedury rejestracji nicka. Domyślnie IRC nie sprawdza, czy jesteśmy tym, za kogo się podajemy. Możemy jednak zastrzec nick. Wtedy po odpowiednim zidentyfikowaniu się, będziemy mogli hasłem potwierdzić, że to na pewno my. Takie zastrzeżenie daje możliwości:
ustawienia automatycznej zmiany nicka intruza, który się podał za was,
rozłączenia intruza od serwera (komenda GHOST),
informowania wszystkich, że jesteśmy na pewno sobą (znak „+” przed nickiem oznacza zarejestrowaną osobę),
Aby to zrobić w oknie „status” wpisujemy komendę:
/msg NickServ register hasło e-mail
Na podany adres zostanie wysłany mail z kodem, który trzeba wpisać na IRC w formie:
/msg NickServ confirm kod
Od tej pory zawsze przy korzystaniu z QCHATa możemy ustawić „login to NickServ” i w pole Password wpisać nasze hasło. Przy naszym nicku pojawi się znak „+” oznaczający, że to na pewno my.
Alternatywnie możemy już po połączeniu się potwierdzić tożsamość komendą:
/msg NickServ identify hasło
Co daje rejestracja nicka można się przekonać logując się na nick LunarBird, czyli mój. Serwer najpierw grzecznie poprosi o zmianę nicka, a następnie przy braku reakcji zmieni wam nick na siłę. Bo ten nick jest zastrzeżony dla mnie i ustawiłem tak zabezpieczenia, by serwer pilnował żeby nikt się pode mnie nie podszył.
UWAGA: nick jest zwalniany jeśli się nie zalogujemy na niego dłużej niż 90 dni!
Szczegółowo korzystanie z IRCa opiszę niebawem.
Katolik, doświadczony internauta, fan mangi i anime. Notki są na licencji http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl