Czyli o tym, jak Leonsjo „nonsecure” sam siebie wykiwał.
Fizyka jest nauką, która powinna opisywać zjawiska jakie mają miejsce w Przyrodzie. Matematyka, jest nauką, która powinna umożliwić fizyce dokonać ilościowego opisu tych zjawisk.
Dopuszcza się więc w wielu przypadkach budowę modelu przybliżającego opis zjawiska i matematyczną ekwilibrystykę (nazywaną w nauce fitowaniem) pozwalającą jak najdokładniej przybliżyć opis danego modelu do warunków rzeczywistych.
Jednak opis modelu nie może zastąpić dążenia do prawdy i rozkrycia prawdziwego fizycznego sensu zjawisk.
Klasycznym przykładem takiej podmiany pojęć mamy w przypadku prawa powszechnego ciążenia, perzez które jeden z najwybitniejszych uczonych, Isaac Newton, uzależnił grawitację od mas oddziaływujących ciał.
Dzisiaj wiemy, że materia zbudowana z pierwiastków nie powinna oddziaływać ze sobą dystancyjnie, ale dokładne eksperymenty pokazały, że między takimi ciałami występuje grawitacja.
Dzięki rewolucji atomowej w nauce wiemy, że cała materia jest zbudowana z cząstek elementarnych (elektron i elektrino) przenoszących ładunki fundamentalne.
Ciało materialne zbudowane jest z atomów, które zbudowane są z tych cząstek elementarnych, a w grawitacji biorą udział części ładunków tylko tych cząstek, które biorą udział w budowie struktury materii.
Zwracam uwagę: masę ciała tworzy masa wszystkich cząstek elementarnych, a grawitację tworzą tylko te cząstki, które wzięły udział w budowie struktury materii.
Co to oznacza z punktu widzenia matematyki?
Masa w prawie Newtona nie jest równa tej masie, która w prawie Newtona-Mordkowicza zastąpiłaby ładunek według obliczeń blogera "nonsecure" (ta druga jest oczywiście mniejsza).
http://nonsecure.salon24.pl/316715,jak-leonsjo-i-newton-wykiwali-mordkowicza
Dobrym przykładem jest przewodnik. Klasyczna fizyka twierdzi, że w nim znajduje się gaz elektronowy. Jeśli tak, to ten gaz elektronowy, składający się z cząstek elementarnych nie bierze udziału w grawitacji, a więc jego masa nie może być uwzględniona w prawie grawitacji.
Czy duża jest różnica między tymi masami? Nie, nie duża i dlatego prawo Netwona tak dobrze spełnia swoją funkcję w nauce.
Fizyka jest jednak nauką ścisłą i obowiązkiem fizyków jest dążenie do ustalenia prawdy.
Opis zaś zjawisk Przyrody powinien być opisem zjawisk rzeczywistych, a nie ich modeli.
Fizyka dla tych, którzy chca zrozumiec! Polityka dla tych, którzy zrozumieli!