Bez kategorii
Like

Fiskus nie oddaje podatnikom odsetek

13/04/2012
401 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego osoby, którym celnicy nie zwrócili akcyzy w terminie, nie mogą żądać odsetek podatkowych, gdyż nie ma odpowiednich przepisów. Informację podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

0


Przedsiębiorca, który wywiezie do innego państwa UE towary, za które w Polsce została zapłacona akcyza, ma prawo do zwrotu podatku. Naczelnik urzędu celnego powinien oddać podatek na pisemny wniosek w ciągu 30 dni, licząc od jego złożenia. Jedynie wyjątkowo można przedłużyć wydanie decyzji o zwrocie do 90 dni.

W praktyce jednak organy celne nie wypłacają podatnikom zapłaconej akcyzy nawet do kilku lat. Celnicy mogą postępować bezkarnie, bo NSA odmawia przedsiębiorcom prawa do odsetek podatkowych za przetrzymywane przez urząd pieniądze.

Odmowa urzędników

Podatnicy, którzy nie otrzymali zwrotu akcyzy w terminie, wnioskują do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji i wypłatę należnej kwoty wraz z odsetkami, powołując się na art. 78 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 nr 8, poz. 60 z późn. zm). Zgodnie z tym przepisem wszelkie nadpłaty podlegają oprocentowaniu w wysokości równej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych

Jednak pomimo tej argumentacji urzędnicy wydają decyzje odmowne, uzasadniając, że zwrot akcyzy nie jest nadpłatą, o której mowa w art. 72 Ordynacji podatkowej. W konsekwencji nie można ubiegać się o odsetki. W dodatku zdaniem celników brak jest przepisów szczególnych, na podstawie których można wypłacić odsetki od nieterminowo wypłaconego zwrotu. Niestety takie stanowisko potwierdzają sądy administracyjne..

Więcej na ten temat tutaj.

(www.gazetaprawna.pl)

 

0

Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758