Wielu z nas po latach ciężkiej pracy, zwłaszcza gdy zdrowie nie dopisuje, chciałoby pójść na zasłużoną emeryturę. Chciałoby, ale dziś nie może, albowiem mimo wypracowanych lat, za sprawą rządu Donalda Tuska, wspartego w Sejmie przez PO, PSL i Ruchu Palikota (dziś w Lewicy) wiek emerytalny wydłużono do 67 lat.
INFORMACJA SERWIS21:
Ale być może to się zmieni i będzie można pójść na emeryturę już w wieku 60 lat – jeżeli przejdzie projekt ustawy o wcześniejszych emeryturach złożony w formie petycji-projektu ustawy przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE, który właśnie trafił do Sejmu. Projekt umożliwia przejście na wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat przy 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych lub bez względu na wieku przy 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a emerytura nie może być niższa niż najniższe świadczenie emerytalne.
Jak wskazuje Stowarzyszenie – … świadczenie przyznane jest przy dłuższym okresie składkowym i nieskładkowym. Przy wieku emerytalnym 67 lat dalsze trwanie życia wynosi ok. 192,1 miesiące (ZUS 2011 R.), natomiast w wieku 60 lat – 251,5 miesiąca. Uwzględniając kapitałowy system liczenia emerytury, przyjmując ten sam okres składkowy w wieku 60 czy 67 lat, oznacza to różnice w wysokości świadczenia do 30%. Należy jednak zauważyć, iż wymogi okresów składkowych i nieskładkowych w przypadku wcześniejszych emerytur są znacznie wyższe niż w przypadku wieku 67 lat (przy założeniu minimalnej emerytury), co oznacza iż na emeryturę przejdzie tylko ten obywatel, który wcześniej musiał zapewnić sobie odpowiedni wyższy kapitał emerytalny. Zatem osoba w wieku 60 lat z 35 letnim okresem składkowym będzie miał kapitał emerytalny o ok. 7% wyższy niż osoba w wieku 67 lat przy 25-letnim okresie składkowym.
Koszt budżetowy zaś tejże reformy, Stowarzyszenie ocenia netto na 5 mld zł w pierwszym roku, przy czym wskazuje iż skoro emerytury wypłacane są ze zgromadzonego kapitału emerytalnego, a świadczenie będzie niższe po 7 latach, zatem wówczas zaczną pojawiać się oszczędności z tytułu niższych świadczeń.
Rozstrzygnięcie ws. projektu Stowarzyszenia powinno zapaść do 13 stycznia.