Elektrownie gazowe – strategia Gazpromu w Polsce i UE getyczną POlskiczy jest kolejna obawa o bezpieczeństwo i niezleżność energetyczną Polski
Elektrownie gazowe Gazpromu w Bawarii dlaczego?
21.12,2011mpdyło się spotkanie robocze między Aleksiejem Millerem , prezes Gazpromu i Horst Seehofer, premier Bawarii. . Strony podpisały plan działań na rzecz współpracy w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i gazu.
Rosyjski Gazprom będzie przygotowany do udziału w 3-5 projektów budowy gazowych mocy jednostek wytwarzania energii w Bawarii, prezes spółki, Aleksiej Miller, powiedział dziennikarzom..
Ponadto powiedział, że nie istniały ograniczenia dotyczące uczestnictwa w budowie i eksploatacji obiektów wytwarzania energii elektrycznej, a Gazprom gotów inwestować do 100 procent środków wymagane. Gazprom jest gotów do zapewnienia gazu dla nowych jednostek wytwarzania gazu w Bawarii w specjalnych cenach.
Strategia Gazpromu
Cele strategiczne dla energetyki są następujące: do dywersyfikacji ryzyka regulacji taryfowej, optymalnej równowagi paliwa i osiągnięcia efektu synergii poprzez połączenie gazu ziemnego i energii elektrycznej .
Rynek gazu dla energetyki w Polsce -Bezpieczeństwo energetyczne jest bezcenne ?
Firma doradcza Ernst & Young. Przedstawiła raport o dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa do Polski. W ciągu najbliższych miesięcy zapadną strategiczne decyzje, które na wiele lat zdecydują o kształcie rynku gazu w Polsce – może zostać ostatecznie zatwierdzony wieloletni kontrakt gazowy z Rosją . Zapewnienie dostaw gazu będzie miało kluczowe znaczenie także dla energetyki. Coraz więcej firm energetycznych zastanawia się nad budowaniem elektrowni na gaz. Wprawdzie jest on jako paliwo droższy niż węgiel, który daje nam dziś 94 proc. prądu, ale emituje o połowę mniej CO2. A po 2020 r., kiedy zgodnie z unijną dyrektywą wszystkie polskie elektrownie będą kupować prawa do emisji dwutlenku węgla na aukcjach, może się okazać, że prąd z gazu będzie tańszy niż z węgla. W tej chwili kilka koncernów energetycznych przymierza się do budowy bloków na gaz (patrz mapka). W sumie ich moc wyniesie od 2 do 3 tys. megawatów. Jeśli powstaną, będą zużywać rocznie 4 mld m sześc. gazu. Dziś zużywamy 14,5 mld m sześc., więc eksperci Ernst & Young szacują, że w 2020 r. konsumpcja gazu wzrośnie do 22 mld m sześc.
"Przeprowadzone przez nas analizy potwierdzają sens i konieczność przeprowadzenia działań dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Polsce" – czytamy w konkluzji raportu. Ale podkreślają, że aby uniknąć niepotrzebnego obciążania odbiorców kosztami, potrzebna będzie niezwykle staranna ich analiza. "W żadnym wypadku nie można doprowadzić do sytuacji, w której realizowane będą inwestycje, które nie są kluczowe z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju konkurencyjnego rynku gazu".
Kejow
PS. Plany Gazpromu w Polsce do nowej dyskusji o bezpieczeństwie energetycznym.