PKP, zadłużone, ale za to z ogromnym majątkiem w postaci nieruchomości. Mimo to spółki PKP na swe siedziby wynajmują powierzchnie biurowe w ekskluzywnych biurowcach w centrum Warszawy. Stać je na to, bo są utrzymywane z pieniędzy podatników!
Oto siedziba centrali spółki Wars S.A. przy Al. Stanów Zjednoczonych w Warszawie – tzw. Blue Point. Większościowym udziałowcem Warsu jest PKP Intercity (50,02%), pozostałe udziały należą do Skarbu Państwa. Jeśli ktoś myślał, że władze Warsu urzędują w niedalekiej odległości od linii kolejowych to bardzo się mylił.
Poprzednio Wars od początku swojego istnienia zajmował siedzibę w przedwojennej kamienicy, w samym centrum Warszawy przy ul. Brackiej.
Oczywiście bzdurą jest, żeby firma, która w czterech miejscach w Polsce a przede wszystkim w wagonach zatrudnia 500 osób i prowadzi działalność na ograniczonym rynku, świadcząc usługi tylko dla jednego przewoźnika (PKP Intercity), który jest jej współwłaścicielem, zajmowała siedzibę w takim miejscu. Bracka też była przesadą, choć to zaszłość historyczna. O szczycie megalomanii świadczy logo Warsu umieszczone na Blue Poincie. Niepotrzebnie wyrzucone pieniądze! Ale może o to chodziło, żeby trochę grosza z PKP wypłynęło i zasiliło kasę Polsatu oraz paru drobniejszych firm od kształtowania niczego?
Wars posiada największą swoją bazę 1,5 km od Blue Pointa na Olszynce Grochowskiej. Jest jej właścicielem. Wystarczyłaby likwidacja znajdującego się tam oddziału i przejęcie jego funkcji przez biuro zarządu. Ale kto na to wpadnie? Lepiej tak, przynajmniej stworzone zostały pozory wielkiej, światowej firmy…
Imponująca siedziba PKP Cargo w Katowicach
Świetne wrażenie robi siedziba PKP Cargo w Katowicach. Przeprowadzka do nowej siedziby – Reinhold Polska Katowice przy ul. Korfantego 138 rozpoczęła się pod koniec sierpnia ubiegłego roku. PKP Cargo wynajęło w sumie pomieszczenia o powierzchni 5849 metrów kwadratowych. W cenie wynajmu jest 125 miejsc parkingowych tylko do dyspozycji pracowników i klientów spółki.
Budynek został podzielony na strefy dostępu – pracownicy otrzymali specjalne karty elektroniczne, które umożliwiają im poruszanie się po określonych częściach budynku, zgodnie z posiadanymi uprawnieniami.
Centrala PKP Cargo znajduje się w Warszawie przy ulicy Grójeckiej 17, skąd właśnie niedawno wyprowadziła się spółka PKP Intercity…
Nowa siedziba PKP Intercity
Od listopada br. siedziba przewoźnika zlokalizowana jest przy ulicy Żelaznej 59a w Warszawie.
O tym, że PKP Intercity wyprowadzi się z biur przy ulicy Grójeckiej, wiadomo było wiosną 2011 r. Biura po PKP Intercity zajmuje teraz spółka PKP Cargo.
PKP Intercity zamierza docelowo wybudować dla siebie nową siedzibę. Pierwotnie spółka chciała wykorzystać teren zaplecza taborowego na Olszynce, ale teraz rozważa także inne lokalizacje. PKP S.A. aportowało działkę przy ulicy Kijowskiej w Warszawie na rzecz PKP Intercity. Docelowo być może na tej działce zostanie wybudowana nowa siedziba spółki.
Nieopodal siedziby PKP Intercity znajduje się biurowiec Sienna Center (ul. Sienna 73), gdzie wynajmuje pomieszczenia inna spółka kolejowa – Dworzec Polski S.A. Wynajmuje tam również pomieszczenia PKP S.A. Oddział Dworce Kolejowe.
Czy zadłużone na 4,5 mld zł PKP S.A. posiadające gigantyczny majątek w postaci gruntów i budynków w Warszawie i w całym kraju oraz spółki-córki PKP muszą na swe siedziby wynajmować od firm zewnętrznych powierzchnie w luksusowych biurowcach?
źródło: infokolej.pl
Nie boimy się kontrowersyjnych tematów! Piszemy jak jest. Niezależne forum kolejowe - www.infokolej.pl