Jeszcze przed rokiem pisano o terapii CTL019 jako eksperymencie. Chorzy u których nie działała chemia umierali w kilka miesięcy. Teraz pojawiła się szansa dla wszystkich chorych na białaczkę limfoblastyczną.
Ostra białaczka limfoblastyczna jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród dzieci, ale u dorosłych leczenie tej choroby jest niezwykle trudne. Szacuje się że skuteczność terapii u osób powyżej 18 roku życia sięga 30-40%, natomiast w przypadku dzieci 80-90%.
Terapia polegająca na przeprogramowaniu układu odpornościowego jest ostatnią szansą dla tych pacjentów, którzy nie reagują na tradycyjne leczenie lub nie można u nich zastosować zabiegu przeszczepu szpiku kostnego czy komórek macierzystych.
Przed rokiem na łamach „New York Times’a”, ukazała się informacja o udanej próbie takiej terapii. Doniesienia były bardzo obiecujące i niosły ze sobą duże nadzieje. Zespołowi którym w szpitalu University of Pensylwania kierował dr Carl June pozostało potwierdzić że terapia jest skuteczna i bezpieczna.
Stało się. Ustawodawcy USA w poniedziałek wprowadzili eksperymentalną immunoterapię na szybką ścieżkę zatwierdzania przy wprowadzaniu jej ” na rynek” po tym jak okazało się że u 89% pacjentów chorych na białaczkę, w pierwszych próbach, nowotwór znika.
Spersonalizowana immunoterapia, znana jako CTL019 została przez US Food and Drug Administration wyznaczony jako ” terapia przełomowa „. Oznacza to, że eksperymentalna terapia skorzysta z szybszego niż średnia procesu recenzji i otrzyma od FDA dodatkowe uwagi które wskażą kierunku rozwoju na rynku.
Jest to pierwsza immunoterapia raka jakiej przypisano znaczenie przełomowe, i piąta procedura z zastosowaniem agenta biologicznego, do tej pory
.
Procedura polega na pobraniu od pacjenta komórek T , które są następnie genetycznie przeprogramowane w laboratorium i ukierunkowuje na komórki nowotworowych, które wytwarzają białko zwane CD19. Zmodyfikowane limfocyty T ponownie wprowadza się do organizmu chorego. Po przedostaniu się do organizmu chorego limfocyty T wyszukują w krwioobiegu limfocyty B, których markerem powierzchniowym jest białko CD19 i atakują komórki rakowe. Zmienione limfocyty T są nazywane „żywym lekiem”.
Naukowcy dokumentują ,ze ciągu ostatniego roku z 27 pacjentów, w tym 22 dzieci i 5 dorosłych, chorujących na ostrą białaczkę limfoblastyczną, 89 procent w pełni odpowiedziało na leczenie, co oznacza, że ich rak stał się niewykrywalny.
Pierwsze dziecko które zostało poddane tej metodzie leczenia, Emily Whitehead, odnotowało już dwa lata jest w remisji. Pierwszy dorosły pacjent pozostaje w remisji od roku.
„Nasze wczesne wyniki są ogromnie obiecujące dla grupy zdesperowanych pacjentów, z których wielu po otrzymaniu tej nowej, spersonalizowanej immunoterapii powróciło do normalnego życia w szkole i pracy ,” powiedział, lider zespołu badawczego, dr Carl June.
Uniwersytet Pensylwania w 2012 roku nawiązał współpracę z firmą farmaceutyczną Novartis. Razem pracują nad produkcją i licencją zindywidualizowanego antygenu receptora „chimeric” (CAR) komórek T, terapii leczenia nowotworów.
Oprócz bieżących badań leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej rozpoczęto w lecie 2010 próby leczenia przy użyciu CTL019 , pacjentów z przewlekłą, nawracającą białaczką limfatyczną.
Prowadzi się także doświadczenia leczenia pacjentów z chłoniakiem nieziarniczym i szpiczakiem mnogim. W toku jest więcej badań nad terapią chorób, jajnika, piersi i raka trzustki.
Czyżby szykował się przełom w leczeniu raka w ogóle. Są tacy którzy twierdzą że leczenie raka jest już dawno opanowane ale trzymane w tajemnicy przez firmy farmaceutyczne żądne zysków.
Jeden komentarz