Efekt gazu łupkowego: tańsze rachunki za gaz w New Jersey
21/12/2011
374 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Wydobycie gazu oraz rozwój przemysłu łupkowego w Europie — może oznaczać uniezależnienie się od gazu i ropy rosyjskiej. Gaz łupkowy stanowi obecnie 25 proc. wydobycia naturalnych paliw w USA.
Gaz łupkowy – określany też mianem niekonwencjonalnego – uwięziony jest w "ciasnych" porach skalnych o bardzo niskiej przepuszczalności. Dotyczy to wytworów skalnych sprzed ok. 450 mln lat, znajdujących się na głębokości ok. 3-4 km.
Efekt gazu łupkowego: tańsze rachunki za gaz w New Jersey
Dzięki wydobyciu gazu łupkowego tegoroczne rachunki za gaz płacone prze mieszkańców New Jersey będą niższe. Cena tego surowca systematycznie spada. Firmy dostarczające gaz do domów: Public Service Electric & Service, New Jersey Natural Gas, South Jersey Gas oraz Elizabethtown Gas Company obniżyły ceny o kolejne pięć procent.
W ciągu minionych dwóch lat gaz staniał aż o 35 procent. Dzięki temu tanieje, albo przynajmniej nie drożeje energia elektryczna, bo wiele siłowni dostarczających energię zasilanych jest także gazem.
Gaz dostarczany jest do New Jersey z tzw. formacji Marcellusa w niedalekich Appalachach. Wydobywa się go kontrowersyjną metodą szczelinowania, która polega na wtryskiwaniu w warstwę łupków skalnych ogromnych ilości wody z chemikaliami pod dużym ciśnieniem.
Metody tej nie uważa się za do końca bezpieczną, w wielu miejscach naruszenie struktury geologicznej doprowadziło do zanieczyszczenia źródeł wody pitnej. Jednak to właśnie dzięki eksploatacji gazu łupkowego zwiększyła się jego podaż na rynku, co wymusiło spadek cen.
Amy Sweeney, ekspert federalnej Energy Information Administration szacuje, że w chwili obecnej jedna czwarta gazu ziemnego wydobywana jest z łupków. W 2035 roku, ma to już być 47 proc.
W New Jersey aż 76 proc. domów ogrzewanych jest gazem, 12 proc. ropą, a 11 proc. prądem. Według AARP, prowadzącej badania wśród ludzi starszych, statystyczny senior wyda w tym roku na ogrzewanie gazowe 542 dolary, elektryczne 468 dolarów, a w domach ogrzewanych olejem opałowym – aż 2675 dolarów.
––––––––––––
Gaz łupkowy – animacja