Drewno to materiał bardzo szlachetny, powszechnie używany do wielu konstrukcji. Budujemy domy z drewna, ale też z niego tworzymy małe, ozdobne podesty do ogrodu. Drewno ma zastosowanie bardzo szerokie i od zawsze cieszy się niesłabnącą popularnością. Zapominamy jednak, że po pewnym czasie traci swoje walory, przez co wygląd rzeczy z drewna staje się mniej atrakcyjny. Jak wobec tego zabezpieczyć drewno, żeby zawsze wyglądało, jak za pierwszym razem? Niestety, niezabezpieczone drewno, z którego tworzymy nasze konstrukcje ogrodowe (trasy, altany) odznacza się dość krótką żywotnością. Najważniejszym winowajcą jest pogoda, dlatego musimy stosować właściwe środki impregnacyjne, aby chronić drewno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jak zabezpieczyć drewno? Możemy to zrobić na kilka sposobów: – Stosowanie wodnej bejcy koloryzującej, którą następnie pokrywamy lakierem podkładowym oraz […]
Drewno to materiał bardzo szlachetny, powszechnie używany do wielu konstrukcji. Budujemy domy z drewna, ale też z niego tworzymy małe, ozdobne podesty do ogrodu. Drewno ma zastosowanie bardzo szerokie i od zawsze cieszy się niesłabnącą popularnością. Zapominamy jednak, że po pewnym czasie traci swoje walory, przez co wygląd rzeczy z drewna staje się mniej atrakcyjny. Jak wobec tego zabezpieczyć drewno, żeby zawsze wyglądało, jak za pierwszym razem?
Niestety, niezabezpieczone drewno, z którego tworzymy nasze konstrukcje ogrodowe (trasy, altany) odznacza się dość krótką żywotnością. Najważniejszym winowajcą jest pogoda, dlatego musimy stosować właściwe środki impregnacyjne, aby chronić drewno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Jak zabezpieczyć drewno?
Możemy to zrobić na kilka sposobów:
– Stosowanie wodnej bejcy koloryzującej, którą następnie pokrywamy lakierem podkładowym oraz lakierem nawierzchniowym, to jeden z niezawodnych sposobów
– Możemy także zastosować lakier podkładowy, a w dalszej kolejności lakier nawierzchniowy
– Dobrym, sprawdzonym rozwiązaniem na konserwację drewna są też impregnaty przeznaczone konkretnie dla konstrukcji oraz elementów drewnianych, które znajdują się na zewnątrz. Taki preparat zawiera w sobie, między innymi, środek grzybobójczy, który skutecznie zabija bakterie i grzyby
– Jednocześnie możemy stosować lakiero-bejcę, może być kolorowa albo bezbarwna
– Możemy jednakowoż wykorzystać preparaty naturalne (na przykład powłoki na bazie wosku)
– Niektórzy stosują także specjalne preparaty na bazie asfaltowej. Zabezpieczają one drewno, które narażone jest na negatywne skutki stykania bezpośrednio z ziemią (na przykład, słupy)
Woda nie taka straszna…
Jednocześnie warto dodać, iż woda (niesłusznie nazywana przez wielu głównym winowajcą) nie jest największym problemem. Zmoknięte drewno, gdy następnie wysycha, dość długo utrzymuje swoje parametry. Natomiast jego wygląd może zmieniać się na niekorzyść, więc jeśli chcemy je pomalować, to tylko ze względów estetycznych. Dobrym przykładem jest dębina (kiedyś budowano z niej statki). Nie straszny jej ciągły kontakt z wodą, udało jej się wytrzymać setki lat w wodzie, nie straciła przy tym swoich właściwości.
Za to kontakt z ziemią już tak…
Za to niezbyt korzystnie przedstawia się drewno, które ma kontakt z ziemią. Jeśli stosujemy środki impregnujące niekorzystnym czynnikiem jest wpływ promieni słonecznych, co widać najbardziej na powierzchniach kolorowych. Oznacza to, iż w tym wypadku nie wystarcza tylko stosowanie impregnatów, ważne jest, czy dany impregnat jest odporny na promieniowanie UV.