Według niej, nowelizacja ma być podpisana przez minister edukacji Annę Zalewską do końca maja. Sarnecka podała te informacje na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Zapowiedziana zmiana podstawy programowej to konsekwencja uchwalenia w grudniu ub.r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej od 1 września 2016 r. obowiązek szkolny dla sześciolatków i wprowadzającej taki obowiązek dopiero dla siedmiolatków. Już podczas prac nad projektem tej noweli minister edukacji informowała, że do „zerówek”, w których w myśl noweli od września będą uczyć się sześciolatki, wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia.
Pod koniec lutego resort edukacji na swej stronie internetowej opublikował – jak zaznaczono wówczas – „wersję roboczą” projektu zmian podstawy programowej w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.
Jeśli chodzi o podstawę programową dla przedszkoli istotne zmiany – jakie zawierał roboczy projekt – dotyczyły właśnie kształtowania umiejętności czytania, pisania i liczenia.
„W lutym były prekonsultacje podstawy programowej, którą nazywamy małą podstawą programową, która dotyczy umożliwienia przygotowania dzieci sześcioletnich w przedszkolu, w oddziale przedszkolnym, do nauki czytania i pisania (…). W tym tygodniu planujemy już udostępnienie podstawy programowej do konsultacji zewnętrznych. Planujemy, że ta mała podstawa programowa, dotycząca tylko tego zakresu zmian w edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego zostanie – mamy nadzieję – zostanie podpisana do 31 maja. Taki mamy plan” – powiedziała Sarnecka na posiedzeniu sejmowej komisji.
Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, która prawnie ma formę rozporządzenia, określa co przedszkolak, a później uczeń musi umieć i wiedzieć na zakończenie każdego etapu kształcenia począwszy od przedszkola, a kończąc na szkole ponadgimnazjalnej włącznie. (PAP)
mp/Kurier PAP