Bez kategorii
Like

Dlaczego wszystko spadnie!

29/02/2012
450 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Dlaczego niektóre aktywa stracą w najbliższej przyszłości na wycenach – subiektywna próba odpowiedzi. W żadnym wypadku nie jest to rekomendacja czy też porada inwestycyjna.

0


 Jak już zapewne wiecie w dniu dzisiejszym Europejski Bank Centralny "pożyczył" wszystkim chętnym, niestety tylko bankom, ok. 530 000 000 000 Eur. Dlaczego piszę pożyczył w cudzysłowie? Dlatego, że nominalne oprocentowanie 3 letniego kredytu od ECB wynosi 1 %, podczas gdy oficjalnie podawana inflacja HICP w Strefie Euro według dzisiejszego odczytu to 2,6% r/r. Z chęcią sam bym tak ze 100M "pożyczył" na ujemny realny procent.

 

Szybki screening kilku blogów oraz portali mieniących się przymiotnikiem finansowy bądź inwestycyjny sprawił, że postanowiłem przerwać prace nad wpisem macro, nad którym właśnie pracuję aby przedstawiać swój punkt widzenia tzw. specjalistom i być może ochronić parę zeta z Twojego rachunku inwestycyjnego.

 

Włączcie swój własny rozum, użyjcie jeśli chcecie maszynki do liczenia, a dojdziecie do tego samego wniosku co tytuł wpisu sugeruje (ok niektóre aktywa wzrosną ale to już na inną notkę).

 

1. Ile "pożyczył" ECB bankom? 530 mld. EUR.

 

2. Ile wynoszą w 2012 r. potrzeby pożyczkowe największych gospodarek europejskich? Czyżby ok.  530mld? Sprawdźmy.

 

za: Bloomberg via SiP

646 mld – 55 mld w styczniu – 38 mld w lutym ( bo dziś już koniec miesiąca lutego) = 553 mld czyli tylko 4,5% ponad to co potrzeba aby w/w kraje mogły dalej robić swoje czyli udawać, że nic się nie dzieje.

 

Co ciekawe jeśli spojrzymy na to poniższe zestawienie to sprawa wygląda w jeszcze mnie jasnych barwach. Zauważmy, że brakuje tutaj takich tuzów jak Polska z jej 110mld pln ( strzał z palca ale czasu brak na sprawdzenie) pożyczek, Węgrów, etc. 

 

za: Debt redemptions, trueeconomics

No dobrze ale dlaczego wszystko ( prawie) spadnie? Dlatego, że w tej chwili najważniejszą z analiz dla każdego inwestora powinna być analiza płynności. Kolokwialnie mówiąc inwestuj tam gdzie przepływa kasa, a jeśli chwilowo nie płynie to stan z boku i się przyglądaj!

 

Spójrz na impact tzw. poluzowań ilościowych FEDu czyli ( powiedźmy) Banku Centralnego USA.

 

za: mcoscillator

 

Jak widzisz ściągniecie przez FED z rynku na początku 2008 r. gotówki spowodowało zapaść indeksów giełdowych na całym świecie (pamiętna Panika 2008). Zauważ Czytelniku, że wraz z wygaszeniem projektu QE1 doszło do kolejnej "załamki", którą zakończyło wpompowanie kolejnej transzy "świeżutkich" USD na rynek. To co obserwowaliśmy od połowy ubiegłego roku, nie tylko dla mnie nie było zaskoczeniem, zakończył się bowiem program QE2 więc doszło do kolejnej przeceny napompowanych "darmową kasą" kursów przeróżnych klas aktywów. Początkowo "czary" Goldmanów i spółki szły w kierunku zaklinania QE3, kiedy to nie wypaliło ( za dobre odczyty z gospodarki USA) to worek z pieniędzmi rozwiązać miała Europa. ECB na początku krygował się i zastrzegał, że on psuć EURO nie zamierza, to po wymianie prezesa z Niemca na Włocha musiał ulec i stąd też pojawiła się koncepcja LTRO. Czyli będziemy "pożyczać" zamiast "drukować" aka "kreować" jakby to miało cokolwiek zmienić. Zjadliwie przedstawiony mechanizm, za Bloombergiem, został tu.

 

( niestety tego typu multimediów nie da się przerzucic na Nowy Ekran – zapraszam do obejrzenia na Njusacz – http://njusacz.blogspot.com)

 

 

Dlaczego LTRO nie da tego samego efektu co QE? Dlatego, że nawet darmową pożyczkę trzeba zwrócić ( oj będzie się działo za 2 i pół roku!), a dwa, że "pożyczonych" środków jest, jak pokazują powyżej załączone zestawienia, po prostu ZA MAŁO aby złapać tak wiele srok za ogon! Nawet jeśli w głównej mierze pod pojęciem "potrzeby pożyczkowe" kryje się tzw. rolowanie starych długów plus częściowo tylko zaciąganie nowych to dopóki nie zostaną uruchomione kolejne źródła "darmowego" finansowania, dla rynków akcji/surowców nie będzie już paliwa do dalszych wzrostów! 

—————————

Zapraszam do komentowania i dyskusji. Zapraszam też na blog – http://njusacz.blogspot.com

0

njusacz

39 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758