Resort sprawiedliwości planuje odwołanie wszystkich zastępców prokuratora generalnego – informuje „Rzeczpospolita”
„Rz" dotarła do przygotowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości projektu nowelizacji ustawy o prokuraturze. Wynika z niego, że na szczytach prokuratury planowana jest czystka. Przy okazji zmiany prawa resort chciałby odwołać wszystkich zastępców prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. O tym, kim będą ich następcy, najwięcej do powiedzenia – zgodnie z projektem – będzie miał prezydent.
Andrzej Seremet wprawdzie ma zachować stanowisko, ale nie będzie mógł samodzielnie wybrać zastępców. Jego władza zostanie więc ograniczona.
Zmiany spowodują, że stanowiska stracą przede wszystkim ludzie, których nominacje Andrzej Seremet uzgodnił z prezydentem Lechem Kaczyńskim tuż przed katastrofą smoleńską. Chodzi o Roberta Hernanda, który odpowiada za tzw. pion sądowy, czyli m.in. reprezentowanie prokuratora generalnego przed Trybunałem Konstytucyjnym i Sądem Najwyższym, oraz Marzenę Kowalską odpowiadającą za ściganie przestępczości zorganizowanej. W PG nadzoruje ona m.in. śledztwo warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej w sprawie gigantycznej infoafery.
Zgodnie z projektem stanowisko straci najbardziej zaufana osoba Andrzeja Seremeta, jego pierwszy zastępca Marek Jamrogowicz, w którego kompetencji jest nadzór nad postępowaniami przygotowawczymi, czyli śledztwami. Prócz nich stanowiska zastępców stracą również płk Jerzy Artymiak, naczelny prokurator wojskowy, oraz szef pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej Dariusz Gabrel.
Zdaniem części ekspertów projekt Ministerstwa Sprawiedliwości może w znacznym stopniu zagrozić niezależności prokuratury.
– Nie ulega wątpliwości, że prokuraturę toczy głęboki kryzys i zmiany są potrzebne. Wprawdzie mam krytyczny stosunek do obecnego kierownictwa prokuratury, jednak nie jest dobrym pomysłem, by politycy decydowali o składzie personalnym tego kierownictwa. Stawia to pod znakiem zapytania niezależność prokuratury – mówi „Rz" Kazimierz Olejnik, były prokurator krajowy.
Odwołanie zastępców Seremeta resort sprawiedliwości motywuje zmianą sposobu ich powoływania. Nowelizacja zakłada powołanie zgromadzenia ogólnego prokuratorów Prokuratury Generalnej, które ma mieć spore kompetencje w kształtowaniu polityki personalnej na najwyższym szczeblu prokuratury. Zgromadzenie będzie opiniować kandydatów na wszystkie stanowiska w Prokuraturze Generalnej, w tym jej szefa i zastępców.
Więcej: http://www.rp.pl/artykul/16,897613-Gowin-planuje-czystke.html