Zdrowie
Like

Czy rośliny słyszą?

17/08/2014
514 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Czy rośliny słyszą?

Co się dzieje, gdy rośliny „słyszą” odgłosy towarzyszące zjadaniu ich tkanek przez gąsienice motyli? Wzmacniają swoje mechanizmy obronne…

0


 

„Wcześniejsze badania koncentrowały się na tym, jak rośliny reagują na energię akustyczną, w tym muzykę. Nasze studium jest jednak pierwszym przykładem, jak rośliny odpowiadają na istotne środowiskowo drgania. Zauważyliśmy, że wibracje żerowania oddziałują na metabolizm komórek roślinnych. Dzięki temu wytwarzają one więcej obronnych związków chemicznych, które mają zapobiec atakom gąsienic” – opowiada Heidi Appel z Uniwersytetu Missouri.

Podczas badań Appel współpracowała z kolegą z uczelni, Rexem Cocroftem. Gąsienice bielinka kapustnika (Pieris brassicae) umieszczano na rzodkiewnikach. Posługując się laserem i umieszczonym na liściu kawałkiem odbijającego materiału, duet mógł zmierzyć ruch liścia pod wpływem żucia gąsienicy.

Później jednej grupie rzodkiewników odtwarzano nagranie żerowania, a druga (kontrolna) rosła w ciszy. Gdy później na obu zestawach rzodkiewników umieszczano gąsienice, przedstawiciele pierwszej grupy wytwarzali więcej drażniącego olejku gorczycowego.

„Godne uwagi jest to, że rośliny wystawione na oddziaływanie innych wibracji, w tym wywołanych lekkim wiatrem, czy owadzich dźwięków dzielących pewne cechy akustyczne z drganiami żerowania gąsienic nie wzmagały swojej obrony chemicznej. Oznacza to, że rośliny potrafią odróżnić wibracje żerowania od innych pospolitych źródeł środowiskowych drgań” – zaznacza Cocroft.

W przyszłości Amerykanie zamierzają m.in. ustalić, jak rośliny wyczuwają drgania i jaka część złożonego sygnału ma dla nich znaczenie. „Rośliny dysponują wieloma sposobami wykrywania ataków owadów, ale dla odległych części organizmu drgania są prawdopodobnie najszybszym mechanizmem detekcji i nasilania obrony.”

Autor: Anna Błońska
Na podstawie: University of Missouri
Źródło: Kopalnia Wiedzy

0

Wiadomości Zdrowie za Zdrowie

586 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758