Ryszard Zbigniew Opara (ID: sw.83571) czyli ABC amatora lustratora.
Jan Opara (ID: sw.130429). Ryszard Zbigniew Opara (ID: sw.83571) małżonek potomka uczestnika Sejmu Wielkiego. A poza tym gra na fortepianie i klarnecie, umie nieźle pływać … sponsoruje 2 domy dziecka. Żona żona (ślub: około 1970): Dorota Gorecka h. Dołęga, (linia: Franciszek Mielżyński dw.21793) ca 1960- , (Rodzice : Władysław Gorecki h. Dołęga, (linia: Franciszek Mielżyński dw.21793) 1930-1991 & Barbara Niemirow ca 1940-)
Teraz jest już chyba jasne czemu Pani Dorota pisze pod pseudonimem "Evita de Gor" wystraczyło tylko trochę pogrzebać …. sama "Evita", trzeba przyznać,musi niepokoić i skłania do zadawania sobie pytań. Sprawa na pewno doczeka się swojego lustratora.
Urodziła się w Polsce, jednak przez większość dorosłego życia mieszkała w Australii. Ukończyła Uniwersytet Warszawski i Sydney School of Visual Arts. Jest autorką kilku książek dla dzieci i młodzieży oraz książki kucharskiej. Sprawowała funkcję redaktor naczelnej magazynu wnętrzarskiego „Weranda”.
Jest miłośniczką podróży i gotowania. Zwiedziła niemal cały świat, zawsze zaglądając na lokalne targowiska i przywożąc z podróży ciekawe produkty, nieznane przyprawy czy egzotyczne przepisy. Przeprowadzała się 30 razy w róże miejsca, w tym dwa razy
z całym dobytkiem na koniec świata. Do dziś na każde wyzwanie podróżne jest gotowa i spakowana w 30 minut. Obecnie mieszka w Australii i w Polsce wraz z mężem i sześciorgiem dzieci.
www.gjksiazki.pl/autorzy,156,evita-de-gor.html
Opara Ryszard Zbigniew
miejsce pracy: Energomontaż Północ Spółka Akcyjna (przewodniczący Rady Nadzorczej).
edukacja: 1967 LO im. T. Kościuszki w Piasecznie; Średnia Szkoła Muzyczna w klasie fortepianu i klarnetu; 1974 Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi, Wydział Lekarski.
kariera: 1974-76 Szpital na Szaserów, Centralny Szpital Kliniczny WAM Oddział Anestezjologii, Przychodnia na Jadźwingów, Pogotowie na Hożej; 1977-79 Centralny Szpital Akademii Medycznej na Banacha, Przychodnia i Pogotowie; 1980 emigracja do Wiednia i Australii; od 1980 pracował jako lekarz w Sydney City Hospital, Broken Hill Hospital, West Mead Hospital; od 1983 prywatna praktyka lekarska, lekarz domowy; 1983-85 otworzył prywatną przychodnię w Sydney z pełną obsługą medyczno-farmaceutyczną i ambulatorium, czynne całą dobę; 1984/85 nabył szpital w Sydney, pierwsze centrum specjalistyczne, rehabilitacja po urazach komunikacyjnych, przekształcił go w ośrodek rehabilitacyjny; 1986 II Szpital Rehabilitacyjny; 1988 przekwalifikował jeden na rehabilitację uzależnień, drugi na szpital chirurgiczny; założył firmę „Alpha Health Care Ldt.”, którą wprowadził na giełdę w 1987; w sumie wybudował i zarządzał 10 szpitalami, dyrektor zarządzający, szef Rady Nadzorczej i akcjonariusz; 1993 powrót do Polski; już w 1990 (podczas krótkich pobytów w kraju) otwiera „Opara ITC” – produkcja krawiecka – dwie fabryki, 1994 kupuje Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjno-Montażowych PRIM BR i przekształca w Centrum Logistyczne – obsługa magazynowa dużych firm; 1997 przekształca Opara ITC w DEGOR Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. – zmienia całkowicie profil działalności; 1998 kupił Warszawskie Zakłady Telewizyjne „ELEMIS” S.A., przekształca je w Centrum Logistyczne; 2001 przejmuje kontrolę nad Spółką Energomontaż Północ – przewodniczący Rady Nadzorczej, sektor energetyczny i budownictwo przemysłowe, obsługa elektrowni, budowa mostów, tuneli, mieszkań, lokali użytkowych; 2001 udziałowiec „ELEKTRIM” S.A. – członek Rady Nadzorczej.
publikacje: artykuły medyczne, popularno-naukowe.
odznaczenia: 1973 Mistrz Akademii Wojskowych w maratonie pływackim.
członkostwo: Rotary Club-Sydney, The Warsaw Golf International Club.
działalność: sponsoruje 2 domy dziecka, sponsorował sport (żużel, wyścigi motocyklowe).
Czy te oczy mogą kłamać?
W stopniach ° wyrażona liczba ogniw w łańcuchu, w którym każda następna osoba jest dzieckiem, rodzicem lub małżonkiem poprzedniej;
wersja pełna (przy opłaconej subskrypcji) pokazuje wykres powiązania; w wersji darmowej kliknięcie prowadzi do strony o danej osobie.
W Genealogii Minakowskiego, jak widzicie, nie ma co prawda odniesień do Bulla, ale tenże długo kamuflował się pod herbem … Korczak !
I to ta właśnie genealogia jest dla mnie największym dowodem, że Bronisław Komorowski nie ma herbu Korczak tylko Dołęga odm. – jego wiłkomierscy przodkowie byli rodziną niewątpliwie bogatą i wpływową. Kiedy nadeszły zabory postanowili utwierdzić swoją pozycję i nie mogąc dzierżyć zlikwidowanych już tytułów litewskich, „przyznali się” do rodziny Komorowskich herbu Korczak i ich wątpliwego hrabiostwa liptowsko-orawskiego. Można uznać, że gdyby nie zabory, nie musieliby tego robić. Co – rzecz jasna – wcale nie pozwala na stwierdzenie, że skoro zabory przyszły, to zrobić to musieli. W tę stronę non sequitur.
Sam pomysł na „przyklejenie się” do linii hrabiowskiej wziął się jednak już wcześniej: brat Franciszka Antoniego (a właściwie Franciszka, bo drugie imię nadano mu chyba dopiero po śmierci), Antoni Komorowski, był dworzaninem należącego do Korczaków prymasa Adama Komorowskiego i przy elekcji Stanisława Augusta (1764) podpisał się jako jako Antoni z Liptowy i Orawy Komorowski.
[Dopisek późniejszy]
Nie miał wątpliwości Seweryn hr. Uruski w swoim herbarzu Rodzina wymienia te osoby explicite w rozdziale „Komorowski h. Dołęga odm.” wiedząc o ich pretensjach, co wyraził słowami:
„Bartłomiej, dziedzic Rawiszek, podczaszy wiłkomierski 1734 r., zaślubił Teresę Oziębłowską i z niej pozostawił synów: Franciszka [to przodek m.in. marszałka Bronisława], Hektora, miecznika wiłkomierskiego 1761 r., Józefa, Jezuitę, i Antoniego, starostę meldyńskiego, podstolego 1766 r., a ostatnio 1781 r. wojskiego wiłkomierskiego, żonatego z Agnieszką Morykoniówną, który w 1764 r. podpisał elekcyę z pow. wiłkomierskim, pisząc się dowolnie z Liptowa i Orawy.” [S. Uruski, Rodzina, t. VII, s. 138]
Blog koordynatora akcji LAS SMOLEŃSKI