„Kraj mógłby bogaty i możny, nie użyliśmy daru natury…”- Tadeusz Czacki, komisarz komisji kryształowej, pierwszej służby geologicznej na świecie powstałej w 1782 r.
„Kraj mógłby bogaty i możny, nie użyliśmy daru natury…”- Tadeusz Czacki, komisarz komisji kryształowej, pierwszej służby geologicznej na świecie powstałej w 1782 r.
Polska, jako jedno z największych państw europejskich nie potrafi wykrzesać w sobie odpowiedniej siły. Jesteśmy uzależnieni od dostaw surowców energetycznych od Rosji a zarazem, jako państwo leżące na węglu jesteśmy ubezwłasnowolnieni pakietem klimatycznym, który ogranicza naszą energetykę opartą na własnych surowcach.
Z zazdrością patrzymy na Norwegię, która wykorzystując własne bogactwa naturalne nie ma deficytu budżetowe a ma nawet nadwyżki w swoim budżecie.
Czy nasz kraj nie mógłby wykorzystać własnych zasobów naturalnych? Czy musimy płacić olbrzymie sumy za import strategicznych surowców dzięki niekorzystnym dla naszego kraju kontraktom podpisanych przez ludzi mieniących się za prawdziwych Polaków a uzależniających nasz kraj od innych? Ktoś mógłby powiedzieć, że nie mamy innego wyjścia jak kupować ropę czy gaz.
Jednak, jeśli zainteresujemy się bliżej tematem, to stwierdzimy, ze Polska mogłaby być niezależna energetycznie a nawet jak Norwegia czerpać zyski z naszych bogactw naturalnych.
Nasz kraj jest zasobny w olbrzymie źródła geotermalne. Energia zawarta w tych źródłach jest równoważna 30 miliardom ton paliwa umownego. Dla porównania zasoby gazu i ropy Norwegii i Wielkiej Brytanii mają wartość 13 miliardom ton paliwa umownego. Czyli 2.5 razy więcej mamy energii w samej wodzie geotermalnej. Jeśli weźmie się jeszcze pod uwagę energię z gorących skał i z osadów solnych to wartość podniesie się do ok. 100 miliardów ton paliwa umownego. Najlepsze źródła tego typu energii usytuowane są w pasie od Szczecina w stronę południowego wschodu Polski osiągające największe temperatury na głębokości 3 km. Nieco gorsze warunki panują na południowym zachodzie. Pod powierzchnią ziemi znajduje się ok 6 tyś. km sześciennych wód geotermalnych, co odpowiada w przybliżeniu dwóm Bałtyków. Takie olbrzymie źródła energii mogą być wykorzystane do produkcji w sposób kaskadowy energii elektrycznej, oraz w ciepłownictwie. Jest to czysta i bardzo tania a zarazem ekologiczna energia, którą można wykorzystać do szybkiego rozwoju ekonomicznego kraju. Jeśli wykorzystalibyśmy geotermię jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie zwiększyć produkcję energii elektrycznej o 15 razy a pełne wykorzystanie tego źródła daje nam możliwość zwiększenia produkcji energii o 150 razy, co daje Polsce możliwości uniezależnienia się energetycznego.
Jeśli weźmiemy pod uwagę pozostałe nasze bogactwa możemy powiedzieć, że jesteśmy najbogatszym krajem w Unii Europejskiej.
Polska posiada jedne z największych zasobów metali nieżelaznych jak miedź, srebro, złoto czy pierwiastki ziem rzadkich kluczowe dla geopolitycznego znaczenia państwa. Według szacunków na terenie Polski znajdują się złoża złota wynoszące 350 ton, czyli trzykrotność wszystkich polskich rezerw Narodowego Banku Polski.
Złoża molibdenu, wolframu, miedzi tylko pod Myszkowem szacowane są na 726 000 000 ton rudy (726 milionów ton), sam tylko molibden w tych złożach jest wart 14 520 000 000 $ (14,52 mld $). Złoża niklu pod Ząbkowicami Śląskimi szacowane są na 14 mln ton wartych 4 mld $. W złożach koło Suwałk znajdują się złoża tytanu warte 355 mld $ prócz 50 milionów ton tytanu złoże to zawiera najwyższej jakości rudy żelaza (w całej Europie, włącznie ze Szwecją i Uralem złoża rud żelaza akurat pokończyły się) oraz ogromne ilości bezcennych dla techniki tzw. metali ziem rzadkich. Bez tych metali nie jest możliwa żadna nowoczesna produkcja elektroniczna czy militarna.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/W-Polsce-znajduja-sie-najbogatsze-zloza-zlota-w-Europie-582652.html
http://surowce-kopalnie.pl/aktualnosc/71
Innym pierwiastkiem występującym na naszym terenie jest hel. Od czasów drastycznego obniżenia naszej produkcji ceny tego pierwiastka wzrosły kilkukrotnie.
Zasoby soli kamiennej są tak wielkie, że można powiedzieć z całą stanowczością, że są niewyczerpalne.
Siarka, którą posiadamy a której koszt zamknięcia produkcji w latach 90’ wyniósł wiele miliardów złotych zyskała na wartości. Ceny tego surowca od czasu zamknięcia produkcji wzrosły z 26 dolarów do 600 dolarów za tonę.
Posiadamy zasoby rzadkiej w Europie soli potasowej.
4/5 zasobów węgla kamiennego w EU znajduje się w Polsce. Niecałe 100 % całych zasobów europejskiego węgla koksującego dwukrotnie droższego od węgla kamiennego znajduje się w Polsce. Same złoża wysokiej jakości węgla kamiennego na Lubelszczyźnie szacowane są na 40 mld ton o wartości 4,8 biliona $.
Węgiel brunatny kilkanaście procent całych zasobów EU znajduje się na terenie Polski. Jedne tylko złoże pod Legnicą zawiera 15 mld ton, warte 87,00 mld $.
https://
Ropa naftowa konwencjonalna i niekonwencjonalna. Tereny bogate w złoża ropy naftowej zaczynające się w Zatoce Perskiej, a kończą na Morzu Północnym pomiędzy Szkocją i Norwegią. Jednak niewiele osób wie, że złoża te mogą kumulować się w Polsce. Największe złoża mogą znajdować się na głębokości od 5 do 7 tyś. km. Spekuluje się, że złoża te mogą mieć 650 mld ton, czyli 4764,50 mld baryłek. Dla porównania Arabia Saudyjska posiada złoża zasobne w 265 mld baryłek. Więc polskie złoża można by było oszacować na 300,1635 biliona $.
http://www.piens.pl/kiedy-siegniemy-po-wielkie-naturalne-bogactwa-polski/
Gaz konwencjonalny szacowany na 2,5 biliona metrów sześciennych lub więcej. Wystarczająca ilość na 100 lat zapotrzebowania. Dodatkowo ok. 1,9 biliona metrów sześciennych gazu z łupków.
Kamienie szlachetne i półszlachetne. Najbardziej znanym jest bursztyn. Jednak w Polsce występują również chryzoprazy i nefryty, odmiany kwarcu i chalcedonu, a także minerały krzemianowe, jak beryle, granaty, turmaliny i inne.
Kruszywa. Nawet zwykły dla nas piasek jest towarem deficytowym w wielu państwach Europy.
Jak widzimy z powyższych danych, dzięki umiejętnej polityce surowcowej moglibyśmy zostać jednym z najbardziej liczących się państw świata. Jednak od 25 lat polskie „władze” prowadzą wasalną politykę wobec innych. Pod pretekstem ochrony środowiska narzuca się nam odejście od naszego największego bogactwa naturalnego, jakim jest nasz węgiel. Mówi się, że Polska jest największym brudasem Europy, że to nasza energetyka oparta na węglu najbardziej zanieczyszcza europejskie środowisko. Jeśli sprawdzimy, kto i w jakich ilościach spala węgiel to okaże się to kłamstwem, ponieważ same Niemcy spalają więcej węgla kamiennego i brunatnego niż my. Przykładowo w czasie, gdy Polska spala 50 mln ton węgla brunatnego, Niemcy spalają go w ilości 200 mln ton.
Mając 4/5 europejskich zasobów węgla kamiennego nasze górnictwo doprowadza się do upadłości a węgiel importuje z Rosji. Czy nie brzmi to śmiesznie? Podobnie jest z innym strategicznym surowcem, jakim jest gaz. Pseudo polskie władze podpisywały niekorzystne umowy uzależniając nasz kraj od Rosji na długie lata. Na zakończenie zadajmy sobie wszyscy pytania. Dlaczego nie wykorzystujemy geotermalnego potencjału, jaki mamy pod stopami? Dlaczego doprowadzamy do upadku górnictwo, jeśli posiadamy 4/5 zasobów węgla w UE? Dlaczego nie wykorzystujemy własnego gazu? Dlaczego nie poszukuje się złóż ropy? Dla mnie odpowiedzi są jasne, a dla Państwa…?
Piotr G. Żurek
Materiał pochodzi z mojego bloga crusader1973.blogspot.com
Moje motto: "Nie pytaj co dał mi mój kraj, spytaj siebie, co ja dałem swojemu krajowi". Jestem współtwórcą i i jednym z liderów Stowarzyszenia - Suwerenność, Pamięć, Tożsamość. Z przekonania po części monarchistą, konserwatystą i narodowcem. Z powodu chęci budowania silnej i suwerennej Ojczyzny zaangażowałem się w działalność społeczno-polityczną. Moje teksty można przeczytać również na moim blogu crusader1973.blogspot.co.uk oraz na https://www.salon24.pl/u/crusader1973/
4 komentarz