Bardzo ciekawy tekst ukazał się kilka dni temu na stronach amerykańskiego Stratforu. Poniżej fragmenty tłumaczenia, za stroną http://www.thetrader.se
„Nie każdy jest przegranym w greckim kryzysie. Rosja zamierza skorzystać i kupić tanie jak barszcz aktywa w zbliżającej się ratunkowej wyprzedaży w Grecji. Rosja gładko wzmocni swoją pozycję geopolityczną dostając te aktywa po niskich cenach, donosi Stratfor.
Jednym z interesujących aktywów, którego sprzedaż rozważają Ateny, jest DEPA, firma z sektora gazowniczego. DEPA jest naprawdę ważna, ponieważ jest częścią europejskiego planu stworzenia tzw. Korytarza Południowego, przez który gaz ziemny mógłby ominąć rosyjskie wydobycie i kontrolowane przez Rosję gazociągi w Europie Środkowo-Wschodniej.
Gdyby DEPA wpadła w ręce Rosji, a mówi się że Gazpom jest zainteresowany udziałem w jej prywatyzacji, bardzo skomplikowałoby to wykorzystanie Grecji jako alternatywy dla rosyjskich tras dostaw gazu.
Inna okazja, która podoba się Kremlowi, widoczna jest w pogłoskach o zainteresowaniu dwóch największych państwowych banków, Sbierbanku i VTB austriackim Raiffaisen Bankiem i Fokus Bankiem.
Powodem, dla którego warto się temu przyjrzeć , jest kontrolowanie przez banki austriackie całkiem pokaźnej liczby banków w Europie Środkowej i Wschodniej. Gdy państwa tego regionu stawały się członkami Unii Europejskiej lub wchodziły na ścieżkę szybkiej akcesji, banki austriackie pierwsze wchodziły na te rynki. Czuły, że ich historyczne i geograficzne związki z regionem dawały im przewagę nad większymi i silniejszymi odpowiednikami z Francji, Włoch czy Niemiec.
Tak więc banki austriackie są dobrze reprezentowane w Europie Środkowej i Wschodniej. Stąd jeśli Kreml byłby w stanie pozyskać udziały w niektórych bankach austriackich, miałby otwartą drogę do finansowego sektora krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które są generalnie uczulone na jakiekolwiek rosyjskie wypady na ich rynki.”
Warto krótko przypomnieć historię Raiffeisena w naszym regionie. Grupa Raiffeisen rozpoczęła ekspansję na Węgrzech już w 1986 roku, na trzy lata przed upadkiem „żelaznej kurtyny”. W ciągu kolejnych 20 lat założyła dziesięć nowych banków, a dziesięć innych przejęła. Sieć, która powstała w wyniku tej ekspansji, obsługuje dziś ponad 14,7 mln Klientów w ponad 3,2 tys. oddziałach.
Bank jest obecny we wszystkich krajach naszego regionu: Albania, Białoruś (Priorbank, OAO), Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Kosowo, Polska, Rumunia, Rosja (ZAO Raiffeisenbank), Serbia, Słowacja (Tatra banka), Słowenia, Ukraina.
Za: http://kredyt.tm.pl/raiffeisen
Po przejęciu w tym roku 70% akcji Polbanku Raiffeisen będzie 6-tym pod względem wielkości aktywów bankiem na rynku polskim. Grupa ma bardzo silną pozycję na rynku MSP (małe i średnie firmy), w leasingu i tzw. private bankingu (usługi bankowe dla ludzi zamożnych).
Troche przemyslen nt. biezacej polityki, ludzi, konfliktów. Widziane z perspektywy Krakowskiego Przedmiescia, z którym sympatyzuje, ale sie nie do konca utozsamiam.