Bez kategorii
Like

Czerwcowe święto?

28/06/2012
417 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

W panteonie polskich świąt narodowych najwyraźniej brakuje tych obchodzonych w lecie…

0


 

1.

 

28 czerwca 1919 roku podpisano w Wersalu traktat pokojowy, ostatecznie kończący stan wojny pomiędzy aliantami a Niemcami.

W ramach tego traktatu alianci zawarli porozumienie z Polską, które uznawało naszą niepodległość i suwerenność.

 

2.

 

Co prawda z dzisiejszego punktu widzenia przyczyna odrodzenia Państwa Polskiego byłaby raczej nie do przyjęcia:

Mocarstwa „przywróciły Narodowi Polskiemu niepodległość, której był niesprawiedliwie pozbawiony”, albowiem „Rząd rosyjski odezwą z 30 marca 1917 roku zgodził się na przywrócenie niepodległego Państwa Polskiego”.

Tak więc niepodległość Polski wg wersalskich ustaleń była wynikiem wspaniałomyślności Rosji.

Tej samej Rosji, której na arenie międzynarodowej praktycznie już nie było.

 

3.

  

Zgodnie z traktatem Polska miała obowiązek poszanowania zasady równości obywateli wobec prawa, wolności religijnych a także zobowiązań wynikających z uczestnictwa w Lidze Narodów. Dodatkowo Polska została zobowiązana do ochrony mniejszości.

 

4.

 

Traktat wersalski został oparty na uznaniu za legalne aktów wcześniejszego o 104 lata Kongresu Wiedeńskiego.

Tak więc Polska wg ustaleń wersalskich była ograniczona jedynie do ziem wchodzących w skład Królestwa Kongresowego. Reszta ziem wchodzących w skład nowej Rzeczpospolitej to były ziemie nabyte – państwo zostało „poszerzone” o obszary stanowiące część d. Cesarstwa Niemieckiego.

Oznaczało to obowiązek proporcjonalnej spłaty długu niemieckiego, a także konieczność zwrotu równowartość państwowego pruskiego majątku. Własność prywatna bowiem była nienaruszalna.

 

5.

 

Za takie stanowisko wersalskiej konferencji obarczamy (i słusznie) Davida Lloyda George’a, który powodowany XIX-wiecznymi fobiami dążył do osłabienia Francji (Polska wszak była jej naturalnym aliantem). Niewątpliwie pomogła mu w tym filorosyjskość, która 20 lat później  każe mu popierać Związek Sowiecki po agresji na Polskę dnia 17 września 1939 roku, choć rząd brytyjski aż do sierpnia 1941 roku układał plany ataku na sowieckie pola naftowe położone w rejonie Morza Kaspijskiego, skąd transporty ropy wędrowały nieprzerwanie do III Rzeszy.

 

6.

 

31 lipca 1919 roku polski Sejm ratyfikował traktat wersalski zwykłą większością głosów (265 za, 129 przeciw).

 

7.

 

Traktat wersalski normował tylko naszą granicę z Niemcami. Granica wschodnia miała być ustalona w terminie późniejszym – w czerwcu 1919 roku bowiem przyszłość Rosji jeszcze dla wielu nie była przesądzona.

 

28.06 2012

 

0

Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758