HYDE PARK
Like

Czarna biżuteria doby powstania styczniowego

21/01/2014
3115 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Czarna biżuteria doby powstania styczniowego

Na lekcjach historii Powstanie Styczniowe przedstawiane jest jako zryw niepodległościowy, pełen heroizmu i męczeństwa. Uczą nas o bitwach i dyktatorach, o upadku i jego konsekwencjach. Ale Powstanie Styczniowe to nie tylko walka i męczeństwo, to też poświęcenie wielu tysięcy kobiet, które prowadziły lazarety, były sanitariuszkami, łączniczkami, ba nawet walczyły na pierwszej linii frontu. Te panie, które nie mogły tego robić bezpośrednio poświęcały się sprawie inaczej…

0


cb1

Powstanie Styczniowe nie wybuchło z dnia na dzień. Na genezę wybuchu powstania składa się wiele okoliczności o mniejszym lub większym znaczeniu. Jednak należy pamiętać, że mimo wielu lat prześladowań i wielu prób wymazania z map świata Polski, naród który nie posiadał swojego państwa przetrwał i dążył do odzyskania niepodległości. Niezadowolenie społeczne narastało.

27 lutego studenci Szkoły Akademii sztuk Pięknych i Akademii Medyko – Chirurgicznej zorganizowali w Warszawie manifestację. Przebiegała ona pod hasłami reform społecznych i praw obywatelskich. Padły strzały. Od kul rosyjskich zginęło pięciu manifestantów. Do historii przeszli jako Pięciu Poległych. Ich pogrzeb stał się wielką manifestacją narodową. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich stanów, cechów i wyznań. Po tych wydarzeniach Rada Narodowa ogłosiła żałobę narodową. Według zaleceń kolor zniknął z damskich i dziecięcych strojów. Tylko na czas ślubu zezwalano kobietom na założenie białej sukni. Na co dzień ubierano się w czarne suknie z białymi dodatkami (mankiety, kołnierzyki). Jako dopełnienie stroju zakładano chusty lub szale zakrywające głowę i ramiona. Panie zrezygnowały z barw ale nie zrezygnowały z krynolin, pod którymi przemycano nielegalne gazetki, broń, a w cb3skrajnych sytuacjach można było kogoś ukryć. Ubiory dzieci były czarno-białe lub szare. Nawet lalki ubierano w żałobne stroje. Z ubiorów zniknęły kosztowności, które przekazywano na rzecz Rady Narodowej. Wówczas pojawiła się tak zwana „czarna biżuteria”. Wykonywana była z lawy wulkanicznej, rogu, czarno oksydowanego srebra i metalu, hebanu, ebonitu, czarnego dębu. Czarna biżuteria korzystała z symboliki. Były to proste czarne krzyżyki z koroną cierniową noszone na łańcuchach, przypominających o niewoli i zesłańcach. Pojawiały się brosze z orłem w koronie cierniowej i napisem „Boże zbaw Polskę”. Na klamrach do pasów pojawiały się serce, kotwica i krzyż czyli symbole wiary nadziei i miłości. Drewniane korale były noszone niczym zadzierzgnięty na szyli sznur.

cb2Noszenie czarnej biżuterii i żałoby narodowej po upadku Powstania Styczniowego doprowadzało do pasji Rosjan. Ale panie i na ro znalazły sposób. Biżuteria była ukrywana pod koszulami. W Warszawie i innych większych miastach panie wychodząc na ulicę zakładały na spódnice kolorowe narzutki, kto ich nie miał musiał udowodnić, że w jego rodzinie ostatnio kogoś pochowano.

Ewelina Ślipek

źródła: prof. Jerzy Zawada „Biżuteria patriotyczna.”

0

Ewelina Ślipek

Niezależna publicystka, miłośniczka historii. Warmia, Mazury, Polska. Kradzież intelektualna jest przestępstwem. Teksty na moim blogu są moją własnością i nie zgadzam się na ich kopiowanie i przeklejania bez mojej zgody.

51 publikacje
16 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758