Bez kategorii
Like

Cyfryzacja, czyli domykanie systemu.

16/01/2012
517 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Jeszcze raz o odmowie przyznania koncesji na naziemną telewizję cyfrową dla Telewizji Trwam, bo sprawa jest naprawdę poważna.

0


  Obawiam się, że większość z nas nie nadaje należnej wagi odmowie Telewizji Trwam koncesji na naziemną telewizję cyfrową przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Tym czasem warto spojrzeć na całą sprawę w szerszym kontekście, bo tak naprawdę, mamy do czynienia z domykaniem systemu totalitarnego w Polsce. Dlatego przypomnę fakty i postaram się je uzupełnić o kilka istotnych szczegółów. 

Zgodnie z zapisem ustawy o wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej z dnia 30.06.2011, proces zastępowania telewizji analogowej przez cyfrową powinien zostać zakończony do dnia 31.07.2013. Dwa istniejące już multiplexy cyfrowe, czyli MUX-2 i MUX-3,  zawierają programy nadawców posiadających ogólnopolskie koncesje na naziemną telewizję analogową. Na początku grudnia 2011 uruchomiony został multiplex MUX-1. O doborze programów do MUX-1 rozstrzygnął konkurs rozpisany przez KRRiTV. Niestety, nie udało mi się odnaleźć warunków tego konkursu na stronie internetowej KRRiTV. Najwyraźniej, albo jestem kiepskim szperaczem, albo ta informacja nie jest dostępna dla zwykłych zjadaczy chleba, takich jak ja. Znajduje się tam jednak komunikat KRRiTV z dnia 12.01.2012 dotyczący wyników konkursu i procesu odwoławczego, który ma być zakończony do końca stycznia. Niestety, nie ma tam uzasadnienia decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania koncesji, jednak z mediów związanych z Fundacją Lux Veritatis wiadomo, że odmowę dla Telewizji Trwam KRRiTV uzasadniła dość ogólnikowo, brakiem gwarancji finansowych. Link do całości komentarza umieściłem w przypisach pod tekstem. Tutaj zacytuję tylko najistotniejszy fragment.
W konkursie na rozszerzenie koncesji na nadawanie satelitarne naziemne w sygnale multipleksu pierwszego wnioski złożyło 15 podmiotów. Na mocy decyzji z 29 lipca 2011 r. koncesje uzyskało czterech nadawców: ESKA TV S.A., Stavka Sp. z o.o., Lemon Records Sp. z.o.o., ATM Grupa SA., co było równe liczbie wolnych miejsc na multipleksie pierwszym.
Wnioski odwoławcze od decyzji złożyło pięć podmiotów: Astro SA, ATM Grupa SA, Fundacja Lux Veritatis, Mediasat Sp.z.o.o. oraz Superstacja Sp.z.o.o. Postępowanie odwoławcze toczy się łącznie wobec wszystkich skarżących.”
 
Warto się przyjrzeć nadawcom i ich programom, które otrzymały koncesje.
ESKA TV  (ESKA TV S.A.)–  telewizja z muzyką rozrywkową.
Polo TV (Lemon Record Sp. z.o.o)– telewizja z muzyką disco polo.
ATM Rozrywka TV (ATM Grupa S.A.) – telewizja o profilu rozrywkowo-filmowym, ale to akurat jest mało istotna informacja. Ważniejsze jest to, że spółka ATM Grupa S.A. jest powiązana z Agorą S.A., wydawcą „Gazety Wyborczej”.
U-TV przemianowana na T-TV (Stavka Sp. z.o.o.)– telewizja o profilu informacyjnym, publicystycznym, reporterskim, społecznym i interwencyjnym. Trzeba przyznać, że to brzmi całkiem nieźle, ale … No właśnie, jest jedno małe „ale” – 25% udziałów w tej telewizji ma TVN.
 
Jak widać, koncesje otrzymały albo telewizje o charakterze rozrywkowym, albo powiązane mediami reżimowymi, co znaczy, że po wprowadzeniu pełnej cyfryzacji telewizji, przekaz informacyjno-publicystyczny zostanie ujednolicony i to przy zachowaniu pozorów różnorodności i konkurencyjności „niezależnych” nadawców. System się domyka, a iluzja rzeczywistości tworzona przez media, będzie jeszcze bardziej sugestywna.
Jeśli na dodatek popatrzymy na biogramy członków KRRiTV, to zobaczymy, że aż czterech z pięciu jej członków (80%) jest związana ze środowiskami politycznymi, wywodzącymi się z kontraktu Okrągłego Stołu : przewodniczący Jan Dworak należał do UD, UW, SKL i PO; Witold Graboś – związany z SLD i w latach 1993-1997 był senatorem z ramienia tej partii; Krzysztof Luft – były Rzecznik Prasowy Rządu Jerzego Buzka; Prof. dr hab. Stefan Józef Pastuszka – związany z PSL, były senator z ramienia tej partii.
 
Krótko mówiąc, wszystko zostaje w okrągłostołowej „rodzinie”.
 
 
 
 

 

0

Piotr Marzec

Art.1 Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Art.4.1 Wladza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej nalezy do Narodu. Art.4.2 Naród sprawuje wladze przez swoich przedstawicieli lub bezposrednio. (Konstytucja RP)

120 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758